İsrafil Meleğin Görevi Nedir?

İsrafil Meleğin Görevi Nedir?
27.05.2022 08:48
İslam dininde birçok melek ve meleklerin görevleri bulunmaktadır. İsrafil meleği de İslam dininde görevlendirilmiş bir melektir. Bu yazımızda İsrafil meleği hakkında merak ettiğiniz birçok bilgiyi derledik.

Bilindiği üzere toplumlara indirilmiş dinlerde birçok melek bulunmaktadır. Her meleğin ayrı bir görevi ve yetkisi bulunmaktadır. Dinler, toplumların hayat içinde düzenli bir şekilde yaşamalarını sağlamak için gönderilmiştir. Bu anlamda ahlaki ve hukuki açıdan birçok sorumluluğu insanlara yüklemektedir dinler. İsrafil meleğin görevleri ve yetkinlikleri hakkında, birçok merak uyandıran nokta bulunmaktadır.

Her dinin kendi içinde tanrı tarafından görevlendirilmiş melekleri bulunmaktadır. Bilinen kaynaklarda şeytan, meleklerin azılı düşmanı olarak geçmektedir. Melekler, insanları iyiliğe hoşgörüye çekmekle görevliyken, şeytan ise tam tersi, insanları yoldan çıkarmaya ve günah işlemeye yöneltmeye çalışır. Şeytan, yaratıcıya karşı gelmekle birlikte, melekler yaratıcının sadık görevlileridirler. İsrafil meleği 4 büyük melekten bir tanesidir. İsrafil meleği de sadık ve tanrının iyi melekeleri arasındadır. İsrafil’in görevleri ise şu şekildedir; kıyamet günü dünya yok olmaya başladığı vakit, Sur’a üfleyip kıyamet gününün haberini tüm dünyaya duyurur.

İsrafil Meleği Kuranda Geçiyor Mu?

Kuran, Arap yarımadasına indirilmiş bir dindir. Kuran, kelime itibarı ile kural koyucu ve düzen anlamına gelmektedir. Her dinin kendine ait bir kitabı olduğu gibi İslam dininin de bulunmaktadır. Hz. Muhammet Kuran-ı Kerim’i insanlara yaymakla görevli peygamberdir. Kuran-ı Kerimde birçok melek ismi geçmektedir. İsrafil meleği de İslam dininde 4 büyük melekten biri olarak geçmektedir. Kuranda ismi geçmekle beraber Ya- Sin suresinin 51. Ayetinde İsrafil’den bahsedilmektedir.

İsrafil Meleği Sura Kaç Defa Üfleyecek?

İsrafil meleği, İslam dininde dört büyük melekten biri kabul edilmektedir. Her meleğin kendine ait verilmiş bir görevi bulunmaktadır. İsrafil meleği, dünyanın kıyamet ile yok olacağı gün sur’a’yı üfleyecek ve insanlara bir nevi haber verecektir. Büyük yok oluş inanların beklediği ve biraz da korktuğu bir gündür. Kıyamet gününde, türlü afet ve felaketler yaşanacaktır. İnananlar için bu, beklenilen bir sondur. İsrafil meleğinin görevi kıyamet esnasında başlayacaktır. İsrafil, kıyamet günü geldiğinde sur’a’sını 2 kere üfleyecektir. Birincisinde tüm insanlar ölecek, ikincisinde ise tüm ölenler tekrar dirilecektir. Bu sebeple İsrafil, sur’a’sını 2 defa üfleyecektir.

İsrafil Meleği Şu An Ne Yapıyor?

Her dinde melekler ve görevleri bulunmaktadır. İslam dininde İsrafil’in görevi ise, kıyamet günü sur’a üflemektir. İki kez sur’a üfleyecek ve birincisinde tüm insanlık ölürken, ikincisinde tekrar dirileceklerdir. İsrafil meleğinin görevi kıyamet günü iki kez sur’a üflemektir. Meleklerin şu an ne yaptığı kesin olarak bilinemese de İsrafil meleği görevinin geleceği günü bekliyor diyebiliriz.

İsrafil Meleği Ne Zaman Üfleyecek?

İsrafil meleği, kıyamet günü gelince görevinin sonlanacağı bir melektir. Tüm inananlar gibi o da kıyamet gününü beklemektedir. İsrafil meleği sur’a’sını kıyamet günü gelince üfleyecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir