Hpv Virüsü Nelere Sebep Olur?

Hpv Virüsü Nelere Sebep Olur?
15.06.2022 12:44
Hpv virüsü, birçok kadının hayatının bir noktasında karşılaştığı bir durumdur. Bugün HPV virüsü hakkında bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz bilgileri bir araya getirdik.

HPV virüsü, daha çok cinsel yolla bulaşabilen ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kansere yol açan bir hastalıktır. HPV enfeksiyonu, bulaşan kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riski çok daha fazladır. Birden fazla çeşit tipi vardır. Vücudun her yerlerinde çıkabilen siğillere ve kansere neden olabilmektedir. Virüs vücuda girdikten, sonra 2-3 ay içinde siğil oluşumuna yol açabilir. Siğiller en sık genital bölgede görülmektedir ve vücudun her yerinde çıkabilmektedir. Bu virüs çeşidinin, kanser oluşturma süreci 10-15 yıl kadardır. Ağız kanserlerinin büyük bir çoğunluğunda HPV pozitif olmaktadır. Bu virüs, erkeklerde penis, skrotum ve anorektal kanserlerine yol açabilmektedir. Günümüzde bu virüs, kansere neden olan türlerine etkili aşılar vardır.

Hpv Virüsü Çocuğa Geçer Mi?

HPV virüsü, dünya üzerinde milyonlarca kadın ve erkeği etkileyen bir hastalıktır. Bu sebeple, eğer hamile bir kadının HPV virüs geçmişi varsa, bunu doktoruna mutlaka bildirmelidir. Doktorunuz, doğumdan önce bu genital siğilleri farklı işlemlerle yok edebilir. Böylece, doğumdaki kanamaları da önlemiş olacaktır. Çok nadir bir şekilde, normal doğum sırasında genital siğiller bebeğe geçebilmektedir. Buda, bebeklerde ciddi tıbbi durumlara sebebiyet yaratabilmektedir.

HPV virüsü olan kadınlar, hamilelik dönemlerinde doku değişimi de yaşamaktadır. Bu sebeple, erken doğuma sebep olabilir. HPV virüsüne bağlı genital siğillerin oluşması halinde, doktorunuz büyüme gösterip göstermediğini kontrol etmelidir. Çünkü, özellikle hamileliğe bağlı hormonal değişimler sebebiyle genital siğillerde de büyüme görülebilir ya da artış gösterebilir. Bu siğillerin büyümüş olması halinde, tedavinin doğumdan sonraki sürece ertelenmesine sebep olabilmektedir. Bazı durumlarda, doğumdan önce çıkartılmaları da gerekebilmektedir. Genital alanda görülen siğiller, genel olarak cerrahi müdahaleler ya da kimyasal tedaviler ile yok edilmektedir. Doğum sırasında HPV hastalığının, bebeğe geçme durumu oldukça düşüktür. Ayrıca, bebeğe geçmesi durumunda da virüs genellikle kendi kendini temizlemektedir. Genital siğiller ile doğum yapan kadınların bebeklerinde herhangi bir komplikasyon bugüne kadar görülmemiştir.

Hpv Virüsü Düşüğe Neden Olur Mu?

Hpv virüsü, genel olarak kendi kendine gerileyebilen bir hastalıktır. Fakat, ilerleyen süreçlerde bağışıklığı düşürebilmekte, yorgunluk, uykusuzluk ya da kolay hastalanabilmek gibi birçok etkeni ortaya çıkaracağı için, hamilelikte sorunlara yol açabilmektedir. Düşük riski, çok azdır. Fakat, başka tür sıkıntılar yaşamanıza sebebiyet verebilmektedir.

Hpv Virüsü Öldürür Mü?

Hpv virüsü, ilerleyen dönemlerinde kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir. Her on kadından sekizinde HPV virüsü son dönemlerde muhakkak görülmektedir. Fakat, tedavisini geciktirmemeli ve kadın doğum kontrollerini aksatmadan düzenli bir şekilde takip etmelisiniz. Çünkü, rahim ağzı kanserinden birçok kadın günümüzde hayatını kaybetmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir