Hatchback Araba Nedir?

Hatchback Araba Nedir?
21.04.2022 20:00
Arabanın şeklini tanımlamak için kullanılan hatchback kavramı, “arkası kısa olan arabalar” şeklinde de açıklanabilir. İngilizce olan ve tüm dünyada da yerine başka bir kelime koyulmadan kullanılan hatchback kavramı nedir, hatchback araba modelleri nedir ve fiyatları nelerdir?

Hatchback araç kullanma bagaj kısımları daha küttür ve arkası kısadır. 3 – 5 kapılı ve 4’ten fazla kişinin oturmasına müsaade edecek kapasiteli, bagaj uzantısı olmadan arabanın kabinine dahil olan araçlara hatchback araba denmektedir.

Hatchback Ne Demek?

Hatchback kelime anlamı olarak “arka kapağı açılan otomobil” ya da “arkası düz araba” anlamını taşımaktadır. Otomotiv sektöründe ise tam olarak şu tanımlama kullanılmaktadır: “tavanı ve arka yüzeyi arası düz veyahut eğrisel bir tasarım ile birleştirilmiş bir araç kasa modelidir.”

Hatchback Araba Modelleri Nelerdir?

Hatchback arabaların tasarımsal olarak daha küçük olmaları sebebiyle pek çok araba sever tarafından ilk seçenek olarak düşünülmektedir. Yeni araba almak isteyen hatchback severler için ise aşağıda en çok tercih edilen hatchback araba modelleri sıralanmıştır:

1-     Renault Clio

2-     Ford Focus

3-     Volkswagen Golf

4-     Mercedes A Serisi

5-     Peugeot 208

6-     BMW 1 Serisi

7-     Audi A3

8-     Mazda 3

9-     Volkswagen Polo

10- Toyota Corolla

Hatchback Bagaj Hacimleri Nedir?

Hatchback arabaların bagaj hacimlerinin çok küçük olduğu ile ilgili yaygın bir kanı bulunmaktadır. Sedan arabalara göre biraz daha düşük olan bu hacim ile arasında aslında çok büyük farklar bulunmaz. Fakat modelden modele değişebilen bu durumda sedan ile hatchback arasındaki hacim farkı 414 litreye kadar çıkabilmektedir.

Fakat bazı hatchback modelleri bagajı iç aksama dahil edebildiği için kullanıcıları üzmemektedir. Örneğin Fiat Egea hatchback model arabanın 440 litrelik bir bagajı bulunmaktadır.

Hatchback ile Sedan Arasındaki Fark Nedir?

Hatchbackte arka bagaj kapağı ile arka cam tek parça halindedir. Bu durum sedanlarda direkt olarak bagaj kapağının açılması şeklindedir. Hatchback modellerde bagaj ile koltuklar arasında bölme bulunmaz. Arka kısmı daha uzun olan araçlara sedan adı verilmektedir. Sedanların bagaj hacmi genellikle hatchbacklere oranla daha fazladır.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir