Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?
12.11.2022 18:46
Kadınlar tarafından tırnak bakımı ve güzelliği için en çok kullanılan ürünlerden bir tanesi de ojedir. Halından, koltuktan, pantolondan oje lekesi nasıl çıkar? Oje lekesi; mobilyadan, yatak örtüsünden nasıl çıkar? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Halılar gün içerisinde üstünden sıkça geçilen ve üstüne fazlaca şey dökülen ev eşyalarının arasında yer almaktadır. Genel olarak temizlemesi meşakkatli olduğu için halıların üzerine dökülen şeylerin temizlenmesi zor şeyler olmaması gerekmektedir. Diğer bir yandan, temizlenmesi zor olan ojenin halı üstüne döküldüğünde nasıl temizleneceği oldukça sorulan sorular arasındadır.

Halı üzerine dökülen ojeleri temizlemek sanılandan daha kolaydır. Halihazırda tırnaklardaki ojeleri temizlemek için kullanılan aseton bu konuda çok etkilidir. Oje döktüğünüz yere bir miktar aseton döktükten sonra bir dakika bekleyip lekeyi silmek gerekmektedir. Sonrasında plastik silgi ile oje lekesinin olduğu yeri bir daha silmek oje lekesini tamamen ortadan kaldıracaktır.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklar gün içerisinde gerek yiyeceklerin gerekse de içeceklerin oldukça sık döküldüğü şeylerdir. Çoğu yiyecek ve içecek koltuk üzerinden kolayca temizlense de bazen daha zorlu lekeler ile karşılaşılabilir. Koltukta oluşabilen çıkması zor lekelerden olan ojenin nasıl temizlenebileceğine dair bu kadar soru sorulmasının da sebebi budur.

Koltukta oluşan oje lekesini çıkarmanın yolu koltuğun kumaşına göre değişebilmektedir. Koltuğun kumaşı kadife ise aseton ile çıkarmak koltuğa zarar verecektir. Bu bağlamda kadife koltuklarda oluşan oje lekeleri için bir beze damlatılmış sirkenin oje lekesi üzerinde bir saat beklemesi koltuk için daha iyi olacaktır.

Pantolondan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Pantolon gün içerisinde birçok sebepten dolayı kirlenebilen bir kıyafettir. Gün içerisinde ojelerini çeşitli sebeplerden dolayı tırnaklarına sürmek isteyen insanların bazıları pantolonlarında oje lekesiyle karşılaşabilmektedirler. Bu sebeple pantolondan oje lekesinin nasıl temizlenebileceği sıklıkla sorulan sorular arasında yer almıştır.

Pantolonda oje lekesi oluştuğu zaman ilk yapılması gereken şey pantolonda lekenin bulunduğu yerin iç kısmına birkaç tane peçete koymaktır. Bu sayede lekenin içeri geçmesini önlemek oldukça önemlidir. Sonrasında ise elma sirkesi ya da herhangi bir sirkeyi lekenin olduğu yere döküp lekeli bölge nemli bir bez yardımıyla temizlenmelidir.

Mobilyadan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyaların üzerinde oluşan lekelerin çok farklı çeşitleri olabilir. Bazı mobilyalarda yağ lekeleri oluşabilirken bazı mobilyalarda içecek lekelerini görmek mümkündür. Mobilyalarda sıkça görülen ve nasıl temizlenebileceği sıkça sorulan lekelerden bir tanesi de oje lekesidir.

Öncelikli olarak mobilyanızda leke bulunan bölgeye göre çözüm değişebilmektedir. Eğer zarar vermeyeceğini düşünülüyor ise, aseton ile oje lekesini temizlemek en iyi tercihtir. Öte yandan aseton mobilyaya zarar verecek ise elma sirkesi ya da herhangi bir çeşit sirkeyi lekeye uygulamak ve sonrasında lekenin olduğu yeri nemli bir bezle silmek en iyi tercih olacaktır.

Yatak Örtüsünden Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Ojenin sürüldüğü yerlerden bir tanesi de oje sürüldükten sonra insanlar hareketsiz kalmak istedikleri için yataklardır. Yataklarda sürülen ojeler çoğu zaman yatak örtüsünde oje lekesi bırakmaktadır. Bu noktada yatak örtüsünden oje lekesini çıkarmak için kadife kumaşlı olmayan örtülerde aseton, kadife kumaşı olan yatak örtülerinde ise sirke kullanılabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir