Hepatit C Nasıl Bulaşır?

Hepatit C Nasıl Bulaşır?
04.06.2022 14:29
Hepatit C hastalığı, ileri evrelerine kadar sessiz kalan bir hastalıktır. Bu sebeple hastalığın başlangıç dönemini yakalamak oldukça zordur. Çünkü hastalık çoğunlukla belirtisiz bir şekilde ilerleme göstermektedir.

Hepatit C, kişiden kişiye kan yolu ile bulaşmaktadır. Bu hastalık, kan ve kan ürünü verilenler, uyuşturucu kullananlarda daha fazla görülmektedir.

Hepatit C Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Bu hastalığın cinsel yol ile bulaşıp bulaşmadığı hala tartışılan konular arasındadır. Çok eşliliğin Hepatit C riskini arttırdığı bir doğrudur anca sosyal temas ya da öpüşme ile bulaşmamaktadır.

Ayrıca HCV taşıyıcı anne, gebelik sürecinden hastalığı bebeğe bulaştırmamaktadır. Ancak virüsün doğum sırasında bebeğe bulaşma ihtimali bulunup, bu durumun gerçekleşmemesi için gerekli önlemlerin alınması önerilmektedir. Emzirme süreci de herhangi bir bulaştırma riski bulundurmamaktadır.  

Hepatit C İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Hepatit C için iç hastalıkları bölümü doktorlarından yardım alabilirsiniz.

Hepatit C Öpüşme ile Bulaşır Mı?

Hepatit C, sosyal yakınlaşma ya da öpüşme gibi temaslarda bulaşma göstermemektedir.

Hepatit C Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalık sırasında hastanın oldukça halsiz ve bitkin hissetmesine sebep olan Hepatit C hastalığında tanı konma işlemi kolay bir şekilde gerçekleşmemektedir. Bu hastalığın teşhisinde, vücutta meydana gelen birtakım durumlar sonrasında kontrole gitmeniz gerekir. Bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı ve kusma gibi belirtileri olan hastaların kontrollerini aksatmadan doktora gitmesi gerekir. Hepatit C teşhisinin konulması için tamamlayıcı test ve RIBA doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Hepatit C Nasıl Tedavi Edilir?

Teşhis konulmasının ardından hastalığın sebep olduğu belirtilere göre kapsamlı bir tedavi yöntemi belirlenmektedir. Tedavi yöntemlerinin arasında, doğrudan etkili anitivirallerin kullanımı, kür ve virüs emilasyonu ile hastalıkla baş edilmektedir. Hastalığın seyrini iyileştiren çeşitli tedavi yöntemlerinin kullanılması, ölüm oranlarında büyük bir azalma meydana getirmektedir.

Hepatit C Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Hepatit C hastalığından korunma için henüz bir aşı uygulanmamaktadır. Bu sebeple hastalıktan korunmak için en etkili yöntem, şüpheli kişiden korunmaktır. Virüsü taşıyan kişilerin, hastalığı kendileri geçirmiyor olsa bile başkalarına temasta dikkat etmeleri ve sene içerisinde doktor kontrollerini aksatmamaları gerekir. Hastalıktan korunma yöntemleri iki farklı şekilde incelenmektedir;

Hepatit C hastalığından korunmada Primer yöntemleri;

Kanın ve hasta kişilerde kullanılacak olan kanın HCV yönünden taranması,

Sağlık merkezleri ve sağlık personelleri için genel hijiyen kurallarının kapsamlı bir şekilde uygulanması,

Tek kullanımlık tıbbi malzemeleri tercih edilmesi,

Kişisel bakım ürünlerinin başkaları ile ortak bir şekilde kullanılmasından kaçınmak.

Hepatit C hastalığından Sekonder şekilde korunma yöntemleri;

Hasta kişiler ile temasta bulunan kişilere HCV taramasının yapılması,

Seronegatif kişilerin HBV ve bağışıklık değerlerine uygun şekilde Hepatit A hastalığı için aşı yaptırması,

Seronegatif kişilerin, hastalığın şiddetli yan etkilerinden ve hızlı ilerleyişinden kaçınmak için alkol gibi zararlı maddelerden uzak durması. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir