Hamilelikte Pilates Yapılır Mı?

Hamilelikte Pilates Yapılır Mı?
27.05.2022 12:09
Hamilelikte spor yapmak, birçok kadın için zorlayıcı bir durumdur. Fakat bu zorlayıcı durumun üstesinden gelmek, hamilelik sürecinde oldukça faydalı sonuçlar doğuracaktır. Bu yazımızda hamilelik aylarında pilates yapılması ile ilgili önemli noktaları derledik.

Hamilelik aylarında kadınların hareket kabiliyetleri kısıtlanabilmektedir. Bu durumla ilgili olarak, hamileliğin ilerleyen aylarında ağırlık artacağı ve daha çok yük bineceği için kilo artışları bu durumun sonucunda sıkça karşılaşılan bir olaydır. Hamilelik döneminde birçok spor aktivitesi yapmak hem sizin hem bebeğiniz açısından olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Hamilelikte aşırı kilo artışının önüne geçmek için spor yapmak, hayati bir önem taşımaktadır. Sporun bir çeşidi olan pilates, özellikle kadınların sıkça terci ettiği bir spor çeşididir. Hamilelikte ise pilates yapmak ile ilgili birçok görüş bulunmaktadır. Bu durumla ilgili öncelikle uzman görüşleri dikkate alınmalıdır. Uzmanların görüşleri ise şu şekildedir; hamilelik döneminin özellikle 3 ile 6 aylık sürecinde, pilates yapmanın bir sakıncası bulunmamakla birlikte, doğum esnasında karşılaşılacak zorlukları hafifletme özelliği de bulunmaktadır. Bu dönemde kilo artışları, yağlanmalar, hareketsizlik sonucu oluşabilecek komplikasyonları; pilates yapmak geçirebilmektedir.

Hamilelikte Pilates Faydaları Nelerdir?

Hamilelik süreci içerisinde bazı hormonal değişimler görülmektedir. Bu hormonal değişimler sonucu, kadınlarda kilo artışı ile karşılaşmak en çok meydana gelen durumdur. Hamilelik durumunda, ilerleyen aylarda hareket kabiliyeti oldukça düşmektedir. Meydana gelen rahatsızlıkların önlenmesinde pilates sporunun bu gibi durumlara karşı engelleyici özelliği bulunması, yadsınamaz bir gerçektir. Hamilelikte pilates yapmanın zararları bulunmadığı gibi, yararları oldukça fazladır. Hamilelik sürecinde pilates yapmanın faydaları şu şekildedir; ilk olarak bebeğinizin oluşturduğu ağırlık sebebiyle bozulan duruşunuz düzelecektir, hamilelik durumlarında sıkça oluşan kabızlık ve kaslarınızda oluşan krampları, büyük oranda geçirebilmektedir. Hamilelik sürecinde pilates yapmanız durumunda hormonların da etkilediği psikolojik durumunuz; stres, sinir, kaygı gibi ortaya çıkabilecek duygu durum bozukluklarını da geçirebilecektir.

Hamilelikte Pilates Kaçıncı Ayda Yapılır?

Hamilelik süreci, her ayının ve haftanın bir öncekine nazaran daha zorlu geçtiği bir süreçtir. Bu süreçlerde dikkat etmeniz gereken ve bebeğinizi etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Süreç içinde oluşabilecek hareketsizliklere karşı pilates, sıkça tercih edilen sporlar arasındadır. Pilates yapmak için hamileliğin bu spora elverişli olduğu aylar veya haftalar seçilmelidir. Olası bir ters hareket veya kendinizi zorlayabilecek durum, bebeğiniz ve sizin için risk oluşturabilir. Bu gibi risklerden kaçınmak için hamilelik sürecinde pilates yapmanın en uygun ve ideal ayı, 3. Ve 6. Aylar olarak uzmanlarca belirlenmiştir.

Hamilelikte Pilates Kaç Gün Yapılmalı?

Pilates yapmak, hamilelikte ve sonrası için oldukça olumlu etkiler bırakmaktadır. Bu etkiler için hamileliğin 3. Ve 6. Ayları içerisinde pilatese başlanmalıdır. Bu haftalar içinde pilates sporu için 2 ile 3 gün arası kendinize bir gün belirlemeniz en ideali olacaktır. Hamilelikte vücut çoğu zaman yorgun ve stresli olduğu için, haftada en fazla 3 gün pilates yapmanız yeterli olacaktır.

Hamilelikte Pilates Zararlı Mı?

Hamilelikte pilatesin bilinen bir zararlı tarafı bulunmamaktadır. Aksine, hamileliğinizin 3. Ve 6. Ayları içinde yapacağınız pilates sporunun faydalarını gözlemleyeceksiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir