Hırıltı Nasıl Geçer?

Hırıltı Nasıl Geçer?
11.06.2022 14:29
Pek çok insanın yaşadığı sağlık sorunları arasında yer almakta olan hırıltı sorunu hakkında oldukça merak edilen sorular vardır. Hırıltı sorunu hakkında en çok merak edilen; bebeklerde hırıltı evde nasıl geçer, hırıltı evde nasıl geçer gibi farklı soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Günümüzde pek çok insan hırıltı sorunu yaşamaktadır. Bebeklik çağından yaşlılık çağına kadar bütün insanların hırıltı sorunu yaşaması mümkün olmaktadır. Bu durum da insanların aklına, hırıltının nasıl geçeceği sorusunu getirmiş bulunmaktadır. Hırıltının nasıl geçeceği hakkında bilgi verece olursak; hırıltı, doktor gözetiminde ilaç tedavisi ya da evde pratik çözümler sayesinde geçebilmektedir.

Bebeklerde Hırıltı Evde Nasıl Geçer?

Bebeklerde hırıltının evde nasıl geçebileceği sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu noktada konuya açıklık getirecek olursak; ortamın nem dengesini ayarlayarak ve bebeğinizin burnunu düzenli olarak temizleyerek bebeğinizin hırıltısını en aza indirebilirsiniz. Bebeğin nefes alması kolay olduğunda, hırıltı durur. Bu nedenle bebeğinizde göğüs hırıltısı varsa bunun nedeni burun tıkanıklığı olabilir. Bebeğin nefesinin kesilmesini önlemek için ortam sık sık havalandırılmalıdır. Bebeğinizin nefes almasını kolaylaştırmak için bebeğinizin doğru pozisyonda yattığından emin olmanız gerekir. Unutmamalısınız ki bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu nedenle bebeğinizin hırıltı sorunu olduğunu fark ettiğinizde ya da evde bulduğunuz çözümler bebeğinizin hırıltı sorununu ortadan kaldırmadığında derhal uzman bir hekime başvurmanız hayati önem taşıyor olabilir.

Hırıltı Evde Nasıl Geçer?

Hırıltınızı evde kendi yöntemleriniz ile geçirebilmeniz için birkaç farklı madde bulunmaktadır. Bu maddelerden ilki; buhar tedavisidir. Ayrıca sıcak içecek, nefes egzersizi, nemlendirici kullanımı ve hava filtresi gibi yöntemleri de kullanarak evde hırıltı sorununa çözüm bulmanız mümkün olmaktadır.

 Hırıltıyı evde geçirme yöntemleri olduğunu söylemiştik. Bunlardan ilki buhar tedavisi olarak öne çıkıyor. Sıcak, nemli havayı solumak sinüslerin temizlenmesine ve hava yollarının açılmasına yardımcı olur. Bu nefes sırasında suya nane yağı eklenebilir. Nane analjezik ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. İkinci yöntem, sıcak bir içecek içmeniz gerekiyor. Sıcak içecekler içmek solunum yollarını yumuşatır ve tıkanıklığı azaltır.

Nefes alma egzersizinin de zaman zaman yapılması gerekebilir. Solunum, KOAH, bronşit, alerji ve diğer hırıltılara neden olabilir. 2009'da yapılan bir araştırma, yogadan ilham alan nefes alma tekniklerinin bronşit, astım ve hırıltılı solunum gibi diğer solunum rahatsızlıklarına yardımcı olduğunu buldu. Hırıltı, kuru ve soğuk havalarda da artar. Bunu önlemek için bir nemlendirici kullanılabilir. Yatak odası nemlendiricisi tıkanıklığı azaltmaya ve hırıltı şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Nemlendirici suyuna nane ve diğer yağlar eklenebilir, ancak su dışında herhangi bir şey eklemeden önce nemlendirici talimatlarını kontrol etmelisiniz. Hava kirliliği ve alerjik reaksiyonlar hırıltıya neden olur ve genellikle onu şiddetlendirir. Bu nedenle ev hava filtreleri, hırıltı ve solunum sorunlarına neden olabilecek faktörleri azaltabilir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir