Hibrit Eğitim Nedir?

Hibrit Eğitim Nedir?
21.02.2023 22:23
Hibrit eğitim nedir? 2023 Hibrit eğitim kararı alan üniversiteler, avantajları nelerdir, devam zorunluluğu var mı? Karma hibrit eğitim nedir, üniversiteler geçiyor mu, özel okullarda olacak mı, zorunlu mu, zararları nelerdir? Geleneksel eğitim modelinin dışında bir metodla ilerleyen hibrit eğitim ile ilgili merak edilen detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Karma ve karışık eğitim olarak da bilinen geleneksel eğitim modelinden ayrı bir eğitim metodudur. Özellikle geçtiğimiz yıllarda geride bıraktığımız pandemi döneminde ortaya çıkmış olan bir sistemdir. Eğitimi destekleyecek materyaller ile birlikte zenginleştirilen çevrimiçi bir eğitim modelidir.

Hibrit Eğitim Kararı Alan Üniversiteler 2023?

Kahramanmaraş depreminin sonrasında üniversitelerin eğitime ara vermesi ve yurtlara depremzede vatandaşların yerleştirilecek olması sebebiyle hibrit eğitim modeli tekrar gündeme gelmiş durumda. Bu harmanlanmış öğrenme modeli, eğitimi destekleyecek materyaller ile birlikte uygulanacak. YÖK tüm üniversitelerin 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin uzaktan eğitim ile tamamlanacağına karar verildiğini açıkladı.

Hibrit Eğitim Avantajları Nelerdir?

Hibrit eğitim modelinin öğrenciler açısından birçok faydası da bulunmaktadır. İşte hibrit eğitimin öğrenciye sağlayacağı avantajlar.

. Kendi kendine öğrenme becerisi geliştirme

. Her gün okula gidilmemesinin maddiyata olumlu etkisi (yol ücreti, yemek, sosyal ortam)

. Zamanı doğru kullanmayı öğrenme

. Gerekli ve verimli kaynak kullanımı

. Zaman, mekan tecrübesi

Hibrit Eğitim Devam Zorunluluğu Var Mı?

Hibrit öğrenme, harmanlanmış öğrenme olarak da bilinen geleneksel eğitim anlayışından farklı olarak online (çevrimiçi) eğitim modelidir. Kahramanmaraş’ta yaşanan ve tüm ülkeyi yasa boğan depremin ardından bahar yılının hibrit eğitime geçmesi kararı verildi. Hibrit eğitim ile ilgili sorulardan biri de devam zorunluluğunun olup olmaması konusudur. Üniversitelerde hibrit eğitime devam zorunluluğunun bulunup bulunmadığı hakkında net bir bilgiye ulaşamadık.

Üniversiteler Hibrit Eğitime Geçiyor Mu?

Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş depremi 10 ili etkisi altına almıştır. Yaşanılan bu büyük ve yıkıcı depremin ardından üniversitelerin hibrit eğitim modeline geçiş yapması kararlaştırılmıştır. Bu karar Türkiye’de bulunan bütün üniversiteler için geçerli olacaktır.

Karma Hibrit Eğitim Nedir?

20 Şubat’ta tüm üniversiteler uzaktan eğitimle başlayacak ve Nisan ayında tekrar yüz yüze eğitime geçilmesi yönünde hibrit model bir eğitime geçiş yapıldı. Karma hibrit eğitim ya da harmanlanmış hibrit eğitim olarak bilinen eğitim modeli derslerin online şekilde takip edilmesi sistemine dayanmaktadır.  Bu eğitim Türkiye’deki bütün üniversiteler için geçerli olacaktır.

Özel Okullarda Hibrit Eğitim Olacak Mı?

Hibrit eğitim modeli pandemi döneminden aşina olduğumuz bir öğrenme şeklidir. Depremden sonra alınan kararla tüm üniversitelerin hibrit eğitim modeline geçiş yapması kararlaştırılmıştır. Karar devlet ya da özel üniversite ayırt etmeksizin tüm illerde ve tüm üniversitelerde geçerlidir.

Hibrit Eğitim Zorunlu Mu?

Yabancı ülkelerde hem yüz yüze hem de online şekilde yürütülen ders modelinin öğrencinin öğrenmesinde daha etkili olduğu anlaşılmıştır. Ülkemizin ilk kez pandemi döneminde tanıştığı bu eğitim modeli 20 Şubat’tan itibaren tüm okullarda geçerli olacak. Yalnızca bahar yarıyılını kapsayacaktır. Nisan’da tekrardan yüz yüze eğitime geçiş yapılacağı gündemdedir. Bu eğitim tıpkı üniversitedeki takip etmeniz gereken dersler kadar zorunlu bir eğitimdir.

Hibrit Eğitimin Zararları Nelerdir?

Her eğitim sisteminde olduğu gibi hibrit eğitiminde kendine has avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. İşte hibrit eğitimin dezavantajları.

. Her öğrencinin evinde eğitimini destekleyecek materyalin bulunmaması (bilgisayar, tablet gibi)

. Her ev ortamının ders çalışmaya uygun olmaması

. İnternet altyapı hizmetlerinin bazı bölgelerde yetersiz olması

. Sosyalleşmenin kısıtlanması

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir