Böcek Isırmasına Ne İyi Gelir?

Böcek Isırmasına Ne İyi Gelir?
21.01.2022 19:00
Özellikle yaz ve bahar aylarında çok fazla böcek ısırması olur. Açık havada ve yeşilliklerde daha sık görülür. Böcek ısırması kaşıntı ve kızarıklığa yol açar. Böcek ısırması abdesti bozar mı, duası nedir? Böcek ısırması bitkisel tedavi önerileri nelerdir? Böcek ısırması hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derleyip cevapladık.

Böcek ısırması özellikle yaz ve bahar aylarında çok sık rastlanan bir durumdur. Böceğin ısırdığı bölgede kızarıklık, kaşıntı ve iz olur. Ayrıca böcek ısırma belirtileri her böceğe göre değişmektedir. Örnek verecek olursak:

·      Sivrisinek: En çok yaşanan durumdur. Ciltte kaşıntı ve kabarıklığa neden olur.

·      Tahtakurusu: En çok nemli alanlarda bulunur, yatak, çarşaf, duvar oyukları ve mobilyalarda yaşarlar. Isırdığı bölgede kaşıntı, döküntü ve kabarıklık olur.

·    Akrep: En çok sıcak ortamlarda yaşarlar. Zehirli oldukları için ısırdıkları bölgede uyuşma, yanma, acı ve şişlik olur.

·      Arı: En çok bahar aylarında olur. İğnelim olduğu için ısırdığı bölgede acı, şişlik ve kızarıklık olur. Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara bile neden olabilir.

·      Kene: En çok yaz aylarında olur. Isırdığı bölgede kızarıklık ve tahriş olur.

·      Uyuz: bulaşıcı hastalığa neden olan bir böcektir. Deri altında yaşar ve şiddetli kaşıntıya yol açar.  

Böcek Isırması Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Böcek ısırması genellikle yaz ve bahar aylarında olur. Böcek ısırdığı bölgede kızarıklık, tahriş, kabarıklık ve şişlik olabilir. Ayrıca böcek ısırması şiddetli kaşıntıya yol açabilir. Böcek ısırması olan bölgede kaşıntıyı geçirmek için bölgeye nane yağı sürülebilir. Nane yağı antiseptik özelliğe sahip olduğu için kaşıntıyı azaltacaktır. Ayrıca böcek ısırığı olan bölgeye buz ile kompres yapılabilir. Buz da kaşıntıyı durdurur ve rahatlatır. Bunun dışında eczaneden ilaç alınabilir.

Böcek Isırması Ağrı Yapar Mı?

Böcek ısırması ağrıya neden olup olmadığı merak edilmektedir. Böcek ısırması kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı ve tahrişe neden olur. Ayrıca hastalarda ağrıya da neden olabilir. Bu nedenle böcek ısırığının geçmesi için bölgeye buz ile kompres yapılabilir ya da bölgeye nane yağı sürülebilir. Böcek ısırmasına sallama çay poşetinin, yulafın ve sarımsağın da iyi geldiği söylenmektedir. Eğer yine de geçmiyorsa eczacıya danışabilirsiniz.

Böcek Isırması Abdesti Bozar Mı?

Böcek ısırması özellikle yaz aylarında en çok başımıza gelen olaylardan birisidir. Hem ciltte kaşıntıya hem de kızarıklığa yol açar. Ayrıca böcek ısırdığında vücuttan kan çıkabilir. Böcek ısırmasının abdesti bozup bozmayacağı çok merak edilmektedir. İslam dinine göre böcek ısırması ve böcek ısırmasından dolayı vücuttan kan çıkmasının abdesti bozmadığı söylenir.

Böcek Isırması Bitkisel Tedavi Önerileri Nelerdir?

Böcek ısırması için yapılacak bitkisel çözümler şunlardır:

·      Nane yağı böcek ısırığı olan bölgeye sürülür.

·      Çay ağacı yağı böcek ısırığı olan bölgeye sürülür.

·      Poşet çay ılık suda bekletilir ve böcek ısırığı olan bölgeye sürülür.

·      Tuz birkaç damla su ile ıslatılır ve böcek ısırığı olan bölgeye sürülür.

Böcek Isırması Duası Nedir?

Böcek ısırması hemen hemen hepimizin başına gelen bir şeydir. Özellikle yaz aylarında daha çok başımıza gelir. Her böcek birbirinden farklıdır ve bu nedenle ısırması farklı sonuçlara yol açabilir. Böcek ısırması için dua olup olmadığı merak edilir. Böcek ısırması için “yarattığın şeyin kötülüğünden Allah’ın Kur’an-ına sığınırım” duası okunur.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir