Hamur Kızartırken Yağ Neden Köpürür?

Hamur Kızartırken Yağ Neden Köpürür?
12.12.2022 20:47
Yazımızda çeşitli yöreler ait olan hamur kızartması hakkında bir araştırma yaptık. Hamur kızartırken yağ neden köpürür, yağ çekmemesi için ne yapılır? Hamur kızartması akşamdan yapılır mı, buzlukta saklanır mı, mideye dokunur mu?

Hamur kızartırken yağının köpürmesi sıcaklıktan ve hamurun iç malzemelerinden dolayı olur. Bu yüzden öncelikle hamurunuzu iç malzemelerini hazırlamanız gerekir. Hamuru hazırladıktan sonra yağı kızgın hale getirin. Bu işlem sırasında çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yanmaların meydana geldiği anlar burada meydana gelecektir. Kızgın yağa bütün hamuru attıktan sonra ağzını kapatabilir ya da biraz uzağında hafif yan çevirme ve kızartma işlemlerini tamamlamanız gerekir.

Hamur Kızartırken Yağ Çekmemesi İçin Ne Yapılır?

Hamur kızartması ya da bu tarz kızartma işlemlerini yapacak olursanız içine farklı şekilde malzeme katarak yağ çekmesini önleyebiliriz. Örneğin sirke yağ çekmesini engelleyen en önemli maddelerden biridir. Sirkenin içindeki asitli yapısında ötürü yağı çekmesine ve kabul etmemesine yardımcı olacaktır. Çünkü hamuru ya da patatesi direkt kızarmış yağın içine attığınızda ilk işlem yağı çekmesi olacaktır.

 Bu çekeceği yağın da direkt vücudumuza girmesi bizi birçok hastalığın beklediğinin de habercisi olacaktır. Eğer hamur kızartması tarzı ürünleri sürekli tüketiyorsanız fırında kızartma veya daha hafif şekilde pişireceğiniz yöntemlerle pişirme teknikleri uygulayabilirsiniz. Bu yöntemleri hayatınıza empoze ettiğinizde daha sağlıklı şekilde bir yaşam elde etmiş olursunuz.

Hamur Kızartması Akşamdan Yapılır Mı?

Hamur kızartması akşamdan yapılabilir. Eğer akşam yiyecekseniz akşamdan uygulayabilirsiniz. Fakat yarına yemek için ve misafire sunmanız hamurun yumuşamasına neden olacaktır. Yani çıtır olmasını istiyorsanız akşamdan yapmamanız önerilir. Çünkü hamur ve yağın içine çekilmesi ile kısa sürede yumuşak olmasını sağlar. çıtırlığını yağ ve hamurun içindeki malzemelerin bir süre sonra yok edeceği bilinmektedir. Bu yüzden anlık olarak yapmanız ve tüketmeniz önerilir.

Ama çıtır sevmiyor ve yumuşak olarak tercih ediyorsanız. Akşamdan da yapabilirsiniz. Genelde hamur kızartması da zaten çıtır olmaktadır. Bu yüzden bu tarz hamur işlerinin içindeki malzemeleri koyarken sirke koymanız da çıtırlık özelliğini kaybettirmez. Sirkeyi bir yemek kaşığı kadar ilave ettiğinizde bir yada iki gün kadar taze ve çıtır kalmasını sağlayacaktır.

Hamur Kızartması Buzlukta Saklanır Mı?

Hamur kızartması dolapta saklanabilir. Uygun koşullar ve saklama kapları sayesinde saklaması önerilir. Buzdolabı poşetini alırsanız. Hamurunuzu kızarttıktan sonra düzenli ve düzgün şekilde poşetler içine yerleştirin. Daha sonra sıkışık olmadan hamur kızartmasını uzun süre boyunca buzdolabında bekletebilirsiniz. Daha sonra istediğiniz zaman içinde günlük olarak tüketmenizi daha kolay ve hızlı olacaktır.

Hamur Kızartması Mideye Dokunur Mu?

Fazla yağ ve hamurun meydana gelmesi ile oluşan bir yiyecek olmaktadır. Sürekli tüketimlerde sağlığa ciddi zararlar verir. Bu tarz yiyecekleri çok nadir tüketmeniz daha doğru olacaktır. Eğer bu tüketim zamanları diliminde aşırı derece yerseniz mideye dokunacağı bilinir. Çünkü içindeki hem hamur hem de yağın meydana gelmesi ile midenin sindirilmemesini neden olmaktadır. Bu yüzden en fazla üçü geçmeyecek şekilde tüketin. Uzun süre mideniz ağrıya bilir ve farklı rahatsızlıklarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir