Göz Sulanması Nedir?

Göz Sulanması Nedir?
13.09.2021 09:30
Gözyaşının bilinçsiz bir şekilde akması durumuna göz sulanması denmektedir. göz sulanması nedir?, göz sulanması nasıl geçer? bitkisel çözümleri nelerdir?, göz sulanması abdest bozar mı?, göz sulanması için dua, göz sulanması sebepleri, göz sulanması hamilelik belirtisi mi?, göz sulanması korona belirtisi olabilir mi?, göz sulanması zararlı mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık

Gözyaşının bilinçsiz bir şekilde akması durumuna göz sulanması denmektedir. Kişiler duygusal sebepler haricinde; birçok nedenden ötürü göz sulanması yaşayabilirler. Bu kimi zaman bir toz ya da polen, kimi zaman gözleri fazla açık tutmaktan kimi zaman da alerjik reaksiyon veya göz kuruluğundan yaşanabilir. Her ne sebeple olursa olsun eğer ağlamadığınız halde gözleriniz sıklıkla sulanıyorsa; bu durum normal değildir ve mutlaka hekime danışılmalıdır.

Göz vücudumuzun en önemli yapı taşlarından birisidir. Göz sağlı her ne kadar önemsenmese de ciddi problemleri de beraberinde getirmektedir. Göz sağlığında en sık görülen rahatsızlıklarından biriside göz sulanmasıdır, peki ya göz sulanması neden olur ya da göz sulanmaması için neler yemelisiniz bu yazıda bu konulara değineceğiz. Özelikle bahar ayalarında oluşan sulanması çeşitli nedenleri olabiliyor. Göz sulanması bahara olan alerjiden meydan da gelebilir iken gıda eksikliğin den de oluşabilmektedir.

Göz sulanması göz sağlığında en sık görülen bir durum olup göz sulanması nedeni ise göz kuruluğudur. Göz kuruluğu ise gözde yeterli miktarda su, tuz ve yağ bulunmadığından ya da su, tuz ve yağ oranlarının bir denge içeresinde olmadığı takdire gözyaşı oluşur ve beraberinde göz sulanması da meydana gelir.

Göz sulanmasına iyi gelen yiyecekler ise şu şekildedir;

- Bal

- Çiğ patates

- Elma sirkesi

- Göz otu

- Aloe Vera

- Aynısefa bitkisi

Göz Sulanması Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümleri Nelerdir?

Günlük hayatta gözde yaşanan rahatsızlık hissi sonucu en sık sorulan sorular arasında “Göz sulanması nasıl geçer? Acaba gözüm de tansiyon mu var? Gözüme bir şey mi kaçtı? Nasıl geçer bu göz sulanması?” gibi sorularla sık sık karşılaşıyoruz. Bunun sonucunda sulanan gözü eller dezenfekte edilmeden siliniyor ve bu silinmeden sonra göz mikrop kapmasıyla daha büyük göz sağlığı nedenlerini yaşayabiliyoruz. Peki göz sulanması alternatif tıp ve bitkisel yollar ile geçer mi? Ya da hangi bitkiler göz sulanmasını geçirir? Bu yazımızda size yardımcı olacak cevapları bulacaksınız.

- Göz sulanması geçmesi için göz otunu taze veya kuru olarak tüketebilir.

- Bir tane büyük soğanı rendeleyerek ya da ezerek soğan suyu elden edin ve elde etiğiniz soğan suyunu göz kapağınıza sürebilirsiniz.

- Bir miktar taze gül yaprağını ezerek suyunu çıkartın ve posasını alın daha önce ezmiş olduğunu soğan suyunu ilave ederek macun kıvamına getirin, ardından ılık su ile göz kapaklarını ılık su ile temizleyin ve ardından elde ettiniz macun kıvamındaki karışımı göz kapağınıza uygulayın.

- Sarı halile ezildikten sonra ortaya çıkan toz ile ekşi narı karıştırın ve bu karışımı nazik bir şekilde göz kapağınıza sürün. .

- Göz sulanmasında en etkili bitkisel yöntemlerden biriside göz otunu ve soğan suyunu karıştırarak macun kıvamına getirip göz kapağına uygulanması.

Göz Sulanması Abdest Bozar Mı?

Göz sağlığı konusunda en çok sorulan sorular arasında “Göz sulanması abdest bozar mı? Esnerken gözümden yaş geldi acaba abdestim bozulur mu?” gibi sorularla karşılaşmaktayız. Birçok insan günün her an her saatinde esnemekte olup esneme esnasında gözünden yaş gelmektedir. Yine aynı durumu rüzgârlı havada tozlu ortamda gözümüze kaçan bir cisim yüzünden yaşamaktayız. Sebep ne olursa olsun göz sulanması, abdesti bozmamaktadır. Eğer kişi fiziksel bir sebep değil, duygusal bir nedenden hıçkırarak ağlıyorsa; abdesti bozulmasa bile namazı bozulacaktır.

Göz Sulanması İçin Dua Nedir?

Göz sağlığında en merak edilen konulardan bir de “Göz sulanmasına iyi gelen dua var mı? Ya da “Hangi duayı okursam göz sulanması geçer” sorusudur. Göz sağlı günlük hayatımızdaki yaşam kalitemizi etkileyen çok önemli bir sorundur ve göz sulanmasının da belirli nedenleri vardır. Göz tansiyonu, göze yabancı cisim kaçmasın, tozlu havda ya da rüzgârlı havada yürürken oluşan göz sulanması aslında göz sulanmasının bitkisel çözümleri mevcuttur anca göz sulanmasına iyi gelen dua var mı? Varsa bu dua nedir? Bu yazdı ise bu sorunun cevabını bulacaksınız.

Göz sulanması için iyi gelen dualar ve nasıl okunması gerekiyor, detayları, Türkçe okunuşu ve anlamları şu şekildedir;

Her gün sabah namazının farzı ile sünneti arasında sağ eliyle alnını tutarak on beş defa okunacak şekilde:

·        Türkçe Okunuşu: Rabbenâ etmim lenâ nûranâ vaġfir lenâ(s) inneke ‘alâ kulli şey-in kadîr(un).

·        Anlamı: Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü Sen her şeye kâdirsin.»” (et-Tahrîm, 8) âyet-i celîlesini okuyup her okudukça:

·        Türkçe Okunuşu: Yâ Nûr, yâ Basîr! Yâ Nûr, yâ Basîr!

·        Anlamı: Ey alemleri nurlandıran; ey her şeyi gören, gözetleyen! Ey alemleri nurlandıran; ey her şeyi gören, gözetleyen!»” diyen ve beş def’a da:

·        Türkçe Okunuşu: Ya rabbi kavvi besari allahümme eşfi enteşşafi allahümme a’fintelmuaf.

·        Anlamı: Yâ Rabbî, görüşümü kuvvetlendir, Allah’ım şifâ ver Sen Şâfî’sin, Allah’ım âfiyet ver Sen Muâfî’sin!»” diyen kimsenin biiznillahi teâlâ gözleri ağrımaz. Ve gözlerinde hastalık varsa biiznillahi teâlâ şifâyâb olur.

Göz Sulanması Sebepleri Nelerdir?

Göz sağlığından en sık rastlanan durumlardan biriside göz sulanmasıdır.

Üretilen göz yaşları gözdeki bazı sebeplerden dolayı akma ya da sulanma yapar, oluşan bu göz yaşlarının akmasının en büyük nedenlerin başında soğuk algınlığı gelmektedir. 

Göz yaşlarının akma sebepleri;

- Soğuk algınlığı ve sinüzit.

- Göz yorgunluğu.

- Tozlu veya pis ortamda bulunmak

- çok soğuk veya çok güneşli yerde olmak

- Duman ve parlak ışık gibi çevresel faktörler.

- Konjonktivit.

- Alerjiler.

- Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklıklar.

- Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri.

Göz Sulanması Hamilelik Belirtisi Mi?

Göz sulanmasının birçok nedeni ve belirtisi vardır. En çok sorulan sorular arasında ise göz sulanması acaba hamilelik belirtisi olabilir mi? Sorusudur. Ancak hamilelik belirtileri göz sulanmasından ziyade hamilelik testleri ile ortaya çıkmaktadır.

Yazının detaylarında “Göz sulanması hamilelik belirtisi midir? Gözümden devamlı sulanma oluşuyor hamile mi kaldım?” gibi soruların cevaplarını bulacaksınız;

Öncelikle hamileliğin 7 günde belirtisi vardır bu belirtiler ise şu şekildedir;

- Adet gecikmesi

- Halsizlik ve yorgunluk

- Göğüslerde yaşanan hassasiyet

- Uyuma isteği

- Ağızda değişik tat

- Uyuma isteği

- Değişen ruh hali

Göz Sulanması Korona Belirtisi Olabilir Mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgını gözlerden bulaşır mı?Göz sulanması korona belirtisi olabilir mi? Soruları merak konusudur. Öncelikle korona virüs gözler açısından iki yönden önem taşımaktadır.

Bunlardan en önemlisi korona virüs gözlerimizden bizlere bulaşabilmektedir.

İkinci önemli nokta ise korona virüsüne yakalanan bir hastanın göz yüzeyinden iltihap oluşabilmektedir. Bu dönemde gözlerde kızarıklık, çapaklanma ve sulanma oluşursa soğuk algınlığı bulguları, kırıklık, kas ağrısı, ateş, öksürük gibi rahatsızlıklar yaşanıyorsa sağlığınız açısında bir hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

Göz Sulanması Zararlı Mı?

Göz sulanması göz kuruluğu kadar önem taşımaktadır. Gözlerin sulanmasının belli başlı nedenleri olduğu gibi göz sağlığı açısından zararları da oluşmaktadır. Göz yaşı bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda kişisin en yakın sağlık kuruluşuna başvurulup uzman hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir