İskorpit Balığı Kaç TL 2022?

İskorpit Balığı Kaç TL 2022?
06.09.2022 14:38
Faydaları saymakla bitmeyen iskorpit balığı hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar vardır. İskorpit balığı fiyatı nedir 2022, nasıl temizlenir, nasıl avlanır, zehirli midir, faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Çalar olarak da bilinen iskorpit balıkları, mayıs ve eylül ayları arasında en iyi dönemlerini yaşarlar. Balığın etinin yakalanıp ayıklandıktan sonra sadece %30'unun kullanılması, onu oldukça pahalı bir fiyat etiketi haline getiriyor.

 Özellikle sahillerde balık fiyatlarının bu kadar yüksek olmasının nedeni temizliğin ve avının zorluğundan kaynaklanmaktadır. Zor ve uzun bir yolculuktan geçen 1 kg'lık iskrpit balığı genellikle 150 TL'ye satılıyor.

İskorpit Balığı Nasıl Temizlenir?

İskorpit balığı yakalandıktan sonra bile zehrini korur. Bu nedenle, av sonrası temizlik aşamasında, birkaç husus dikkate alınmalı ve balıkçı en iyi temizliği yapmalıdır. Ölümden sonra bile zehirli oldukları için dikenlere dokunmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca kalın derili balıkları temizlemek için keskin bir bıçak kullanılmalıdır. Balığın temizlenmesinde ilk adım, dikenleri kuyruktan başa kadar kesmektir. Bu kesikler balığın büyüklüğüne göre derinlere inebilir. Bir sonraki adımda karın dikenlerini de aynı şekilde kesin. Kesilmesi zorsa, pense veya pense yardımını kullanabilirsiniz. Ardından karında başka bir dikey kesi yapın. Bu kesi iç organların temizlenmesini sağlar. Bu kesi yardımı ile iç organlar da çıkarılır ve atılır. Solungaçların altından bir kesi yaparak balığın kafasını gövdeden ayırın. Bu, kalın derili balıkların başını ve gövdesini ayırmayı kolaylaştırır. Aksi takdirde deriyi soymakta zorlanabilirsiniz. Bu durumda, cildi çıkarmak için cımbız kullanabilirsiniz. Balığın her tarafı temizlendikten sonra pişirmeye hazırdır.

İskorpit Balığı Nasıl Pişirilir?

İskorpit balığı beyaz etiyle sofraların aranan lezzetleri arasında yerini koruyor. Bu lezzetli bir et, böylece çeşitli tariflerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu tariflerin en ünlüsü akrep çorbası tarifidir. Kızartma, ızgara, buharda pişirme ve tavada kızartma gibi çeşitli şekillerde pişirilebilen balıklar oldukça lezzetlidir. Çorbayı yapmak için balığı biraz limon, tuz ve sirke ile kaynatın. Balığın pişirildiği suyu kullanarak çorbaya ekleyin. Soğanı ve sarımsağı doğrayın, pembeleşinceye kadar kavurun ve kaynar su ekleyin. Ardından haşlanmış balık, küp doğranmış patates, pirinç ve tuz baharatlarını ekleyip kaynamaya bırakın. İskorpit balıklarının nasıl pişirildiği tariften tarife değişir, ancak mısır unu genellikle kızartma için kullanılır. İnce mısır unuyla kaplanan balıklar önce kızgın yağa atılır. Bir tarafını kızarttıktan sonra yağı alın ve diğer tarafını yağsız tavada kızartın.

 İskorpit Balığı Nasıl Avlanır?

İskorpit balığı zehirli dikenleri ile ayırt edilir. Özellikle sırtında güçlü zehir bulunan balıkları avlarken dikkatli olmanız gerekir ve dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Özellikle yeni başlayanlara, sokulmamak veya zehirlenmemek için dikkatli olmaları tavsiye edilir. İyi akrep avlama teknikleri kullanırsanız, iskorpit balıklarını yakalamak kolaydır. Tekniği en iyi şekilde kullanabilmek için Akrep'in özelliklerine aşina olmanız gerekir. Zehirlidir, bu yüzden ağdan çıkarken dikkatli olun. Ek olarak, dikkate alınması gereken diğer tekniklerden biri de balıkların kolay kolay ölmediğini bilmektir. Aktif olmayan balıklardır, bu yüzden onları hala kovada sanmayın. Aksi takdirde iğne batacak ve zehir dokunduğu vücuda bulaşacaktır. Tedavi yöntemleri, zehrin vurduğu bölgeye amonyak uygulanmasını içerir. Kaşıntı, ağrı veya şişlik devam ederse, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

İskorpit Balığı Faydaları Nelerdir?

A vitamini içeriği vücudun A vitamini ihtiyacını karşılar. Göz sağlığını güçlendirir. İçerdiği omega 3 yağları, büyüyen çocukların zihinsel gelişimine büyük katkı sağlar. İçerdiği proteinler, mineraller ve vitaminler ile vücudunuzun yapısını korur ve vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılar. Diş sağlığına faydalı etkileri vardır. Kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu özellik gösterir. Oluşmuş olabilecek enfeksiyonları iyileştirmeye yardımcı olur. Alzheimer hastalığı gibi hastalıkları önlemek için kullanılır. Kan basıncını düzenler ve kolesterol seviyelerini dengeler. Düzenli tüketimin felç riskini %6 ila %12 oranında azalttığı gösterilmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşmayı kolaylaştırır. Vücutta yağ birikimini önleyerek obezite riskini azaltır. Damarları temizleyerek kalp damar hastalıklarını önler.  Ayrıca vücutta güçlü antioksidan aktivite sergiler.  Beynin nöronlarını güçlendirdiği için beyin fonksiyonlarını geliştirir.  Yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı etkilidir. Kalsiyum içeriğinden dolayı kemik oluşumunu destekler.

İskorpit Balığı Zehirli Midir?

İlk sırt, pelvik ve anal yüzgeçler zehirlidir. İlk sırt yüzgecinde 11, karın yüzgecinde 1 ve anal yüzgeçte 3 zehir vardır. Güçlü zehirli dikenlere sahip olan iskorpit, insan vücuduna dokunduğunda zehir yayar. Zehir etkisini şişlik ve kızarıklıkta gösterir. Zehrin etkilerinin iki ila üç gün sürdüğü söylenir. Tedavi yönteminde amonyak tercih edilir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir