Hint Keneviri Neden Yasak?

Hint Keneviri Neden Yasak?
04.11.2022 15:18
Kaçak çaydan yurtlardaki kettle problemlerine, İslam dininden hamilelik dönemine merak edilen çok fazla konu var. Merak konusu olduğunu düşündüğümüz bazı başlıklar bulduk. Hint keneviri, hamilelikte mayonez ve İslam’da dövme neden yasak? İnzibatın koşması ve İsveç diyetinde çay neden yasak? KYK yurtlarında kettle, kaçak çay, modifiye ve mentollü sigara neden yasak? Bilinmeyen tüm konuları aydınlatma adına bir bir hepsini inceledik ve yanıtları haberimizde sizlere sunduk.

Kenevir üretimi dünyanın birçok yerinde yasaklanmıştır. Türkiye de yasaklı yerler arasındadır. Yasaklı olmasının sebebi ise kenevirin uyuşturucu sınıfında yer almasıdır.

Hamilelikte Mayonez Neden Yasak?

Mayonez yapımında yumurta kullanılmaktadır. Çiğ yumurta, parazit ve enfeksiyon kaynağıdır. Bu sebeple risk alınması istenmediğinden mayonez kullanımı da önerilmemektedir.

İslam’da Dövme Neden Yasak?

Dövme deri altına işlenen bir boyadır. Vücut yapısına müdahaledir. Doğal yapıyı bozmasından mütevellit İslam dininde yasaklanmıştır.

İnzibatın Koşması Neden Yasak?

Osmanlı ordularının zamanında inzibat erlerinin diğer bir adı zaptiyelidir. Şimdiki ile benzer görevlere sahiptirler. Bunun yanı sıra koşmaları yasaktır. Düzen ve tertip belirleyici olmaları bunun bir sebebi denebilir.

İsveç Diyetinde Çay Neden Yasak?

İsveç diyeti, meşhur şok diyetlerinden bir tanesidir. Et, balık gibi ürünlerin ağırlıkta olduğu diyetlerdendir. Bu diyette çay kesinlikle yasaktır. Kahve tüketiminin sebebi metabolizma için yararlı olmasıdır fakat çayda böyle bir durum söz konusu değildir.

KYK’de Neden Kettle Yasak?

KYK yurtlarına her sene binlerce kişi yerleşmektedir. Bu öğrenciler, evlerinden yurtlara gittiklerinde orada ev rahatlığına yaklaşmak için neyi ne kadar kullanacaklarını merak edebilmektedirler. KYK yurtları bu açıdan bir miktar yasak maddeler bulundurur. Kettle da bunlardan biridir. KYK yurtlarında kettle kullanılması kesinlikle yasaktır. Yakalandığı durumlarda el konulmaktadır. Yasak olmasının sebeplerinden biri, en önemlisi, prizlerin bu amper akışını kaldıramayacakları için yanmalarıdır. Bu tür yanmalar kettle kullanan kişi ile birlikte birçok kişiye zarar verebilmektedir. KYK yurtlarında da bunun önüne geçilmeye çalışılır.

Kaçak Çay Neden Yasak?

Kaçak çayın tercih edilme sebeplerinden biri de kişilerin sahip oldukları alışkanlıklardır. Bu sebeple bırakmak güçtür. Kaçak çayın yasaklanmasının asıl sebebi, haşere zehri yani pestisit içermeleridir. Bunlar da kanserojen maddelerdir.

Modifiye Neden Yasak?         

Otomobiller için ‘insan yansıması’ demek çok yanlış olmayacaktır. Otomobiller, kullanıcının ilgi ve zevkine göre şekillenmektedir. Bu sebeple, otomobili tasarlayan insanlar ve mühendisler tasarım esnasında standart dışına çıkmayıp beğeniye göre dizaynda bulunmaktadırlar. Bunun yanı sıra, her tasarım herkesi aynı anda tatmin edemeyeceği için ek olarak dokunuş yapılmaktadır. Bu dokunuşlara modifiye denilmektedir. Modifiyenin yasaklanma sebeplerinden biri de aracın mühendisliğini bozup trafiğe zarar vermeleridir.

Mentollü Sigara Neden Yasak?

Mentol içeren sigaralar, sigara endüstrisinin yüzde 3 gibi bir kısmını oluşturmaktadır. Mentollü sigaraların sağlık açısından pek iyi olmadığı anlaşılmıştır. Mentollü sigaralar, tütün kokusunu engellediği için sigara tüketimini teşvik etmektedir. Bu sebepler ile mentollü sigaralar yasaklanmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir