IMG Dosyası Nasıl Açılır?

IMG Dosyası Nasıl Açılır?
21.12.2021 20:00
pek çok program tarafından e-mail resim uzantısı olarak kullanılan bir dosya çeşididir. Ayrıca .img uzantısı olarak depolama üzerinde kaydedilmektedir. IMG dosyasını PDF'e dönüştürme nasıl yapılır, IMG dosyalarını JPG dosyasına çevirme, IMG dosya küçültme nasıl yapılır konularını sizin için araştırdık.

IMG dosyaları MS-Dos disket arşive resim dosyası olma özelliğine sahip bir dosya türüdür. Pek çok program tarafından da e-mail resim uzantısı olarak kullanılan bu dosya çeşidi günlük hayatta aslında sıklıkla gördüğümüz ve kullandığımız bir dosya türü. Disket yedeği olarak da kullanılabilen .img dosya uzantısı dos boot disketi olaraktan önceden kaydedilmiş durumda olan bir disket yedeği kullanımını da içere bilmektedir. IMG dosyalarının nasıl açıldığından da bahsedecek olursak bir IMG dosyasını açmak için öncelikle IMG uzantısının hangi yazılım ile kullanıldığını bilmek gerekir. Bu yüzden de kullandığınız cihaz üzerinde eğer Windows gezgini üzerinden işletim sistemine bakarak yüklüyse bir bilgisayardan dosyasını açabilirsiniz bunun için öncelikle fare ile sağ tıklayarak özellikler bölümünden dosya türüne gitmeniz gerekecek. Dosya türünden de IMG dosyasını çalıştırabilecek bir uygulama bulunduğu sürece IMG dosyalarını başarı ile açabilirsiniz. Fakat genelde IMG dosyaları bilgisayarlarda açılamadığından dolayı bunu uygun bir formata örneğin JPG formatına dönüştürerek online sitelerden bu dönüştürme işlemi yapabilir ve kolay bir şekilde IMG dosyasını açabilirsiniz.

IMG Dosyasını PDF’e Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Bir IMG dosyasını PDF’e dönüştürmek için genelde bazı online internet siteleri ya da programlar kullanılabilmektedir. Bu programlar genel anlamda bir resim dosyasını PDF’e dönüştürme olarak algılayış göstereceğinden IMG to PDF siteleri bir resim dosyasını online bir şekilde PDF dosyasına dönüştürebilmektedir. İsterseniz bunun için dönüştürücü programlar da kullanabilir ve kolay bir şekilde IMG dosyalarını PDF’ye dönüştürebilirsiniz. Zaten genel olarak IMG dosyaları kendi başına geçerli bir dosya formatı olmaması sebebiyle bunun için bu dosyayı JPG ya da PDF dönüştürmek çok daha mantıklı olacaktır.

IMG Dosyalarını JPG Dosyasına Çevirme Nasıl Yapılır?

Bir IMG dosyası kendi başına pek de geçerli olmayan bir dosya formatı olmamasından dolayı genelde IMG dosyaları JPG ya da PDF’ye dönüştürmek gerekir. Bunun için kullanabileceğiniz Image Converter+ ya da Any Conv gibi internet sitelerinden bu dosyaları JPG dosyalarına dönüştürebilirsiniz. Bu şekilde ayrıca JPG dosyalarını özellikle bilgisayarlarda ve telefonlarda çalıştırabilmek çok çok daha kolay olacaktır. Fakat öncelikle IMG dosyasını açarak içindeki diğer dosyalara ulaşıp bunları gerekli formatlara göre dönüştürme yapmak en doğru dönüştürme işlemi olacaktır.

IMG Dosya Küçültme Nasıl Yapılır?

Genelde büyük boyutlu fotoğraflar yüksek kalitedeki resimleri içerdiğinden bu fotoğrafları saklayabilmek için görüntünün boyutunu küçültmekten başka seçeneğimiz olmayabiliyor. Bu şekilde fotoğrafın boyutunu küçülttüğümüz takdirde kaliteden herhangi bir ödün verilmediği gibi boyut olarak küçültme sağlayarak daha düşük bir depolama ile cihazınızda barındırabiliyorsunuz. Özellikle disk alanınız tükenmeye başladığı zaman boş alana ihtiyacınız olduğunda büyük boyuttaki IMG dosyalarını küçültmek için dosya küçültme işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi bir alana fotoğraf eklemek istediğinizde dosya boyutunun fazla büyük olması veya herhangi bir web sitesine fotoğraf yüklemek istediğiniz zaman yine web sitesine bu dosyanın çok daha zor yüklenmesine sebep olan durumlar için bu küçültme işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz çözümler görüntü boyutlarını azaltmak olabilir. Örneğin görüntü boyutu 4000px x 2000px ise bunu 2000px x 1000px’e dönüştürebilirsiniz. Bunun yanı sıra fotoğraf kırpma, görüntü sıkıştırma programları ile dosya boyutunun küçültülmesi gibi bazı uygulamalar da işe yarayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir