Hz. Musa Kimdir?

Hz. Musa Kimdir?
25.07.2022 15:12
Hz. Musa'nın asası nerede bulunur, Hz. Musa'nın çocuğu var mı, Hz. Musa’ya gönderilen 10 emir nedir, Hz. Musa hangi yüzyılda yaşamıştır, Hz Musa mucizeleri nelerdir vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Hz. Musa peygamber, Hz. Yakup peygamberimizin soyundan gelmiştir. Hz. Musa'nın annesinin ismi İmran'dır. Kardeşinin adı ise Harun'dur. Hz. Musa'nın fiziksel görüntü olarak iri bir yapısının bulunduğu ve saçlarının düz biçimde rivayet edilir. Hz. Musa'ya kutsal kitaplardan bir tanesi olarak bilinen Tevrat indirildi. Hz. Musa Allah (cc) ile konuşması ve de bilindiği adına kendisine Kelimullah adı da verilmiştir.

Hz. Musa Ne Zaman Yaşadı?

Musa döneminde yaşayan Firavun'un III. Thutmose olduğu bilinmektedir. Musa'nın kraliyetteki ismi de Senenmut imiş. Senenmut Mısır döneminde saraya evlatlık şekilde alındığı bilinen tek insandır. Hz. Musa'nın MÖ 1391–1271 aralarında yaşadığını, tarihçi Hieronymus MÖ 1592, James Ussher göre de MÖ 1571 aralarında yaşadığını iddia edildi.

Hz. Musa'nın Asası Nerede Bulunur?

Topkapı Sarayı'nın “Kutsal Emanetler” kısmında en ilginç eserlerinden bir tanesi, bir vitrin içerisinde sergilenen Hazreti Musa'nın asasıdır. Asa bugüne kadar birçok filime konu olmuştur.

Hz. Musa'nın Çocuğu Var mı?

Hz. Musa büyüdükten sonra bir gün kazayla bir adamı öldürmüş ve bunun cezası olarak da Mısır’dan ayrılmak zorunda bırakıldı. Medyen’e taşınan Hz. Musa orada Şuayp peygamberin kızı ile tanıştı ve onunla evlendi. Uzun seneler boyunca Medyen’de yaşayan Hz. Musa, Firavun’un İsrailoğulları’na zulüm etmesi üstüne Tur Dağı’nda peygamberlikle görevlendirildi.  İki tane çocuğu vardır.

Hz. Musa’ya Gönderilen 10 Emir Nedir?

Hz. Musa’ya gönderilen 10 emir aşağıdaki gibidir;

·        Allah'tan başka ilahın olmayacak.

·        Allah'ın adını boş olaylar için anmayacaksın.

·        Hırsızlık yapmayacaksın

·        Kimseyi öldürmeyeceksin

·        Zina yapmayacaksın

·        Komşuna ait hiçbir şeye göz dikmeyeceksin

·        Cumartesi günleri hiçbir şey yapmayacaksın

·        Kendine putlar yapmayacaksın

·        Babana ve annene hürmet göstereceksin

·        Yalan yere şahitlik yapmayacaksın

Hz. Musa Hangi Yüzyılda Yaşamıştır?

Musa döneminde yaşayan Firavun'un III. Thutmose olduğu bilinmektedir. Musa'nın kraliyetteki ismi de Senenmut imiş. Senenmut Mısır döneminde saraya evlatlık şekilde alındığı bilinen tek insandır. Hz. Musa'nın MÖ 1391–1271 aralarında yaşadığını, tarihçi Hieronymus MÖ 1592, James Ussher göre de MÖ 1571 aralarında yaşadığını iddia edildi. Hz. Musa’nın yaşadığı döneme 13. Yüzyıl diyebiliriz.

Hz Musa Mucizeleri Nelerdir?

Hz. Musa çok miktarda mucizesi olan bir peygamberdir. Kur’an-ı Kerim’in çok miktarda ayetinde de Hz. Musa’dan bahsedilmektedir. Hz Musa’nın mucizeleri aşağıdaki gibidir;

·        Elinin beyaza dönüp nur gibi parlaması

·        Kurbağa sürüsünün Mısırı ıslah etmesi 

·        Tur Dağı’nın yerinden kalkıp, İsrailoğullarının üstüne gitmesi.

·        Kızıldeniz’i ortadan ikiye bölünmesi ve Firavun’un ordusunu orada bırakması.

·        Tih sahrasında asasını taşa vurup ve sonrasında on iki çeşmenin fışkırması.

Hz. Musa Nasıl Öldü?

Yuşa bin Nun Allah'a dua ederek yalvardı ve kendini göz altında tutan kişilerin rüyalarında onlara, Musa'nın Yuşa bin Nun aracılığıyla öldürülmediği ve Allah aracılığıyla onun göğe kaldırıldığı bildirildi. İşte bundan ardından İsrailoğulları onu serbest bırakıldı.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir