Ham Zümrüt Taşı Nasıl Anlaşılır?

Ham Zümrüt Taşı Nasıl Anlaşılır?
22.10.2022 21:11
Kraliçelerin gerdanlıklarını süsleyen, padişah kılıçlarını kuşatan, kaftanlara işlenen zenginliğin ve yüksek zümrenin imza taşı olan zümrüt taşı her çağda ilgi görmüş, değerli bir taştır. Ham zümrüt taşı nasıl anlaşılır, nerelerde bulunur? Değerli midir, nasıl işlenir, kırılır mı? Zümrüt taşı hangi burcun taşıdır? Rüyada zümrüt taşını görmek ne anlama gelir? Gelin bu değerli taşa biraz daha yakından bakalım…

Her şeyde olduğu gibi zümrüt taşının da replikaları piyasada oldukça fazla yer kaplıyor. Fabrikasyon olarak üretimi fazla olsa da gerçek bir zümrüt taşını diğerlerinden ayırmanın bazı noktaları var. Öncelikle zümrüt, üzerinde çizgiler olması ve taş renginin koyu olmasıyla sahtelerinden ayrılıyor.

Sahtelerinin renkleri saydam veya saydama yakındır. Gerçek bir zümrüdün içinde kırılmalar ve çizikler olur.

Zümrüt Taşı Nerelerde Bulunur?

Afrika kıtasının güney bölümünde bulunan Zambiya zümrüt taşının ana vatanıdır. Dünyada başlıca zümrüt çıkartılan ülkeler, Brezilya, Hindistan, Kolombiya’dır. Türkiye elmas ve maden yatakları olduğu biliniyor, fakat bu bölgeler güvenlik sebebiyle gizli tutulmaktadır.

Zümrüt Taşı Değerli Midir?

Rengi ve ışığı çok fazla iletmeyen nadir yapısıyla bir zenginlik göstergesi olan zümrüt tam değerli bir taştır. İşlenip şekil verilerek hem kıyafetlerde hem de takılarda kullanılıyor. Zümrüt taşı değerli olduğu kadar bakımı da önemli bir noktadır. Zaman içinde rengini kaybetmemesi için özel bir yağ ile temizlenmelidir.

Zümrüt Taşı Nasıl İşlenir?

Doğada ham haliyle çıkarılan zümrüt aslında işlenmemiş, saf haliyle daha da değerli. Fakat ticari durumlardan kaynaklı aslında bu tip değerli taşların fiyatını kesim şekilleri belirliyor. İçlik bu taşlar üzerinde oldukça önemli. Zümrüt kesim taşlar, dikdörtgen ve kare kesim olarak şekillendiriliyor.

Zümrüt, elmas bıçak veya frezeleme makinası yardımıyla kesilerek düzeltilir. Bunlarla birlikte çok düşük, belli bir ısıda kenar çıkıntıları yok edilerek yuvarlak bir şekil aması sağlanıyor.

Zümrüt Taşı Kırılır mı?

Dünya üzerindeki en değerli taşlardan biri olan zümrüt rengiyle, insan vücuduna sağladığı olumlu katkılarla her dönemde tercih ediliyor. Doğada en güzel renkleriyle varlık sürdüren zümrüt, en değerli ilk 10 taş içerisinde yer alıyor. Zümrüt çok kıymetli evet ama fazla kırılgan bir taştır. Kolayca zarar görür ve sert bir darbe aldıklarında çizilebilirler veya kırılabilirler.

Zümrüt Hangi Burcun Taşıdır?

İlişkileri kuvvetlendiren, pozitif enerji veren ve mutluluğu arttıran, dünya üzerindeki en değerli taşlardan biri olan zümrüt, aynı zamanda stres azaltıyor ve yorgunluğa iyi geliyor. Haneye bereket ve bolluk getiriyor. Zümrüt taşıyla özdeşleşen burç ise Boğa burcu’ dur.

Rüyada Zümrüt Taşını Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüya yorumcularına göre rüyada zümrüt görmek iyiye olduğu kadar kötüye de işaret etmektedir. Helal para, bolluk, bereket, Allah katında sevilen bir kul olarak görülme ve cennet habercisi olarak yorumlanıyor. Bir diğer manası da boşanma, dedikodu, kötü laf duymak gibi manalara gelmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir