İshal Olan Kişiye Ne Yemek Yapılır?

İshal Olan Kişiye Ne Yemek Yapılır?
27.09.2022 15:23
İshal olan kişiye ne yemek yapılır? Keçi kılı ishal yapar mı? Bağırsak enfeksiyonuna hangi çorba iyi gelir? İshal olan çocuğa sabah kahvaltıda ne verilir? İshalken ne yenmemeli? İshal ne zaman tehlikeli olur? İshal için hangi çorba iyi gelir? Gün içinde yediğimiz içtiğimiz besinler bizler fark etmeden ishal olmamamıza neden olabilir. İshalken iyi gelen ve gelmeyen şeyleri sizler için araştırdık.

İshal olan bireye şu besinler verilmelidir;

-Yoğurt

-Muz

-Balık

-Patates püresi veya suyu

-Pirinç lapası

-İyi pişmiş et

Yukarıda saydığımız gibi yüksek enerji ve protein içeren besinler hazırlamak gerekmektedir. Taze meyve suları da verilebilir.

Keçi Kılı İshal Yapar Mı?

Keçi eti yemeği ishal yapabilir. Çünkü keçi yağı yapışkan olduğu için etinin üzerinde kıllar kalabilir. Bu da tüketen kişide ishale neden olabilmektedir. Bu yüzden keçi eti yerken bu durumu göz önünde bulundurup tüketmenizi öneririz.

İshale Hangi İlaç İyi Gelir?

İshale iyi gelen ilaçlar; loperamid ve bizmut subsalisilat gibi ishal önleyicilerdir. İshal olduğunuzda öncelikle önleyici besinleri tüketmeniz önerilir. Geçmediği takdir de kesinlikle hekiminize danışmanız gerekir.

Bağırsak Enfeksiyonuna Hangi Çorba İyi Gelir?

Bağırsak enfeksiyonu olduğunuzda lif oranı en yüksek olan besinler tercih edilmelidir. Mercimek çorbası, patates çorbası gibi çorba türlerini tüketebilirsiniz. Bunlar bağırsak enfeksiyonunuza iyi gelecektir.

İshal Olan Çocuğa Sabah Kahvaltıda Ne Verilir?                  

İshal olan çocuğunuza;

-Havuç

-Muz

-Elma

-Pirinç lapası

-Patates püresi veya suyu

-Ayran

-Yoğurt gibi besinleri verebilirsiniz. Bunları yedirdiğiniz takdir de ishal durumu geçecektir. Eğer geçmeyen bir durum olursa mutlaka hekime danışmalısınız.

İshalken Ne Yenmemeli?

İshal olduğunuz zaman süt ürünleri, yağlı yiyecekler gibi besinlerden uzak durmalısınız. İshal olduğunuzda özellikle kuru baklagiller, tahıllı ürünler, kuruyemişler, şekerli yiyeceklerden de uzak durmak gerekmektedir. Bunları ishal olduğunuz zaman tüketmemeniz önerilmektedir.

İshal Ne Zaman Tehlikeli Olur?

İshal kendi kendine ya da önleyici besinler yediğiniz takdir de çabuk geçen bir rahatsızlık olmasına rağmen bazı durumlarda tehlikeli olabilir. Bu tehlikenin ise birkaç günden daha uzun sürmesi, susuzluk, karın ağrısı çekmek ve 39 derecenin üzerinde ateşin olması gibi belirtiler tehlikelidir. Bu belirtiler olduğu zaman hemen doktora gidilmelidir. 

İshal İçin Hangi Çorba İyi Gelir?

İshal olan birey pirinç çorbası, yoğurt çorbası tükettiği takdir de ishali önleyecektir. Maden suyu ve bitki çayları da iyi gelmektedir. Mercimek çorbası da ishale iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir