Hardal Lekesi Nasıl Çıkar?

Hardal Lekesi Nasıl Çıkar?
22.12.2022 23:43
Hardal, turpgiller familyasından olan tohumları baharat olarak kullanılan otsu bir bitkidir. Hardal lekesi nasıl çıkar? Hardal mideye iyi gelir mi, neyden yapılır, neyle yenir? Hardal şekere iyi gelir mi, alerjen midir? gibi hardal hakkında çok fazla merak edilen soruları siz değerli okuyucularımız için araştırdık.

Ketçap gibi hardal da parlak, belirgin rengi kıyafetlerinizde çirkin göründüğü için kıyafetlerinize döküldüğünde yüzünüzü buruşturmanıza neden olabilir. Ketçaptan farklı olarak Hardal, zerdeçal adı verilen ve bu lekenin farklı şekilde işlenmesini sağlayan bir boya içerir. Zerdeçal, hem hardal tohumunda hem de ticari olarak üretilen hardalda sarı rengi arttırıcı bir katkı maddesi olarak bulunur. Hızlı bir şekilde çıkarılmazsa leke kalıcı olabilir. Evde hardal lekesini çıkarmak için şu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz:

1)     Üç ölçü sıvı bulaşık deterjanı ve bir ölçü tuvalet ispirtosundan oluşan bir çözeltiyi karıştırın. Bu solüsyonu lekenin üzerine koyun ve en az 10 dakika bekletin, ancak kuruması için çok uzun süre beklemeyin. Bu solüsyondaki alkol, lekenin geçici olarak koyu görünmesine neden olabilir ama merak etmeyin, durulanarak çıkacaktır. Solüsyon sürdüğünüz bölgeyi sıcak suyla iyice durulayın.

2)     Yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı, yarım bardak su ve birkaç damla sirkeyi karıştırın. Çözeltiyi hardal lekesine uygulayın ve ıslanması için 10 dakika bekleyin. Sıcak su ile iyice durulayın.

Hardal Mideye İyi Gelir Mi?

Hardal sindirimi iyileştirme konusunda oldukça başarılıdır. Hardal tohumları hazımsızlıktan kaynaklanan acıyı hafifletir ve tükürük üretimini artırır. Böylece sindirim sürecini hızlandırır. Bir yemek kaşığı su ile karıştırılarak yenmesi kabızlık gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Hardal Neyden Yapılır?

Bütün, öğütülmüş, kırılmış veya ezilmiş hardal tohumları, rengi parlak sarıdan koyuya değişen bir macun veya sos oluşturmak için su, sirke, limon suyu, şarap, tuz, genellikle diğer tatlandırıcılar ve baharatlarla karıştırılarak yapılmaktadır.

Hardal Neyle Yenir?

Hardal birçok yemekle birlikte tüketilebilir:

·        Makarna için krema sosuna asitlik katmak için birkaç kaşık taneli hardal eklenebilir.

·        Somon ve ton balığı gibi sağlam balıklar, hardal kabuğuyla harikadır. Kızartmadan önce somon filetolarının üzerine veya kızartmadan önce ton balığının üzerine fırçayla sürebilirsiniz.

·        Hardalı bira buharında pişirilmiş midyelere bulayarak ve dereotuyla süsleyerek tüketebilirsiniz.

·        Harika bir tost sosu veya lezzetli karmaşık kavrulmuş sebzeler için hardalı tereyağıyla karıştırıp kullanabilirsiniz.

·        Hardal harika acılı yumurtaların anahtarıdır. Aynı zamanda haşlanmış olanlar için de harika bir sos olabilir.

·        Izgara tavuk için marine etmede hardal kullanılabilir.

Hardal Şekere İyi Gelir Mi?

Hardal, pek çok kişinin severek tükettiği yiyeceklere lezzetli bir tat katar. Pek çok evde hardalı yemeklerine dahil etmek oldukça yaygındır ve bunun lezzetli olmasının yanı sıra birçok nedeni vardır. Dikkat çekici bir şekilde, hardalın sağlık açısından büyük yararları olduğuna inanılıyor ve uzmanlar, hardalın diyabet de dahil olmak üzere iyi geldiği birçok rahatsızlık vardır. Bir şeker hastası, kan şekeri seviyelerini sağlıklı aralıkta tutmak için genellikle iyi bir diyete ihtiyaç duyar ve bu tür hedeflere uygun, harika tada sahip yiyecekler bulmak oldukça zordur. Uzmanlara göre hardal, bu gereksinimi karşılayan az sayıdaki gıdadan biridir.

Hardal Alerjen Midir?

Hardal, alerji yapabilecek gıda ürünleri arasındadır. Hardal alerjisinin en yaygın belirtileri şunlardır:

·        Kaşıntı, kurdeşen veya deri döküntüsü.

·        Nefes almada zorluk, hırıltı ve burun tıkanıklığı.

·        Baş dönmesi, baygınlık veya baş dönmesi hissi.

·        Mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı ve halsizlik.

·        Boğaz, yüz, dil ve dudakların şişmesi (bu belirti acil tıbbi bakım gerektirir)

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir