Hastane Randevusu Nasıl İptal Edilir?

Hastane Randevusu Nasıl İptal Edilir?
12.10.2022 21:57
Hastane randevusu, hayat sigortası, ihtarname ve kredi kartı nasıl iptal edilir? Kyk kredi, vergi levhası ve ogs nasıl iptal edilir? Yapmış olduğumuz bazı üyelikleri ve durumları iptal etmek isteriz. Bunların nasıl iptal edileceğini ise bu yazıda derledik.

Hastane randevusu alıp gitmeyeceğiniz için iptal etmek zorundasınız. MHRS portalına kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız ya da e-Devlet üzerinden de bu portala giriş yapmanız mümkündür. Giriş yapıktan sonra randevu geçmişi butonuna tıklıyoruz. Oradan da iptal etmek istediğiniz hastane randevunuzu iptal ediyorsunuz. Ayrıca Alo 182 MHRS hattını arayarak da hastane randevunuzu iptal etmeniz mümkündür. 

Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Hayat sigortasını hangi banka aracığıyla yaptırmışsanız o bankanın şubelerine gidip hayat sigortasının iptalini oluşturabilirsiniz. Eğer bankanız konu ile ilgilenmemişse hayat sigortası iptal dilekçesi yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi ise Tüketici Hakem Heyeti’ne gönderdiğiniz zaman, bankanız ile aranızda olan anlaşma ve sigorta poliçenizin şartları incelendikten sonra şartların karşılanması halinde hayat sigortası iptali gerçekleşmektedir. Söz konusu hayat sigortası iptaliniz 1 ay ya da 3 ay gibi değişken süre zarflarında gerçekleşir. Ayrıca hayat sigortasını internet gibi sanal ortamdan iptal etmeniz mümkün değildir. 

İhtarname Nasıl İptal Edilir?

İhtarname iptali için öncelikle tarafınıza verilen zaman ihtarın tebliğ tarihi ile başlayacak olup zamanın sona ermesi ile hukuki sonuç ortaya çıkacaktır. Bu yüzden verilen zaman içerisinde işbu ihtara noter kanalı ile cevap vermeniz, gelen ihtarname muhteviyatı gerçeğe aykırı ise itiraz etmeniz yararınıza olacaktır. Yani ihtarnameyi noter aracığıyla tebliğ ettirip iptal ettirmek gereklidir. Tebliğ edilmeyen ihtarnameler geçersiz sayılacaktır.

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı iptali için öncelikle bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir. Bankaya kredi kartınızı neden iptal etmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Ardından eğer kredi kartınızın borcu varsa onu ödemeniz gerekmektedir. Ve maksimum 7 gün içerisinde tamamlanan kredi kartı iptalinizin sürecinin takip edilmesi gerekmektedir. Ve bu süre zarfı içerisinde kredi kartınızın feshi sorunsuz ilerlediğinde iptali gerçekleşecektir. Banka şubelerine gitmeden de bankanızın çağrı merkezini arayarak kredi kartı iptalinizi de gerçekleştirebilirsiniz.  

Kyk Kredi Nasıl İptal Edilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs/kredisi almakta olan öğrenciler istediği zaman www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu linkine ulaşarak burs/kredi iptalini kolaylıkla gerçekleştirebilir. İstediğiniz zamana almış olduğunuz kyk kredinizi iptal etmeniz mümkündür.

Vergi Levhası Nasıl İptal Edilir?

Vergi levhası iptali için öncelikle, Vergi Dairesine gidilip işi terk dilekçesi verilmelidir. Eğer işyerinde işçi çalıştırılıyorsa Bölge Çalışma Müdürlüğü gibi kuruluşlara yazılı bir dilekçe sunulması gerekmektedir. Bu aşamalar doğru yapıldığı zaman vergi levhası iptali uygun görülürse işlem gerçekleştirilir. Bu işlemler genellikle 1 yıl sürebilir.

Ogs Nasıl İptal Edilir?

OGS iptalleri için yetkili şubelere başvurmak gerekmektedir. Ya da bankanızın çağrı merkezlerini (0850 220 00 00) arayarak da OGS cihazınızın iptalini gerçekleştirmeniz mümkündür. İptal ve iade işlemleri ise 30 gün içinde anlaşmalı bankalarınız tarafından yapılacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir