Hamilelik Döneminde Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Yiyecek İçecek!

Hamilelik Döneminde Asla Tüketmemeniz Gereken 10 Yiyecek İçecek!
14.07.2022 13:07
Hamilelik sürecinde bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilememek oldukça önemlidir. Bu noktada hamile bireylere çok önemli görevler düşer. Yazımızda hamilelik sürecinde asla tüketilmemesi gereken 10 şeyden bahsettik.

Bebeklerin gelişim süreci anne karnındayken çok daha fazla desteklenmelidir. Tüketilen yanlış yiyecek içecekler sonrasında bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir, zararlı olan besin kaynakları sebebiyle hayati tehlikeye yol açabilirsiniz. Bu süreçte asla tüketmemeniz gereken 10 önemli yiyecek içecek var. Hamilelik sürecinde asla tüketilmemesi gereken 10 yiyecek içeceğe bir göz atalım…

1- Şarküteri Ürünleri En Uzak Durulması Gereken Şeyler!


Et ürünleri eğer üretim sırasında fazla işlem görmüşlerse mikroplu olabilirler. Bu da en çok sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünleri için geçerlidir. Çünkü bu grup, en çok işlem görmüş et ürünleri içinde yer alır. Hamilelerin yememesi gerekenlerin başında bu gıdalar geliyor. Ayrıca çoğu işlem görmüş et ürünü yüksek sodyum içerdiği için gebelikte aşırı derecede şişkinliğe yol açar. Şişkinlik, hazımsızlık, kabızlık gibi şikayetler yaşadığın hamilelik döneminde bu ürünlerden uzak durman için bir sebep daha! Yani hamilelikte yenmemesi gereken yiyeceklerin başını işlem görmüş etler çekiyor.

2- Cıva Oranı Yüksek Deniz Ürünleri Zarar Verir!


Bazı balık ve kabuklu deniz ürünleri, bebeğin gelişmekte olan sinir sistemine zarar verecek kadar tehlikeli ölçüde cıva içerir. Bunların arasında kılıç balığı, kiremit balığı ve uskumruyu sayabiliriz. Cıva oranı yüksek balıkları hamileliğin boyunca tüketmemelisiniz. Ayrıca deniz ürünleri her ne kadar iyi bir protein ve demir kaynağı olsa da haftada 2 porsiyonun üzerine çıkmamaya dikkat etmelisiniz.

3- Pastörize Edilmemiş Süt ve Peynirler Enfeksiyona Yol Açabilir!


Hamileyken yenmemesi gerekenlerden biri de çiğ süt. Kendini ve bebeğini listeriya gibi zararlı bakteriyel enfeksiyonlardan korumak için içtiğin tüm sütlerin pastörize olmasına dikkat etmelisin. Peynir ve yoğurt gibi ürünlerin de pastörize sütten yapıldığına emin olmalısın. Unutma; çiğ sütten üretilen peynir ve yoğurtlar pastörize sütten yapılmamıştır.

4- Çiğ Ya Da Az Pişmiş Yumurta Bakteriyel Sorunlara Sebep Olabilir


Hamilelikte neler yenmemeli, devam ediyoruz. Çiğ yumurtalarda salmonella bakterisi bulunabilir. Yumurtaları sarıları ve beyazları katılaşana kadar pişir. Çiğ veya az pişmiş yumurtayla yapılan yiyeceklerden uzak durun.

5- Çiğ Ya Da Az Pişmiş Et, Tavuk ve Deniz Ürünleri Zehirlenmeye Sebep Olabilir!


Hamilelikte zararlı yiyecekler arasında çiğ etler de var. Aslında herkes çiğ ya da az pişmiş yiyecekler tükettiğinde gıda zehirlenmesi yaşayabilir. Üstelik bu çiğ ürünler hayvansal gıdalarsa daha büyük bir risk vardır. Hamile bir kadın olarak senin gıda zehirlenmesi yaşaman daha ağır seyredebilir. Bu tür riskleri yok etmek için et ve tavuk ürünlerini iyice pişirerek yediğine emin olun.

6- Asitli İçecekler ve Kutu Meyve Sularından Uzak Durun!


Asitli, çok şekerli, yapay kutu meyve sularını hamilelik süresince içmemeye dikkat et. Her ne kadar bir portakal, portakalın suyundan daha sağlıklı ve besleyici olsa da, meyve suyu içmek istediğinde mutlaka taze sıkılmış, doğal meyve sularını tercih edin. Unutmayın paketlenmiş, kutulanmış ve raflarda seni bekleyen her şeye karşı temkinli olmak en iyisi!

7- Doktor Onayı Olmayan Bitki Çayları Tehlikeli Olabilir


Otların hamilelikteki etkileri henüz araştırılmamış olduğundan bitki çayları hamilelik döneminde riske atılamayacak bir konu. Bazı bitki çaylarının çok tüketildiğinde doğum sancılarını başlattığı, yeşil çayın ise folik asidin etkisini azalttığı düşünülüyor. Hamilelik boyunca bitki çaylarına karşı temkinli yaklaşman gerektiğini ve doktorundan onay çıkmadığı sürece hiçbir çayı içmemen gerektiğini unutmayın!

8- Yüksek Şeker ve Basit Karbonhidrat İçeren Ürünler Çok Zararlıdır


Pastalar, kekler, börekler, çörekler, poğaçalar içerdikleri beyaz un ve şeker yüzünden hamilelerin yememesi gerekenler arasında. Unutma; kalitesiz kalorilerin kaynağı şeker ve basit karbonhidratlar sana da bebeğine de hiçbir yarar sağlamaz.

9- Aşırı Tuzlu Yiyeceklerden Kaçının!


Turşular, cipsler soya sosları gibi aşırı miktarda sodyum içeren yiyeceklerin tüketimi özellikle de sık olduğunda hamile olsun olmasın herkes için zararlı. Fakat yüksek sodyum alımı ile hamilelik ve doğum sırasında komplikasyonlara neden olduğu bilinen yüksek tansiyon arasında sıkı bir bağ var. Genel bir kural olarak yemek pişirirken çok az tuz kullan. Çünkü zaten besinlerin içinde vücudumuzun tuz ihtiyacını karşılayacak kadar sodyum bulunuyor.

10- Yıkanmamış Ürünler Büyük Tehlike Oluşturur


Et, tavuk ve deniz ürünlerinin aksine çiğ sebze ve meyve yemek çok iyidir. Fakat iyice yıkanmış olmaların dikkat ettiğimiz sürece. Özellikle de bağ, bahçe, pazarlardan alınanlara dikkat etmelisin. Çünkü bunlar çoğu zaman yıkanmamış olur. Tam anlamıyla yıkanmamış ve temizliğinden emin olmadığın hiçbir şeyi yememelisin. Çok topraklı sebzeleri yıkamak için elma sirkesi kullanmak iyi olabilir.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir