Halıdaki Asperox Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki Asperox Lekesi Nasıl Çıkar?
08.10.2022 21:51
Halılardaki lekeleri çıkarmak her zaman kolay olamayabilir. Peki; halıdaki Asperox, bali, bira,boya kalemi, saç boyası lekesi nasıl çıkar? Halıdan cam sil, cif, çikolata, deterjan lekesi nasıl çıkar? Hep birlikte öğrenelim…

Halınızda Asperox lekesi kaldıysa sabun ve su yaparak ovalayıp çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bu konu hakkında kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır.

Halıdaki Bali Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızdaki bali lekesini çıkarmanın en kolay yolu şöyledir;

- Balinin kurumasını bekleyin.

- Sert bir cisim ile mümkün olduğunca bölgeyi kazımaya çalışın.

- Ilık su ve deterjanı kovada karıştırın.

- Bir müddet bekleyin üzerinde bekletin.

- Bölgeyi sıcak su ile tekrar silin veya yıkayın.

Halıdaki Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızın bira dökülen kısmının üzerine kalın bir tabaka kâğıt havlu yerleştiriniz. Elinizle baskı yapınız. Bu baskı kâğıt havlunuzun olabildiğince çok birayı emmesini sağlayacaktır. Kullandığınız kâğıt havlu ıslanmaya başladıkça yenisini kullanın, bu temizliği daha etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bir kasenin içine; 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı, 1 çorba kaşığı sirke ve son olarak 2 fincan ılık su koyun. Hazırladığınız bu karışımı iyice karıştırın. Lekeye bez yardımıyla uygulayın ve temizleyin. Bira lekesi halınızdan çıkmış olacaktır.

Halıdaki Boya Kalemi Lekesi Nasıl Çıkar?

Halınızdaki boya kalemi lekesini çıkarmak için limon suyu veya kolonya kullanabilirsiniz. Ancak lekeyi ıslatırken bir yanan kağıt havlu ile lekeye tampon yaparak mürekkebi almayı unutmayın. Son olarak da halıyı sabunlu su ile silebilirsiniz. Bunun dışında bulaşık deterjanı kullanmak da halıyı temizleyecektir.

Halıdaki Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya halen ıslaksa, halıdaki boyayı sünger yardımıyla alabilirsiniz. Ardından deterjanlı ılık suyla temizleme yapabilirsiniz. Temizleme sırasında dairesel hareketler kullanın. Boya lekesini dağıtmamak için içe doğru hareket etmeniz önerilir. Bölgeyi boyadan tamamen arındırdıktan sonra kuru bir bezle nemini kurulayın. Boya kuruyup katılaşmışsa bıçak yardımıyla kazıyıp nemli bir bezle bastırmadan silmeniz yeterli olacaktır.

Halıdan Camsil Lekesi Nasıl Çıkar?

Temiz, ıslak bir bez ile halıyı silebilirsiniz. Halı üzerinde cam sil bırakmak, o bölgedeki dokunun kuruyunca sertleşmesine neden olabilir. Bu nedenle temiz, suyla ıslatılmış bir bez ile halının üzerinden nazikçe geçmek yeterli olacaktır.

Halıdan Cif Lekesi Nasıl Çıkar?

Cif, banyo ve mutfakta sıkça kullandığımız temizlik ürünlerinden biridir. Fazla kullanmadan bile tezgah ve fayansların beyazlamasına neden olan Cif, bazı ev hanımlarımız tarafından ne yazık ki halı üzerindeki herhangi bir lekeyi çıkartmak için kullanmaktadır. Cifle silinen halıda leke kalmaktadır. Cif lekesi olan bir halıyı ılık limonlu su ile silerek temizleyebilirsiniz.

Halıdan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıların en büyük düşmanı yaramaz çocuklardır. Eğer çocuklarınız varsa halılarınızın lekelenme ihtimali artmaktadır. Bildiğiniz gibi çocuklar sadece oyun oynamak isterler ve halıyı pek önemsediklerini düşünmüyoruz, bu sebepten dolayı çikolata ve çocuk birleşimi halıya çikolata lekesi olarak geri dönecektir. Halınızdan çikolata lekesini çıkarmak için halıya uygun bir alkollü karışım hazırlamanız gereklidir. Karışımı sıkın sonra bez yardımı ile silin. Sildikten sonra deterjanlı başka bir bezle iyice temizleyin ve kurumaya bırakın. 

Halıdan Deterjan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılardaki deterjan lekeleri, halının geri kalanından daha koyu bir alan bırakmaktadır. Halıya kazara dökülmesi veya damlaması genel olarak deterjan lekelerinin nedenidir. Her ne kadar bir halı deterjan lekesine yatkın olsa da, temizliği bir o kadar kolaydır. Ilık suya sirke karıştırarak halınızı siliniz. Islaklığı alması için lekenin olduğu yere kuru bir bez seriniz. İşte bu kadar kolay şekilde temizlenebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir