Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar?
05.10.2022 20:04
Halıdaki çay, kahve, boya ve kola lekesi nasıl çıkar? Halıdaki kusmuk, kan, çiş ve çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? İstemsizce döktüğümüz lekeleri eşyalarımızdan nasıl kolayca kurtuluruz. İşte cevapları.

Halınıza dökülen çay lekesini çıkartmak için bir kabın içine bir fincan sirke, biraz sıcak su ve bulaşık deterjanı karışımı yapmanız gerekir. Bu karışımı ise lekeli olan kısma döküp temiz bir havlu veya bez ile halıyı silmeniz gerekir. Leke çıkana kadar silmeye devam ediniz. Ardından leke çıktıktan sonra silmeyi bırakıp temiz bir bezle durulamanız gerekmektedir.

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza dökülen kahve lekesini çıkartmak için bir miktar karbonat ve mısır nişastasını lekeninin üzerine dökünüz. Sonrasında fazla bastırmadan lekeyi hafifçe ovunuz. Ardından sabun yardımı ile lekeli kısım silinir ve sirke ile durulanır. Ardından ıslaklığı bez ya da kâğıt havlu ile alınır. Bu aşamaları tam olarak uyguladığınızda lekelerden kurtulacaksınız. 

Halıdaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki boya lekeleri için, lekeli bölgeyi ılık su ve sıvı deterjanla temiz bir süngerle dairesel hareketler uygulayarak çitilemeye başlıyoruz. Bu dairesel hareketi yaparken lekenin yayılmamasına özen göstermelisiniz. Bu yöntemle halımızdaki lekeden kurtulacaksınız.

Halıdaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızdaki kusmuk lekesini çıkartmak için elma sirkeli su karışımı yapıp lekeli bölgeye sıktıktan sonra bir bez yardımı ile silmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonra halının üzerindeki kusmuk kokusunun gitmesi için hava almasını sağlamak gerekmektedir. Bu yöntemleri uyguladığınız zaman leke ve koku kalmayacaktır.

Halıdaki Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınıza kola döküldüğü zaman hemen silmek gerekmektedir. Lekelenen alana bulaşık deterjanı döküp sünger yardımıyla köpürtüp çitilemek gerekmektedir. Ardından leke çıkmaya başladığında temiz bir bez ile köpüklü alanı durulamak gerekmektedir. Bu aşamaları eksiksiz yaptığınız zaman halınızda kola lekesi kalmayacaktır.

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki kan lekesi için öncelikle su ve tuzdan oluşan macun kıvamında bir karışım hazırlamak gerekir. Öncelikle lekeli alanı iyice ıslattıktan sonra bu hazırladığınız macunu kıvamındaki karışımı lekeye sürüp 15 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Ardından temiz havlu ile silip durulamak gerekmektedir. Bu şekilde halıdaki kan lekesinden kurtulmuş olacaksınız.

Halıdaki Çiş Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızdaki çiş lekesi için bir sprey şişesine su, karbonat ve beyaz sirke koyup karıştırınız. Ardından lekeli olan kısma bolca püskürtün. 5 dakika kadar bekletin ve kâğıt havluyla temizleyin. Kokunun olmaması için halınızı havalandırın ve iyice kurumasını bekleyiniz.

Halıdaki Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?             

Halınızın üzerine çamaşır suyu döküldüğü zaman kurumasına izin vermeden hemen bol su ile ıslatmanız gerekmektedir. Daha sonra karbonat ve su karışımı yapıp lekeleri kısma sürdükten sonra 15 dakika kadar lekenin çıkmasınız beklemelisiniz. Bu aşamaları yaptığınız takdir de lekeden kurtulacaksınız. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir