İstanbul'un Fethinde Bizans'ın Yaptığı Hazırlıklar Nelerdir?

İstanbul'un Fethinde Bizans'ın Yaptığı Hazırlıklar Nelerdir?
07.12.2022 00:37
İstanbul’un fethinde Bizans’ın yaptığı hazırlıklar nelerdir? İstanbul’un fethinde kullanılan topları kim yaptı? İstanbul’un fethinde açık unutulan kapı olayı nedir? İstanbul’un fethinde kaç Osmanlı askeri öldü, kaç Osmanlı askeri vardı? İstanbul’un fethinde kaptanı derya kimdir? İstanbul’un fethine ait merak edilen ve araştırılan pek çok soru bulunmaktadır. İşte tüm detaylar...

Bizans'ın yaptığı hazırlıklar;

·            Surlar tamir edilmiştir. Mancınık ve Grejuva silahları ile donatılmıştır.

·            Haliç'in girişi zincirle kapatılmıştır.

·            İmparator, Avrupa'dan yardım alabilmek için Katolik ve Ortodoks kiliselerinin birleştirilmesi için çağrıda bulunmuştur.

·            Bizans İmparatorluğu İstanbul'un fetih edilmesi ihtimaline karşı kale surlarını onarılmıştır.  

·            İstanbul'u Osmanlı Devletinden korumak amacı ile Bizans İmparatorluğu, suda yanma özelliği taşıyan barut, neft yağı ve kükürt kullanarak “Rum ateşi” adında silahların üretimi sağlanmıştır.

·            Bizans İmparatorluğu, Avrupalı devletlerden yardım istediği bilinmektedir.

İstanbul'un Fethinde Kullanılan Topları Kim Yaptı?

İstanbul'un Fethinde ve 19. yüzyıla kadar Çanakkale Boğazı'nda koruma amaçlı olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Yapımı ortalama üç ay süren, çizimlerini Fatih Sultan Mehmed Han'ın önderliğinde Türk mühendislerinden Mimar Muslihiddin Ağa ile Saruca Paşa'nın yaptığı topun dökümünü Macar asıllı Urban Usta adlı bir dökümcü yaptığı bilinmektedir.

İstanbul'un Fethinde Açık Unutulan Kapı Olayı Nedir?

Surların arasında dolaşan birkaç Türk askeri Edirnekapı ile Eğri kapı arasında bulunan Kerkoporta/Cambazhane denilen yayalara ayrılmış küçük kapılardan birisinin aklın alamayacağı bir unutkanlık yüzünden aralık kaldığını görürler. Diğer askerlere de haber verilir ve askerler bu kapıdan girerek İstanbul'u fetih etmiş olurlar.

İstanbul'un Fethinde Kaç Osmanlı Askeri Öldü?

Asırlar önce fethedilen İstanbul'da savaş sırasında pek çok asker hayata gözlerini yummuştur. Kılıç ve top seslerinin arasında yükselen insan sesleri de yok olduğu bilinmektedir. İstanbul ele geçirildiğinde şehrin nüfusunun yaklaşık 40 bin kadar olduğu söylenirken Osmanlı ordusunun ortalama 200 bin olduğu söylenmektedir.

İstanbul'un fetih edilmesi esnasında yapılan tahminlere göre toplam 4000 askerin hayatını kaybettiği bilinmektedir ancak bazı kaynaklarda Osmanlı ordusundan 115 askerin şehit düştüğü bilgisi de yer almaktadır. Savaşta ölen asker sayısının tam olarak bilinmemektedir ve bu nedenle bu konu zaman zaman tarihçiler arasında tartışma konusu haline gelmiştir.

İstanbul'un Fethinde Kaç Osmanlı Askeri Vardı?

Topun İstanbul'a götürülmesini Rumeli Beylerbeyi Dayı Karaca Paşa üstlenmiştir. Osmanlı ordusunun mevcudu hakkında çeşitli düşünceler bulunmaktadır. Hammer'a göre 250.000, Barbaro'ya göre 160.000, Sfrantzes ve Dukas'a göre 200.000 asker bulunmaktaydı idi.

İstanbul'un Fethinde Kaptanı Derya Kimdir?

Hızır Reis'i İstanbul'a çağrılır ve 1533'te Hızır Reis'i Osmanlı donanmasının başına geçtiği bilinmektedir.

1533'de Kanuni Sultan Süleyman, Barbaros'u devlet hizmetine gelmesi için çağırmıştır ve Barbaros'u Osmanlı donanmasına Kaptan-ı Derya olarak atamasını gerçekleştirmiştir. Akdeniz'i Osmanlı egemenliğine geçiren Barbaros Hayreddin Paşa'nın savaş dehası olarak bilinirdi ve denizcilik bilgisi en üst seviyelerde yer almaktaydı.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir