Göz Zinası Gusül Gerektirir Mi?

Göz Zinası Gusül Gerektirir Mi?
21.10.2022 19:30
İslamiyet inancının en önemsediği hususlardan biri şüphesiz temizlik. Temizlik inancı ruh ve beden arınması olarak düşünüldüğü için, İslamiyet gusül almayı emrediyor. Peki göz zinası, hacamat, regl olmak, tampon kullanmak gusül gerektirir mi? Tüp bebek transferi sonrası, vücuttan kıl almak, yeni Müslüman olmak gusül gerektirir mi? Gelin şartlarını birlikte inceleyelim.

Allah’ın haram etmiş olduğu zina hadisesinden daha hafif cezası bulunan, kelime anlamıyla erkek ya da kadın bedenine şehvet düşüncesiyle bakılması olarak nitelendirilmektedir.

Israrla yapılması durumunda dinen sakıncalı olarak görülmektedir. Bu tarz durumların toplumdaki cinsel eğilimin artmasına sebep olacağı için haram kılınmıştır.

Vücuttan şehvetle birlikte sıvı boşalmamışsa, gusül almayı gerektirecek bir durum değildir.

Hacamat Gusül Almayı Gerektirir Mi?

Vücudun özellikle sırt bölgesinden, cam bardak veya benzeri malzemeyle, vakumlama yöntemiyle pis kandan arındırılması işlemidir.

Kan dolaşımı, Kronik yorgunluk, kalp damar rahatsızlıkları, sindirim sorunları gibi rahatsızlıklarla mücadele etmek için, dini usullerce caiz kılınmış bir tür tedavi yöntemidir.

Dinen farz olmasa bile Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ‘Resulullah 4 şeyden dolayı guslederdi: “Ölü yıkamak, hacamat, Cuma, cenabet. “

Bu hadis-i Şeriften anlaşılacağı üzre hacamat sonrası gusül almak sünnet fakat farz değildir.

Regl Olmak Gusül Almayı Gerektirir Mi?

Kadınların ay hali, ay başı olarak nitelendirilen, yumurtalıkları sağlıklı bir şekilde işleyen her kadının 20-28 gün aralığında, yumurtalıklardan atılan pis kanın vajinalarından boşalması hadisesine adet görmek, regl olmak diyoruz.

Regl sırasındayken değil ama regl bitiminde gusül abdesti almak Müslüman bir kadının farzıdır. Bir kere gusül abdesti alınmış, regl tekrar etmiş ve 1 damla bile olsa tekrar gelmişse, tekrar gusül abdesti alınmalıdır.

Regl 10 günü geçmiş kanama devam ediyorsa bir kez gusül alınarak ibadete başlanılabilir. Adet kanamasından tamamen kesildikten sonra gusül tekrar alınmalıdır.

Tampon Kullanmak Gusül Almayı Gerektirir Mi?

Kadınların regl dönemlerinde ped kullanmak yerine tercih edebilecekleri, adet kadının vajina içinde emilimini sağlayan bir tür pamuksu hijyenik malzemedir.

Regl bitiminde ped veya tampon kullanalım, gusül almak farz edilmiştir. Fakat tampon kullanmanın tek başına gusül abdesti almayla herhangi bir ilişkisi yoktur.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Gusül Gerektirir Mi?

Tüp bebek transefi, yumurtanın sperm tarafından suni şekilde döllenmesi olayıdır. Çiftlerin üreme sorunlarında suni olarak gerçekleştirilen tıbbi bir operasyondur.

Kadınların bu operasyonlardan sonra gusül almaları gerekmiyor. Sadece cinsel birleşmelerde haz duyulduğunda orgazm hissiyle birlikte vücutlarından sıvı boşaltımı olmuşsa gusül almak kadınlara farz edilmiştir.

Vücuttan Kıl Almak Gusül Gerektirir Mi?

Koltukaltı, kasık, bacak, kol ve genital bölgelerdeki tüyleri ağda, jilet, lazer gibi bir takım kalıcı veya geçici çözümlerle temizliyoruz.

Vücudumuzdaki bu istenmeyen tüylerin temizlenmesinde dinen hiçbir sakınca bulunmuyor. Gusül abdesti alınmasını da gerektirmiyor.

Yeni Müslüman Olmak Gusül Gerektirir Mi?

Gusül, bazı beşeri inanışlarda ve kadim dinlerde de görülen bir temizlenme şeklidir. İslamiyet inancının en değer verdiği hadiselerden biridir.

 Bedeni temizlediği kadar ruhu ve zihni de temizlediğine inanılıyor. Gusül yeni ve taze bir başlangıç yapmak için de gerekmediği durumlarda bile Müslümanlar tarafından uygulanabiliyor.

 İslamiyet inancını sonradan kabul ederek, islam inancına geçiş yapan bir kişininde gusül abdesti alması farz kılınmıştır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir