Hz. Salih Kavmine Ne Gibi Uyarılar Yapmıştır?

Hz. Salih Kavmine Ne Gibi Uyarılar Yapmıştır?
08.08.2022 20:28
Hz. Salih, kuranda geçen ve insanlara yol göstermek için görevlendirilen bir peygamberdir. Hz Salih hangi kavme gönderildi, nerede yaşadı, kavmi neden helak oldu, mucizeleri nelerdir? Bu yazımızda, Hz. Salih peygamber hakkında merak edilenler ve sıkça sorulan soruları derledik.

Peygamberler, insanların iyilikleri ve adaleti sağlaması için, belirli toplumlara gönderilmişlerdir. Bu anlamda peygamberler, daha çok toplum düzeninin bozulduğu, haksızlıkların ve cehaletin baş gösterdiği toplumlara gönderilmişlerdir. Peygamberler, insanların arasından seçilmiş ve insan özelliklerini taşımaktadırlar. Buna göre, kendi özel hayatları, çevresi, sevdiği kişiler, eşleri çocukları gibi yapıları bulunmaktadır.  Peygamberlerin en büyük amacı, insanları tanrının birliğine ve gerçekliğine inandırmaktır. İnsanların farklı inanış ve kötü yollara gidişini önleyip, onları tanrının buyruklarına itaat etmeye çağırmaktır. Örneğin, İslam dinin yaymak ve farklı toplumlarda kabul görmesini sağlamak için, cihat edilmektedir. Cihat, Arapça kökenli bir kelime olmakla birlikte, mücadele anlamına gelmektedir. Fakat bu mücadele, din için verilen mücadeleleri kapsar. Peygamberler, gönderildiği kavimlerine uyarılar yapmakta, tanrının buyrukları ile birlikte onları doğru yolda ilerlemesi noktasında uyarır. Hz. Salih peygamber ise kavmine şu şekilde uyarı yapmıştır; “siz burada bahçelerde, çeşme başlarında, ekinler ve yumuşak tomurcuklu güzel hurmalıklar arasında, dağlardan ustalıkla evler yontarak, güven içinde bırakılacağınızı mı sanıyorsunuz? Allah’tan korkun ve bana itaat edin”.

Hz. Salih Hangi Kavme Peygamber Olarak Gönderilmiştir?

Her peygamber, farklı kavimlere gönderilerek, o toplumun düzenini ve adaletini sağlamak için görevlendirilmiştir. Kavimlere gönderilen peygamberlerin bir başka ve en önemli görevi ise, gönderildiği kavme, tanrının buruklarını ve insanların ne yapması gerektiği ile ilgili bilgileri yaymasıdır. Bu anlamda, Hz. Salih peygamberin hangi kavme gönderildiği sıkça sorulan ve araştırılan bir konudur. Bu anlamda, Hz. Salih peygamber Kuran’ı Kerimde, Semud kavmine gönderildiği yer almaktadır.

Hz. Salih’in Mucizesi Nedir?

Kavimlere gönderilen peygamberlerin, yaşanılan olaylar neticesinde, insanları inandırmak ve tanrının gücünü göstermek için, mucizeler gerçekleştirdiği bilinmektedir. Bu anlamda, her peygamberin, kendine has bir mucizesi ve mucizeleri bulunmaktadır. Mucizeler, tanrı tarafından peygamberlere bahşedilmektedir. Hz. Salih peygamberin, mucizesinin ne olduğu ise, sıkça araştırılmakta ve sorulmaktadır. Bu anlamda, Hz. Salih’in mucizesi şu şekildedir; kavmi Hz. Salih peygamberden, ona inanmaları için bir mucize istedi ve bu mucize, doğurmakta olan deve ve doğan devenin de annesi ile aynı renk olmasını ismelerdir. Ve mucize böylelikle gerçekleşmiş oldu.

Hz. Salih'in Annesi Kimdir?

Peygamberlerin aile üyeleri, sıkça sorulmakta ve merak edilmektedir. Bu anlamda, Hz. Salih’in annesi ve babasının kim olduğu konusunda kesin bir kanıt bulunamamaktadır.

Hz. Salih Kaç Yaşında Vefat Etmiştir?

Peygamberler de tıpkı insanlar gibi, doğar büyür ve vefat ederler. Hz. Salih peygamberin de kaç yaşında vefat ettiği merak edilmektedir. Bu anlamda, Hz. Salih’in kaç yaşında vefat ettiğine dair bir bilgiye rastlanılmamaktadır.

Hz. Salih Kavmi Nerede Yaşamıştır?

Peygamber kavimlerinin nerede yaşadığı, sıkça araştırılmaktadır. Hz. Salih peygamberin kavmi ise, Hicaz ve Suriye arasında, Vadil Kura adı verilen bölgede yaşamıştır.

Hz. Salih'in Kavmi Niçin Helak Olmuştur?

Peygambere karşı alay, kibir, kötü sözler, azgın bir şekilde yaşayıştan ötürü, Hz. Salih’in kavmi helak olmuştur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir