Itır Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Itır Çiçeği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
25.07.2022 17:05
Itır çiçeği ne zaman açar, ıtır çiçeği nerede bulunur, ıtır çiçeği ne zaman budanır, ıtır çiçeği kaç günde bir sulanır? Itır çiçeği nasıl dikilir, ıtır çiçeği ne zaman dikilir, ıtır çiçeği özellikleri nelerdir, ıtır çiçeği yararları nelerdir?

Itır çiçeği hakkında bilinmesi gerekenler araştırdık ve sizlere sunduk. Halk arasında farklı adlarla bilinen bir çiçektir. Genelde hoş kokusu herkesi mesh eder. Bundan dolayı birçok kokuda ıtır çiçeği de kullanılır. Itır çiçeği de beyaz, pembe, mor renklerde bulunmaktadır. Bu açıdan da önemli bir nokta olmaktadır. 

Itır Çiçeği Ne Zaman Açar?

Itır çiçeği yaz aylarında açan ve her tarafı muhteşem kokusuyla aydınlatan bir çiçek olmaktadır. Diğer adı turnagagası olarak da bilinmektedir. Farklı isimlerle bilindiği için çok rağbet gören çiçekler arasında da bilinmektedir. Yazın başlangıcında çiçeklenmeye başlayan ve yaz aylarında da açmaktadır. Bu açıdan yaz aylarını renklendiren çiçekler arasındadır.

Itır Çiçeği Nerede Bulunur?

Itır çiçeği doğal ortamlarda yetişen çiçek türüdür. Ormanda da ya da bahçelerin herhangi bir köşesinde bulabilirsiniz. Önemli olan tohumunu ve ondan sonra dikimini düzgün bir şekilde yapmaktır. Eğer belirli aralıklarla sulama da olursa ıtır çiçeğinin kokusu ile evinizi bahçenizi şenlendirmiş olacaksınız. Nerde bulurum derseniz, çiçekçilerde de bulmanız mümkündür.

Itır Çiçeği Ne Zaman Budanır?

Her bitkinin budanma zamanı vardır. Bunu da sertleşmiş yaprakarından bilinir. Eğer ıtır çiçeğinin yapraklarında sertleşme gibi bir olay hissederseniz budama işlemini yapabilirsiniz. Bu açıdan kontrol etmeniz önemli bir noktadır. Zaten sertleşmiş yapraklar dikkatinizi çeker. Eğer budamazsanız kendiliğinden de kopma gibi bir işlem olacaktır.

Itır Çiçeği Kaç Günde Bir Sulanır?

Itır çiçeği 2 günde bir sulanması gerekilir. Her gün sulanması da çiçeğin solmasına neden olabilir. 2 günlük süreçle sulanması daha norma bir olay olacaktır. Eğer evinizde saksıda yetiştiriyorsanız bakımlarını daha düzenli şekilde yapmanız önerilir.

 Itır Çiçeği Nasıl Dikilir?

Itır çiçeğinin köklerinden bir parça alarak saksıya ya da bahçeye dikebilirsiniz. Anında kök vermeye başlayacaksınız. Yaz aylarında çiçek saldığını göreceksiniz. Özellikle saksıda yetiştirdiğinizde hemen çiçekleneceğini de görmüş olacaksınız.

Itır Çiçeği Ne Zaman Dikilir?

Itır çiçeğini her daim dikme şansınız var. Fakat baharda açmasını isterseniz, eylül ayında dikip yaz aylarında açtığını göreceksiniz. Evinizde norma ısıda bir ortam bulursanız, dikmeniz daha sağlam şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

Itır Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Itır çiçeğinin özellikleri arasında tüylü yaprakları, beyaz ve pembe renklere sahip özelliklerini taşır. Genelde yaz aylarında açar. Bu açıdan önemlidir. Eğer iyi bir çiçek yetiştiriciyseniz bunları bilmeniz gerekir.

Itır Çiçeği Yararları Nelerdir?

Itır çiçeği hem sağlığa hem de güzellik alanında kullanılır. Soğuk algınlığına birebir iyi gelir. Yağ olarak elde edildiğinde cilde de çok iyi gelebilecek olan çiçeklerden biridir.


 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir