Hepatit C Nedir?

Hepatit C Nedir?
04.06.2022 14:12
Kan yolu ile taşınan Hepatit C virüsü daha çok karaciğer temelli hastalıklara neden olmaktadır. Hepatit C ilerleyen tıp imkânlarına rağmen hala en çok araştırılan virüsler arasında yer bulmuştur. Hepatit C ne olduğu ve virüs ile ilgili bilinmeyen detaylar halk arasında dikkat çekiyor.

Hepatit C; kan yolu ile buluşan HCV virüsünün neden olduğu bir tür karaciğer hastalığıdır. Hepatit C tüm dünya çapında yaklaşık 70 milyon kişinin mücadele etmek durumunda kaldığı önemli bir sağlık sorunu olarak tanımlanıyor. Türkiye’de ise yaklaşık 100 kişiden 1’inin Hepatit C hastası olduğu tahmin ediliyor. Karaciğer yetmezliğine neden olduğu belirtilen Hepatit C virüsü önemli bir hastalıktır. Günümüzde Hepatit C tedavisi için tamamen geçerli ilaçlar ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Kan ve vücut sıvıları yolu ile buluşabilen Hepatit C karaciğerde bir çeşit enfeksiyon meydana getirir. Bulaşımı kolay olan ve enfeksiyonlara neden bu hastalık için günümüzde geliştirilen alternatif tedavi yöntemleri ile iyileşme oranları yüksek hale gelmiştir.

Hepatit C Geçer Mi?

Hepatit C kan ve vücut sıvıları yolu ile kişiden kişiye bulaşabilir. Karaciğer enfeksiyonlarına neden olan Hepatit C virüsü hakkında merak edilen pek çok bilgi bulunuyor. Hepatit C’nin geçip geçmediği konu hakkında araştırma yapanlar tarafından merak ediliyor ve sorgulanıyor. Hepatit C erken tespit edildiğinde tedavi şansı oldukça yüksektir. Hastalık tespit edildiği dakika hangi evrede olduğu tam olarak bilinemez. Hastalığın gidişatını takip etmek amacıyla bir takım testler ve gerekirse karaciğer biyopsisi gerekebilir. Yapılan tespitler sonucunda uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Bu şekilde Hepatit C geçer ve tedavisi mümkün olarak sağlanır.

Hepatit C Öldürür Mü?

Hepatit C müdahale edilmediği takdirde doğrudan karaciğerlere saldırır. Karaciğerlerde bir tür enfeksiyon durumu ortaya çıkaran Hepatit C önemsenmesi ve üzerinde durulması gereken önemli bir sağlık sorunudur. Hepatit C ciddi bir hastalıktır. Uzun dönemde karaciğer hastalıkları, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta ölüme dahi sebep olabilir. Bu sebeple Hepatit C öldürür diyebiliyoruz.

Hepatit C Yalancı Pozitiflik

Hepatit C ilerleyen tıp imkânlarına rağmen tüm dünya çapında hala yaygın olarak rastlanan virüs türleri arasında bulunuyor. HCV virüsünün neden olduğu Hepatit C vücut içinde özellikle karaciğerlere saldırarak, sağlık üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Karaciğer yetmezliği, karaciğer enfeksiyonları ve ilerleyen aşamalarda tedavi sağlanmadığı takdirde ölüme dahi neden olabilmektedir. Hepatit C yalancı pozitiflik hastalık ile ilgili internet platformlarının en sık araştırılan konuları arasında yer bulmuştur.

Hepatit C yalancı pozitiflik; kimi zaman testlerin yanıltıcı sonuçları ile ortaya çıkar. Anti HCV pozitif değeri, kişilerin vücudunda Hepatit C virüsüne karşın antikor varlığı ya da başka bir deyişle Hepatit C virüsünün kişiye bulaşmış olduğunu gösterir. 0.9 IU\mL olan sınır değerinin üzerinde bulunan tüm değerler HCV virüsünün pozitif olmasına işaret eder. Ancak her ihtimali ele alarak testlerin yanıltıcı özelliklerine karşın test birkaç kez daha tekrar edilebilir. Hepatit C yalancı pozitiflik, testler hakkında sık karşılaşılan sonuçlar arasında yer bulur bu açıdan pozitif durumunda testleri yenilemek faydalı olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir