İktisat Bölümü Ataması Var Mı?

İktisat Bölümü Ataması Var Mı?
27.10.2022 21:01
İktisat Bölümü oldukça geniş kapsamlı bir bölüm olmakla beraber en çok tercih edilen bölümlerden bir tanesidir. İktisat bölümü ataması var mı, bitiren ne iş yapar? İktisat bölümü dersleri zor mu, eşit ağırlık mı, formasyon alabilir mi? Sorularının cevaplarını sizler için derledik.

İktisat bölümü mezunlarının en merak ettiği huşulardan bir tanesi de ataması olup olmadığıdır. İktisat bölümü mezunları çeşitli kurumlara atanabilmektedir. İktisat/Ekonomi grubu mezunları A Grubu KPSS oturumlarında sınav girmektedirler. Her yıl gerçekleşen KPSS Lisans oturumlarında sınava katılabilmektedirler.

İktisat bölümü okuyan ve mezun olan kişiler kamu kurumlarında yer alan A grubu mesleklere atanabilmektedirler. Her sene KPSS taban puanları değişmektedir. 2020 yılında iktisat mezunu olana kişilerden 671 kişi atanmıştır. Her sene kontenjan sayısı da değişmektedir. İktisat bölümünden mezun olup KPSS ile atanan en son kişinin KPSS puanı 81,695 ‘tir.

İktisat Bölümü Bitiren Ne İş Yapar?

KPSS A Grubundan ataması gerçekleştirilen İktisat bölümü mezunları birçok kurum ve kuruluşta çalışabilmektedir. Özel sektörde de iş imkânı bulunan İktisat bölümü oldukça rağbet gören bölümlerden bir tanesidir.

İktisat bölümü mezunları devlet bankaları, devletin ekonomi ile ilgili her biriminde ve vergi dairelerinde görev alabilme imkanına sahiptirler.

İktisat Bölümü Dersleri Zor Mu?

İktisat bölümü okuyan kişilerde üniversiteden üniversiteye göre dersler değişiklik gösterebilmektedir. Fakat, bölüm dersleri her üniversitede temel olarak aynıdır. İktisat bölümü dersleri matematik ağırlıklı olduğu için zor olabilmektedir. İktisat bölüm dersleri genel olarak;

-         Matematiğe Giriş,

-         İktisada Giriş,

-         Bilgisayar Programlama,

-         Türkçe,

-         Türkiye Tarihi,

-         İngilizce,

-         Medeniyetler Tarihi,

-         Mikro ve Makro İktisat,

-         İstatistik,

-         İktisat Matematiği,

-         Ekonometri,

-         İktisadi Düşünce Tarihi dersleri almaktadırlar.

İngilizce hazırlık ve tamamen İngilizce İktisat bölümü okuyan kişiler için İktisat derslerini İngilizce almak oldukça zordur. Genel olarak sayısal alan olan İktisat bölümü sözel derslerde içermektedir. Zorunlu dersler üniversitelerde aynı olsa da seçmeli dersler üniversitelerde değişiklik göstermektedir.

İktisat Bölümü Eşit Ağırlık Mı?

Ülkemizde en çok tercih edilen ve İngilizce olarak da eğitimi verilen İktisat bölümü mezunları devlet ve özel kurumlarda görev alabilmektedirler. İktisat Bölümü özel ve devlet üniversitelerinde bulunan bir bölümdür. Eşit ağırlık yani EA grubu arasında yer alan İktisat Bölümü ülkemizde oldukça tercih edilen bölümlerden bir tanesidir.

İktisat Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

İktisat bölümünde ağırlıklı olarak matematik ve iktisat dersleri görülse de sözel dersler de görülmektedir. Eşit ağırlık gruplarının tercih edebildiği İktisat Bölümü tamamen İngilizce dil eğitimi olarak da verilmektedir. İktisat bölümü mezunları akademik kariyer yapabildikleri gibi Akademisyen olarak da görev yapabilmektedirler.

İktisat bölümü mezunları için en önemli hususlardan bir tanesi de formasyon alıp alamadıkları konusudur. İktisat öğretmeni olabilmek için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden İktisat bölümünden mezun olduktan sonra pedagojik formasyon eğitimi alarak İktisat öğretmeni olabilmektedirler.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir