Hepatit C Nelere Engel Olur?

Hepatit C Nelere Engel Olur?
04.06.2022 14:05
Hepatit c hastalığı, insanlarda kanser hastalıklarının tetiklediği ciddi sonuçlar doğurabilecek hastalık türüdür. Hepatit c ile ilgili merak edilen noktaları, bu yazımızda sizler için derledik.

Günümüzde birçok virüs ve hastalık bulunmaktadır. Hepatit hastalığı virüs türleri arasında ciddi ve sonuçlarının ağır olduğu bir hastalık türüdür. Hepatit c, diğer virüslere göre pozitif yönde tek sarmallı RNA virüsü olmakla bilinmektedir. Hepatit c, bir karaciğer hastalığı olarak tıp literatüründe geçmektedir. Bu anlamda hepatit c kan yolu ile geçmekte ve birçok kanser hastalıklarına yol açabilmektedir. Hepatit c ile ilgili olarak, dünyamızda ve ülkemizde sıkça rastlanmakta olan bir virüs türü olduğu söylenmektedir.

Türkiye’de yaklaşık 750 bin kişinin hepatit c hastası olduğu bilinmektedir. Dünyada ise bu sayı daha fazla olup 70 milyon kişinin hepatit c virüsü hastalığını yenmeye çalıştığı, bilinen sağlık verileri arasındadır. Hepatit c kan ile bulaşan bir virüs olmakla birlikte daha çok, kan nakli, organ nakli, uyuşturucu kullanımlarında kullanılan şırıngalar, vücuda yaptırılan dövmelerde, iğnelerin değiştirilmeden kullanılması sonucu ve ortak kullanılan jiletler gibi doğrudan deri ve kan ile temasta bulunulduğunda vücuda geçmektedir. Hepatit c virüsü, ilerleyen aşamalarda karaciğerin çalışmamasına engel olabilmektedir. Bunun dışında nefes almada zorluklara da engel olabilmektedir.

Hepatit C Hastası Çalışabilir Mi?

Yakalanılan bazı hastalıklar, günlük hayatımızda birçok farklı zorluklara yol açabilmektedir. Karşılaşılan zorluklar neticesinde insanlar, para kazanma kaynaklarından olabilmektedirler. Bu yönden virüslere yakalanmamaya ve sağlığımıza, bünyemize iyi bakmak, hayatımızda yegâne amaçlardan biri olmalıdır.  Hepatit c virüsü hakkında sıkça sorulardan biri de hepatit c hastalığına yakalanan bir kişinin, çalışıp çalışamayacağı konusudur.

Hepatit c virüsü, bulaşıcı etkide bir virüs olduğu için çalışma alanlarına göre, kişinin çalışıp çalışamayacağı belirlenmelidir. Temas gerektirmeyen ve herhangi bir kan yolu ile bulaşımı bulunmayacak ortamlarda çalışmaları, kısmen mümkün sayılabilmektedir. Ancak hepatit c virüsü ilerlemiş ve tanısı konmakta geç kalınmış ise, virüs karaciğerlere bulaşır ve artık kişinin gündelik yaşamını da etkilemeye başlar. Bu noktada kişinin çalışması artık imkânsız hale gelebilmektedir. Bu sonuçlardan yola çıkarak, hepatit c tanısı konmuş bir kişi, kısmen ve bazı istisnai durumlar oluştuğunda çalışabilmektedirler.

Hepatit C Evlenmeye Engel Mi?

Evlilik konusunda, bazı hastalıklar ve komplikasyonlar evliliğe elverişsiz durumlar yaratabilmektedir. Eğer kişinin yaptırdığı testler ve konulan tanılar, evlilik ile ilgili sağlık sorunlarına yol açacak ise, hastalık geçtikten sonra evliliğin gerçekleşmesine karar kılınmaktadır. Bu noktada hepatit c virüsü kapan ve bu hastalığı taşıyan kişiler, evlenebilmektedirler. Ancak bu durumu eşleri ile paylaşmalı ve karşı taraf aşı yaptırmalıdır. Hastalığın bulaşmaması konusunda aşı, oldukça ciddi bir önem arz etmektedir.

Hepatit C Polisliğe Engel Mi?

Hepatit c ile ilgili olarak polisliğe sorun oluşturacak herhangi bir bilgi, kaynaklarda bulunmamaktadır. Ancak Hepatit b olan kişiler için, kesin bir şekilde polislik için bir engel olmadığı bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir