Dünyanın En Ünlü Topluluğu Olan Lgbt Nedir?

Dünyanın En Ünlü Topluluğu Olan Lgbt Nedir?
06.09.2021 13:51
Lgbt Nedir? Renkleri nelerdir, lgbtq ne demek, lgbt açılımı nedir, bayrağı nedir? Lgbt destekleyen Türk ünlüler hangileri, destekleyen markalar neler, lgbt günü ne zaman? Hangi ülkelerde yasak, lgbt ne zaman kuruldu?

Kadın ve erkekte farklı cinsel yönelimleri olan bireylerin oluşturduğu gruplara verilen isim olarak karşımıza çıkan LGBT kavramı, birçok farklı kimliği bünyesinde barındırır. Özellikle son dönemlerde dünyada ve ülkemizde yürüyüşler düzenlenerek, bu topluluğa ait bireylerin bir araya gelmesi ve seslerini duyurmak çabasında olduğu bilinmektedir. LGBT ya da GLBT 1980 başları ve 1990 yıllarında LGB diye kısaltılarak ortaya çıktı. 1990 başlarında ise bu sözcüğün diğer farklı cinsel yönelimi insanları kapsamadığı için LGBT olarak, son halini aldı. Bu grupların eşcinsel hakları mücadelesi için kullanılan ortak ismi olarak LGBT kavramı, dünya ve ülkemizde ortak bir kelime olarak kullanılıyor. LGBT tarihi çok uzun zamanlara dayanarak, M.Ö 2000 ve 3000 yıllarında bile Hitit ve Mısır yazılı eserlerinde görülmektedir. Tarih içinde birçok medeniyette görülen, LGBT toplulukları, günümüzde de seslerini duyurmaya devam etmektedir. Bizde yazımızın devamında bu topluluk hakkında önemli bilgiler derledik…

Lgbt Nedir?

1980 ortalarında LGB kısaltması gey sözcüğü yerine kullanılmaya başlanılıp, LGBT topluluğunu temsil etmiştir. 1990 yıllarında ise aktivist ve topluluklar bu kullanımın eksik olduğu yönünde eleştiriler yaptı. İşte bundan sonra diğer farklı cinsel yönelimlerin baş harfleri bu kelimeye eklenerek, LGBT kavramı ortaya çıkmıştır.

Lgbt Renkleri Nelerdir?

LGBT topluluğu içinde ki çeşitliliğin simgesi olan bir bayrağa sahiptir. Bu renkler gökkuşağından simgelenerek yapılmıştır. 7 renge sahip bu simge Kahverengi, açık kahverengi, sarı, bej, beyaz, gri, siyah gibi renklerden oluşmakta olup, yürüyüşlerde bol şekilde görülebilmektedir. Günümüzde bu renklerden farklı birçok gökkuşağı bayrağı vardır. Renkler hepsinde faklı olarak en çok kullanılan ve gurur bayrağı olarak bilinen, pembe, kırmızı, turuncu, sarı, mor, yeşil renklerden oluşan, bayrak bütün LGBT topluluğunu temsil eder.

Lgbtq Ne Demek?

Özellikle LGBT kavramı ile bildiğimiz farklı cinsel yönelimi olan bireylerin oluşturduğu kavrama, Q harfi eklenmiştir. Q harfi Questioning kelimesinin kısaltması olarak karşımıza çıkar. İngilizce de kararsız anlamına gelen kelime, cinsel yönelim hakkında fikrini belirmek istemeyen ya da karsız bireyleri tanımlamak için, LGBT sözcüğüne eklemiştir. Böyle daha birçok cinsel azınlık bulunmakla beraber hepsinin baş harfi LGBT sözcüğüne eklenebilmektedir.

Lgbt Açılımı Nedir?

Özellikle dünya ve ülkemizde birçok cinsel azınlık mevcutken, farklı cinsel yönelimli bireylerin haklarını savunmak adına topluluklar oluşturulmuştur. Bu topluluklar LGBT adı altında buluşmuşlar ve temsil edilmektedirler. LGBT bir kısaltma olup, farklı cinsel yönelimlerin baş harfleridir. LGBT sözcüğünün açılımı ise lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ya da travesti olarak karşımıza çıkar. Bu kelimeye zaman zaman farklı azınlıkların baş harfleri de eklenebilmektedir.

Lgbt Bayrağı Nedir?

Günümüzde LGBT toplulukları onur yürüyüşleri düzenleyip, seslerini duyurmaya çalışırlar. Bu yürüyüşlerde simge olarak en çok renkli bayraklar kullanırlar. İlk olarak 1978 yılında Gilbert Baker’in tasarladığı, 8 şeritli bayraktan günümüze kadar pek çok gelişim göstermiştir. Daha çok 7 renkten oluşan ve gökkuşağından ilham alınan 7 renkli bayraklar LGBT’li bireylerin simgelerindendir.

Lgbt Destekleyen Türk Ünlüler Hangileri?

Son zamanlarda ünlü ve tanınmış kişilerden epey destek gören LGBT kavramı, dünyada onur yürüyüşlerine 1969 yılında başladı. Dünyada bu yürüyüşlere ünlülerde destek vermektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde ki ünlüler de 2005 yılından bu yana düzenlenen onur yürüyüşlerine destek vermektedir. Bu ünlüler Ceylan Ertem, Göksel, Mabel Matiz, Nükhet Duru, Selin Ciğerci, Yonca Evcimik gibi ünlülerdir. Bu ünlüler haricinde de pek çok tanınmış kişiler de sosyal mecralarda bu oluşuma destek vermiştir.

Lgbt Destekleyen Markalar Neler?

LGBT oluşumunu ünlü kişiler dışında büyük firmalarda zaman zaman desteklemektedir. Bu firmalar özellikle onur yürüyüşlerinde sosyal medya hesaplarından, paylaşımlar yaparak bu etkinliklere destek vermektedir. Siemens, Decathlon, Nivea, Çiçeksepeti gibi büyük markaların yanında Sel Yayıncılık, İletişim Yayınları, Ayrıntı Yayınevi, Can Yayınları gibi kitap evleri ve yayınevleri de bu süreçte destek olmaktadır.

Lgbt Günü Ne Zaman?

Her yıl LGBT bireyleri tarafından LGBT günü kutlanır, bu kutlamalar renkli görüntülere sahne olur. Bayraklar ve boyalı yüzlerle birçok LGBT’li birey buluşur ve onur yürüyüşü gerçekleştirir. Bu yürüyüşün amacı özellikle bireylerin seslerini duyurmak için yaptıkları bir kutlamadır. 1970 yılında New York ile başlayan ve her 28 Haziran’da düzenlenen etkinlik, LGBT’li bireylerin yoğun katılımı ile gerçekleşmektedir.

Lgbt Hangi Ülkelerde Yasak?

Günümüzde LGBT kavramını tanıyan 17 ülke varken, diğer ülkelerde bunla ilgili bir düzenleme yoktur. Bu 17 ülke ise Arjantin, Brezilya, Fransa, Belçika, Birleşik Krallık, Kanada, Danimarka, İspanya, İsveç, Norveç, Yeni Zelenda, Uruguay, Güney Afrika, Hollanda, Lüksemburg, İzlanda gibi ülkelerdir. Tüm Müslüman ülkelerinde eşcinsellik yasakken, bazı ülkelerde sınırlı haklar verilmektedir. Özelikle Hollanda da eşcinsellik ve evlilikleri yasal düzlemde bir sorun oluşturmuyor.

Lgbt Ne Zaman Kuruldu?

LGBT eski çağlardan beri süre gelmiş bir olgu olmakla beraber varlığı, eski çağlara kadar dayanır. Özellikle Fransız devrimi ile ilk eşcinsellik hareketleri görülürken, 1960’lı yıllarda bu hareketler dünyada daha sık tekrarlanmaya başlandı. 1990’larda ise LGBT kavramı ortaya çıkarak, tüm farklı cinsel yönelimlerinin ortak adı gibi anılmaya başlandı.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir