Avustralya'ya Göç Etmek Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Avustralya'ya Göç Etmek Hakkında Merak Edilen Bilgiler
19.08.2021 15:30
Bir ada ülkesi olarak bilinen ve bünyesinde birden daha fazla köklü üniversite barındıran Avustralya, dünyada en çok göç alan ülkeler arasında yerini alır. Avustralya göçmen alıyor mu, göçmenlik nasıl yapılır, gerekenler nelerdir, göçmenlik için aranan meslekler nelerdir?

Bir ada ülkesi olarak bilinen ve bünyesinde birden daha fazla köklü üniversite barındıran Avustralya, dünyada en çok göç alan ülkeler arasında yerini alır. Hem ekonomik, hem sosyolojik hem eğitim hem de kültürel bakımdan oldukça çekici bir ülke olan Avustralya’ya yapılan en çok göç çeşidi ise eğitim ve iş amaçlı olmaktadır. Genelde dil pratiği yapılması, lisans ve lisansüstü eğitim için sıklıkla tercih edilen bu ülkede dil okullarında eğitim almak, sertifika programlarına katılmak, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini almak, ticaret yapmak gibi göç etkinliklerinin geliştiğini belirtmek de yarar bulunmaktadır. Avustralya’da çok daha oturmuş bir demokrasi kültürünün olması, sınırsız giriş çıkış hakkının kişilere tanınması, sosyal haklar bakımından oldukça gelişmiş bir ülke olması nedeni ile bir cazibe merkezi alan Avustralya, ücretsiz sağlık imkanı tanıması ile de son derece olumlu algılar yaratmaktadır.

Work and Travel kapsamında da en fazla göç alan bu devlet için diğer ülkelere bakıldığında daha kolay vize alınabileceği de unutulmamalıdır. Genelde seyahat amaçlı yapılan göçlerde Work and Holiday de oldukça etkili olabilmektedir. Nitelikli göçmenlik kapsamında da ziyaretçiler ve göçmenlere son derece kolaylık Avustralya’ya göçmek konulu makalemiz sizler için derlendi…

Avustralya Göçmenlik Nasıl Yapılır?

Hemen hemen herkesin hayallerini süsleyen Avustralya’ya göç etme konusunda akla ilk gelen şey ‘General Skilled Migration’ yani nitelikli göçmenlik programıdır. Bu programa göre göç eden kişilerin 45 yaşından daha genç olması ise Avustralya’ya göç ederken aranan ilk şartlar arasında yerini alıyor. Buna ek olarak nitelikli göçmenlik programına göre adaylar için bazı kriterler aranmaktadır. Kısacası bakıldığında kriterlere uygun olan kişiler puanlama sistemine göre öne çıkmaktadırlar. Ayrıca bu program dahilinde nitelikli iş gücü arandığından dolayı bazı mesleklere sahip adaylar da bu kısımda ayrıcalıklı olarak öne çıkıyor ve puanlarının yükselmesine destek oluyor.

Bu program dahilinde arana diğer şartlar ise İngilizce dil bilgisine sahip olunmasıdır. Adayların tabi tutulduğu IELTS sınavından en az altı puan alınması şartının koşulduğu da unutulmamalıdır. Buna ek olarak PTE Academic sınavında da en az 79 olması şartı aranmaktadır. İş deneyimi olanlarında bir adım öne çıktığı bu göçmenlik programında daha öncede edinilmiş deneyimler de puanların artmasında öncelik taşıyor. Bunun için ise gereken tüm evraklar verilmeli ve beklenmelidir. İstenilen sınavlara girilmesi de bu başvurudan daha evvel olmalıdır.

Avustralya Göçmen Alıyor Mu?

Evet. Avustralya halihazırda göçmen alan bir memlekettir. Fakat ne amaçla göçmenlik yapılacağına ilişkin bilgiler de göçmenlik şartlarında oldukça öne çıkıyor. Dil okuluna mı gidileceği, yüksek lisans ya da doktora mı yapılacağı, hangi sertifika programı kapsamında eğitim alınacağı, oturum izni alınıp alınmayacağı ya da ticari amaçla gidilip gidilmeyeceği kriterleri öncelikler arasında yer almaktadır. Hem ekonominin kalkınmasına destek olunması hem de eğitim şartı ile gidilmesi konusunda ilk sıra bu kişilere ait olmalıdır.

Avustralya Göçmenlik İçin Aranan Meslekler Nelerdir?

Avustralya’ya göçmenlik için her yıl ülke kalifiye eleman kotası açmaktadır. Bu yıl da binlerce kota açıldığı bilinir. Genelde iyi eğitim almış kişilerin tercih edildiği Avustralya’da aranan meslekler ise şu şekilde sıralanabilir;

·        Endüstri Mühendisliği

·        Üretim Mühendisliği

·        Makine Mühendisliği

·        İnşaat Proje Yöneticisi

·        Elektrik Teknisyeni

·        Yazılım Mühendisliği

·        Ortaokul Öğretmenliği

·        Lise Öğretmenliği

·        Hemşirelik

Avustralya Göçmenlik İçin Gerekenler Nelerdir?

Avustralya’ya göçmen olarak gidebilmek ve orada yaşam sürmek için gereken şartlar şu şekildedir;

·        İngilizce dil sınavlarında yeteri kadar puan alınması

·        45 yaşından daha küçük olunması

·        Mühendis, öğretmen ya da hemşire olunması

·        Baraj puan alınması

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir