Hamilelikte Kramplar Normal Mi?

Hamilelikte Kramplar Normal Mi?
26.05.2022 12:06
Hamilelik hem heyecanlı hem de oldukça stresli bir süreçtir. Sürekli olarak yeni şeyler öğrenmek durumunda kaldığımız bu süreçte bedenimizde de değişiklikler görülecektir. Bu değişikliklerin en başında, hamilelik krampları gelmektedir. Bugün ki yazımızda; hamilelikte kramplar normal mi, hamilelikte krampların artması, hamilelikte kramplar kaçıncı haftada başlar, hamilelikte kramp bebeğe zarar verir mi gibi konu başlıklarını anne adayları için bir araya getirdik.

Hamilelik döneminde, karın ağrısı ve kramplar yaygın olarak görülmekte ve oldukça normal kabul edilmektedir. Fakat, dikkat edilmesi gereken durumlarda yok değildir. Kalıcı, hiç geçmeyen ve ağır kramplara dikkat edilmesi gerekir. Kramplar geldiğinde birkaç dakika dinlemeniz, kaybolmazsa; vajinal lekelenme, kanama, olağan dışı akıntı, soğuk algınlığı, ateş, baş dönmesi, idrar yaparken ağrı ya da rahatsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler var mı diye kontrol etmelisiniz. Kramp ağrılarınızın yanı sıra bu belirtilerinizde varsa muhakkak hekiminize danışmalısınız.

Hamilelik döneminde, belirttiğimiz belirtiler olmadığı taktirde kramplar gayet normaldir. Krampların üst karında olması normal değildir. Üst karında olan krampları, ayrıca takip etmelisiniz.

Herhangi bir olumsuz durum genel olarak karşımıza çıkmamaktadır. Kramp olmaması daha rahat bir hamilelik süreci geçirmenize vesile olsa da karşımıza çıkacak krampların da herhangi bir zararı yoktur ve normaldir.

Hamilelikte Krampların Artması

Hamilelik sürecinde, anne adayını ne kadar heyecan dolu bir süreç beklese de bir o kadarda fiziksel zorluklar ortaya çıkmayı beklemektedir. Anne adaylarını en zorlayan değişimlerden biri, kasılmalar ve kramplardır. Kramplar, süre geçtikçe artmakta ve zorluklar yaratmaktadır. Artan kasılma ve kramplar, vücudun farklı farklı yerlerinde görülebilir. Örneğin; Bacak, karın, yumurtalıklarda olan kasılmalar günden güne artacaktır. Bunu engellemek ya da daha rahat bir hale getirmek için biraz hareketli olmanız gerekmektedir. Gün içinde yapacağınız yürüyüş, kolay egzersizler oluşan krampları daha kolay ve az şiddetli geçirmenize sebep olabilir. Hafiflemiş kramplar, her zaman daha acısı ya da ağrısı çekilebilir hale gelir ve anne adayını çok fazla rahatsız etmez. Hareketli olmak ve kontrollü bir egzersiz programı yapmak doğum sırasında da yararlı bir etki olacaktır.

Hamilelikte Kramplar Kaçıncı Haftada Başlar?

Hamilelik döneminde, anne adaylarını en zorlayıcı dönem hamilelik kramplarının ortaya çıkmasıyla başlamaktadır. Bu dönem, egzersizler ve yürüyüşlerle en aza indirgenmeye çalışılsa da bazen uykudan uyanmanıza bile sebep olabilmektedir. Hamilelik krampları genelde, hamileliğin 24. Haftasında başlamaktadır ve dönemsel olarak geçse de hamilelik sonuna kadar devam edebilir.

Hamilelikte Kramp Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte ortaya çıkan bacak, karın, vajinal kramplar genel olarak zararlı değildir ve gayet normaldir. Fakat, yaşanabilecek kanama ya da akıntılar bebeğin zarar görebileceğine işaret olduğundan, doktorunuzla görüşmeniz ve durumunuzu takip etmeniz gerekmektedir. Aksi taktide, yaşanan krampların bebeğe herhangi bir yan etkisi olmaz ve zarar vermez. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir