İlk Gece Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı?

İlk Gece Hamile Kalmamak İçin Ne Yapmalı?
27.12.2022 22:15
İlk gece hamile kalmamak için ne yapmalı? İlk gece ilişki ne kadar sürer? İlk gece ilişkiden sonra duş alınır mı? İlk gece korunma yöntemleri nelerdir, rahatlamak için ilaç önerileri nelerdir? İlk gece sonrası kanama ne kadar sürer, kaç gün ilişkiye girilmez? İlk gece yaşanacak ilişki hakkında pek çok tedirginlik durumu olması normaldir. Merak edilen tüm detayları okuyucularımız için bu yazımızda ayrıntılarıyla derledik.

Kadınların ilk deneyimlerinde en önemli korkularından biri gebe kalma olasılığı olarak bilinmektedir. Bu yüzden erkeğin prezervatif kullanması veya kadının doktoruna danışarak uygun bir korunma yöntemini kullanmaya başladıktan sonra ilişkide bulunması en ideal seçenekler arasında yer almaktadır.

İlk Gece İlişki Ne Kadar Sürer?

Kadının kendini tümüyle hazır hissettiği durumlarda, uzun bir ön sevişme ile vajinal salgıların artarak kayganlığın sağlandığında ilişki daha güzel geçecektir. Dolayısıyla erkeğin sakin, duyarlı ve zorlayıcı hareketlerden kaçındığı durumlarda kadın kızlık zarının bozulması sırasında ağrı hissetmez veya çok az bir ağrı ile o gün atlatılabilir. İlk gece ilişki süresi çiftlerden çiftlere farklılık gösterebilir. Genellikle en çok 45 dakika ile 1 saat sürmektedir.

İlk kez ilişkiye girip kızlık zarı bozulan kadınlarda ağrı, acı genellikle 1-2 gün boyunca devam eder. Kalın kızlık zarı yapılarında zar takip eden ilişkilerde farklı yerlerinden bozulmaya devam edeceği için ilk 3-4 ilişkide ağrı, acı duygusu normal olarak bilinmektedir.

İlk Gece İlişkiden Sonra Duş Alınır Mı?

Sadece gebelik isteyenlerde değil hiçbir kadında vajinal duş önerilenler arasında yer almaz. İlişki öncesi yapılan duş vajinanın pH`ını değiştireceğinden gebelik şansını olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Spermin yaşama şansı tehlikeye girer, ilişkiden hemen sonra yapılan duş ise spermleri ortamdan uzaklaştıracağından dolayı hamile kalma şansında azalma görülür.

Erkeklerin cinsel ilişki sonrası beklemesine normal şartlarda gerek olmaz. Küçük veya büyük abdest alınıp bu arada ıkınılması durumunda yerinden ayrılmış meni bir şekilde organından çıkışı olur ve gusül alıp hemen namazını kılabilmeleri mümkündür.

İlk Gece Korunma Yöntemleri Nelerdir?

İlk gecede veya daha geniş anlamıyla ilk cinsel ilişkide hem kadına hem erkeğe düşen önemli görevler bulunmaktadır. İlk gece korunma yöntemleri arasında;

·        Hap ve Mini Hap

·        Kondom

·        Geri Çekme Yöntemi

·        Sonraki Gün Hapı

Yer alabilir.

İlk Gece Rahatlamak İçin İlaç Önerileri Nelerdir?

Vajinismus ve disparoni yani ağrılı cinsel birleşme tedavilerinde cinsel tedaviye destek için verilen emla krem lokal anestezik yani bölgesel uyuşukluk gösteren bir etkiye bir sahiptir. Emla krem aynı zamanda kişilerin vajina mukozasında yanma hissi, alerjik etkiler ve ödem (şişlik) meydana getirebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca, kayganlaştırıcı jel olarak eczanede satılan ve reçetesiz alınabilen ilaçlar da ilişki öncesi genital bölgeye uygulanmasıyla rahatlamaya destek olabilir.

İlk Gece Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanamasında ilişki esnasında oluşan yırtığa bağlı kanamalar birkaç saat içerisinde sonlanmış olup zaman zaman lekelenme tarzında vajinal akıntılar 1-2 gün boyunca sürebilir.

İlk gece görülen kızlık zarı kanaması genellikle birkaç damla, pembe-kırmızı renkte olarak gözlemlenmektedir. Kişide eğer kanama bozukluğu yok ise kısa sürede kanama sona erer. Kanama sonraki 7-14 gün içinde lekelenme şeklinde ara ara görülebilmesi mümkündür. İlk ilişki sırasında fazla miktarda kanama olması beklenen durumlar arasında yer almaz.

İlk Gece Sonrası Kaç Gün İlişkiye Girilmez?

İlk geceden sonra kadın genelde bir haftaya kadar veya daha uzun süre istirahate ihtiyaç duyması mümkündür. Fakat bu kadının kendi tercihi ile alakalı bir durumdur.

Kızlık zarı bozulduktan sonra tekrar ilişkiye girilebilmesi mümkündür. Ancak fazla acı olması, kanamanın fazla olması ya da devam etmesi durumunda birkaç gün ara vermek daha iyi olacaktır. Bozulan kızlık zarı bölgesindeki doku tekrar iyileştiğinde ilişki sürdürülebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir