Hıçkırık Çabuk Nasıl Geçer?

Hıçkırık Çabuk Nasıl Geçer?
04.06.2022 13:58
Hıçkırık günümüz dünyasında hemen her yaştan kişinin başına gelen bir sorundur. Buradan hareketle hıçkırık geçirme yöntemleri her daim araştırma konusu haline dönüşüyor. Hıçkırığın nasıl çabuk geçtiği ve ilgili soru zincirleri halk arasında internet platformları aracılığı ile sorgulanıyor.

Hıçkırık halk arasında en çok rastlanan problemlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hıçkırık; solunum kaslarının diyaframın ve bazen kaburgalar arasındaki kasların ritmik şekilde kasılmaları ile ortaya çıkar. Ani ve hızlı şekilde nefes alma hareketi, ses tellerinin kapanması ile kesilebilir. Bu sırada ortaya çıkan ‘’hıçk’’ sesi sebebi ile hıçkırık şeklinde adlandırılır. Dakikada yaklaşık olarak 4 – 60 kez tekrarlayarak devam edebilir. Hıçkırık tiplerin sürelerine göre sınıflandırılır. 48 saatten kısa süre hıçkırıklar ‘’akut hıçkırık’’ olarak adlandırılır. 2 – 30 gün aralığında sürenler ‘’inatçı’’ 1 aydan fazla sürenler ‘’dayanılmaz’’ olarak adlandırılır. Hıçkırık çabuk şekilde;

Buruna sirke çekerek

Limon ya da amonyak gibi keskin kokulu ürünleri koklayarak

Hızlı nefes alıp vererek

Derin bir nefes alıp soluk tutarak

Buz yutarak ya da buzlu su içerek

Yüzü soğuk suyla yıkayarak ya da soğuk pres yaparak geçebilir.

Hıçkırık İçin İğne

Hıçkırık çoğu zaman basit ve evde geçebilen ufak bir sağlık sorunu olarak tanımlanır. Her insanın hayatı boyunca en az bir kere başına gelebilen hıçkırık birkaç dakika sürebildiği gibi aylar da sürebilir. 2 günden fazla süren hıçkırık durumu kişilerin hayatlarında olumsuz durumlar yaratabileceği için müdahale gerektirir. 2 günden fazla süre devam eden hıçkırık için ilaçlı ya da cerrahi müdahale sağlanması gerekir. Doktorun tavsiyesi üzerine bu gibi durumlarda hıçkırık için iğne de yapılabilir.

Hıçkırık Bebeklerde Nasıl Geçer?

Hıçkırık bebeklerde dahi görülebilen bir durumdur. Hıçkırık durumunun bebeklerde nasıl geçtiği anneler ve babalar tarafından yaygın araştırma konusu haline dönüşüyor. Hıçkırık bebeklerde; hıçkırık anında bebeği dik tutarak, aşağı yukarı zıplatmadan sabit bir şekilde tutarak geçebilir. Harici olarak hıçkıran bir bebeğe farklı bir müdahalede bulunmamanız tavsiye edilir.

Hıçkırık En Fazla Ne Kadar Sürer?

Hıçkırık genel anlamda birkaç dakika süren basit bir sağlık problemi olarak tanımlanıyor. Hıçkırık 48 saat süreden daha az sürüyorsa ‘’akut hıçkırık’’ 2 – 30 gün süresince devam ediyorsa ‘’inatçı hıçkırık’’ 1 aydan daha uzun sürüyorsa ‘’dayanılmaz hıçkırık’’ olarak adlandırılıyor. Hıçkırığın en fazla 1 ay sürdüğü gözlenmiştir. Ancak bazı tıbbi vakalarda hıçkırığın aylarca devam ettiği de görülmüştür. Bu gibi durumlar tıpta hala araştırılan nadir vakalar arasında tanımlanmıştır.

Hıçkırık Abdesti Bozar Mı?

Hıçkırık, solunum kaslarının diyaframın ve bazen kaburgalar arasındaki kasların ritmik şekilde kasılmaları ile ortaya çıkar. Hıçkırık bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmekle birlikte, hakkında bilinmeyen ve araştırılan pek çok soru türemiştir. Halk arasında en yaygın yaşanan sorunlar arasında yer bulan hıçkırık için farklı soruların sorulması kaçınılmaz olmuştur. Hıçkırığın abdesti bozup bozmadığı bu konu ile en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. Hıçkırığın abdesti bozduğuna dair bir bilgiye yer verilmemekle birlikte, abdesti bozan durumlar içerisinde hıçkırığa yer verilmemiştir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir