İstanbul Depremi Fay Hattı Nerelerden Geçiyor?

İstanbul Depremi Fay Hattı Nerelerden Geçiyor?
21.02.2023 22:11
İstanbul depremi fay hattı nerelerden geçiyor? İstanbul depremi hangi fay hattı üzerinde, güvenli semtler hangileridir? İstanbul Gebze’yi etkiler mi, hangi ilçeleri etkileyecek, İzmir’i ne kadar etkiler, Kocaeli’yi etkiler mi? İstanbul merkez üssü 7 ve üzeri olası bir deprem beklenmesinin ardından çevre iller de deprem korkusu hüküm sürmektedir. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi yanıtlıyoruz.

Neredeyse her akşam ünlü jeologların İstanbul depremi ile ilgili öngörülerini paylaştıkları bir haber programına denk gelmekteyiz. Yıllardır yapılan çalışmaların sonucunda hazırlanan raporlar ise hiç iç açıcı değil. İstanbul depremi hakkında halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan uzmanlar fay hattının nerelerden geçtiğini de açıkladı.

Bu açıklamaya göre İstanbul’da fay hattı Avrupa yakasında, Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler, Fatih, Beylükdüzü ilçelerinden geçmektedir. Anadolu yakasında ise, Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla, Adalar ilçelerinden geçmektedir.

İstanbul Depremi Hangi Fay Hattı Üzerinde?

Yıllardır beklenen İstanbul depremi hakkında uzmanlar araştırma yapmaktadır. Çalışmalar Marmara Denizi için de yürütülmektedir. İstanbul’un üzerinde durduğu fay hattı ise “Kuzey Anadolu Fay Hattı“ olarak belirlenmiştir.

İstanbul Depremi Güvenli Semtler Hangileridir?

İstanbul’un olası depreme beklentisi sonucunda İstanbul için deprem risk haritası oluşturuldu. İstanbul’da yaşayan milyonlarca kişi hangi semtlerin daha güvenli olduğunu merak etmektedir. İşte İstanbul’un en güvenli semtlerini sizin için araştırdık.

Avrupa Yakası,

. Beşiktaş

. Beyoğlu

. Kağıthane

. Şişli

 . Esenler

. Sultanbeyli

. Gaziosmanpaşa

. Kemerburgaz- Göktürk

. Maltepe (kıyıdan uzak bölümler)

. Beykoz (kıyıdan uzak yüksek bölgeler)

. Çekmeköy

. Sultangazi

. Sarıyer( sahilden uzak bölgeler)

. Başakşehir

. Maslak

. Alibeyköy

. Arnavutköy

Anadolu Yakası,

.Altunizade

. Kozyatağı

. İçerenköy

. Fenerbahçe

. Bağdat Caddesi

. Söğütlüçeşme (Kurbağalıdere hariç)

. Moda (Sahilden uzak kısımlar)

. Koşuyolu

. Eminönü

.Rumelihisarı

. Adalar

İstanbul Depremi Gebze’yi Etkiler Mi?

İstanbul’a yakın büyük ilçelerden biri de Gebze’dir. Yaşanması muhtemel İstanbul depreminden Gebze’nin etkilenip etkilenmeyeceği merak edilmektedir. Maalesef uzmanlar Gebze’nin zemininin sağlam olmadığını ve olası bir depremde 1.derecede etkileneceğini belirtmektedir.

İstanbul Depremi Hangi İlçeleri Etkileyecek?

Hem sosyal medyadan hem de TV ekranlarından vatandaşları uyarmaya devam eden uzmanlar en kötü senaryoları bile vatandaş ile paylaşmaktadır. İnsanların bilinçlenmesi adına teknolojiden de faydalanan uzmanlar oturduğunuz evin altından fay hattının geçip geçmediğini öğrenebilmeniz için bir ekran bile oluşturdu.

Ancak en çok merak edilen konu başlıklarından biri depremden en çok etkilenmesi beklenen ilçelerdir. İstanbul depreminden en çok etkilenecek 2 ilçe Beyoğlu ve Fatih (Tarihi yarımada) ilçeleridir. Bunun yanı sıra Florya, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Avcılar, Beylikdüzü’de depremden en çok etkilenecek ilçeler arasında yer almaktadır.

İstanbul Depremi İzmir’i Ne Kadar Etkiler?

Kısa bir zaman içinde yaşanması muhtemel görülen İstanbul depremi için vatandaşları meraklandıran birçok konu başlığı bulunmaktadır. Bu sorulardan biri de İstanbul depreminin İzmir üzerindeki olası etkisi ile ilgilidir. İstanbul depreminin İzmir’i etkilemesi riski için Jeofizik uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bir açıklama yaptı. Ercan, “deprem için uzak etki diye bir durum vardır. İstanbul depreminin İzmir’i etkileme riski çok az“ dedi.

İstanbul Depremi Kocaeli’yi Etkiler Mi?

İstanbul çevresindeki iller de deprem riski altındadır. Bazıları doğrudan etkilenirken bazıları ise kısmı etki denilen şekilde kısmen etkilenecektir. Ancak Kocaeli ili olası bir İstanbul depreminde en çok etkilenecek şehirlerden biridir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir