İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?
01.07.2022 11:12
İmplant tedavisi günümüzde, 7’den 70’e her yaştan insana yapılan bir diş tedavisidir. İmplant tedavisi ve tedavinin süreçleri hakkında merak ettiğiniz her şey, bu yazımızda sizlerle olacak.

Dişlerimiz hem estetik hem de sağlık açısından oldukça önemli yapılarımız arasındadır. Bu noktada dişler ile ilgili oluşacak problemlerin, günümüzde gelişen diş tedavilerinde çözümleri oldukça pratik bir yöntem ile bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ve tıp alanında yapılan yenilikler, doğal olarak diş tedavilerine de sirayet etmiştir. Diş eksiklikleri, birçok sebepten dolayı çoğu insanın başına gelen bir durumdur. Diş eksikliklerinin ana sebebi, dişlerin bakımının aksatılmasıdır. Bu anlamda çürümeye başlayan dişler, kırılmaya ve düşmeye başlamaktadır. İmplant tedavisi ise, bu gibi durumların yaşanması sonucunda devreye giren bir tedavi çeşididir.

Doğuştan gelen diş eksiklikleri için de implant tedavisi uygulanmaktadır. İmplant tedavisini nasıl olduğu, implant yaptırmak isteyen kişiler için oldukça merak konusudur. İmplant tedavisinde, titanyumdan yapılmış vidalar  bulunmaktadır. Çene kemiğine yerleştirilen vidalar, üstüne eklenecek olan dişi sabitlemektedir. Titanyum malzemesinden elde edilen implant vidaları, bir ömür boyu bozulmadan çene kemiğinde kalabilmektedir. Diş kaybı olan nokta ile ilgili olarak, öncelikle uyuşturma işlemi uygulanır ve vidalar uygun bölgelere takılır. İmplant tedavisinde en önemli konu, çene yapısının ve damak yapısının implant tedavisine elverişli olup olmadığıdır. Bazı durumlarda damak ve çene kemiğinin gelişim göstermediği görülmektedir.

İmplant Tedavisi Fiyatlar

İmplant tedavisinde, oluşabilecek bazı sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunlardan başlıcası, çene kemiğine oturtulan vidanın bazı hastalarda tutmadığı konusudur. Güçlü bir diş yapısı olan ve damak ile çene yapısı sağlam insanlar için, implant tedavisine en uygun ve tedavinin olumlu sonuçlandığı belirlenmiştir. Yani bazı durumlarda çene kemiğine yerleştirilen implantlar, tutmayabilmektedir.

İmplant tedavisinde kullanılan titanyum vidalar, oldukça pahalı bir malzemeden oluşmaktadır. Bu anlamda implant tedavisinin fiyatı, eksik dişlerin kaç tane olduğuna göre değişkenlik göstermektedir. İmplant tedavisi uygulaması ile ilgili olarak fiyatlar şu şekildedir; kemik içi implant 250 Euro, sert doku greftleme 620 TL, veneer kron 525 TL, implant çıkartılması 540 TL olarak belirlenmiştir. Özel diş tedavi merkezleri, aralarında bulunan rekabet ile, fiyat farkları oluşturabilmektedirler. Bu anlamda implant tedavisi fiyatları, değişkenlik gösterebilmektedir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Uygulanan her tedavinin bir süresi bulunmaktadır. Bu süre 1 ile 2 hafta arası, ileri ya da geri olarak farklılık gösterebilmektedir. Kişinin bünye ve vücutsal yapısı ile ilgili olarak, tedavilerin süresi değişebilmektedir. İmplant tedavisi için ise çene kemiğine sabitlenen vidaların, 3 ile 6 ay içerisinde çeneye kaynaması beklenmektedir. Bundan sonraki süreçte ise, protez dişler, vidaların üstüne takılmaktadır. Küçük yaşlarda uygulanan implant tedavisi, kaynama sürelerini kısaltmaktadır.

İmplant Tedavisi Acıtır Mı?

İmplant tedavisinde lokal anestezi uygulandığı için, tedavisi yapılan hasta hiçbir şekilde acı hissetmez. Ancak, anestezinin geçmeye başladığı saatlerde ağrılar meydana gelebilmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir