Hapşırığı Tutmak Zararlı mı?

Hapşırığı Tutmak Zararlı mı?
23.01.2023 19:22
Hapşırığı tutmak zararlı mı? Korkular genetik yolla aktarılabilir mi, bir davranış ne kadar sürede alışkanlık haline gelir? Tuzlu yiyecekler susatır mı? Aynı kimyasal içerdikleri halde limon ve portakal neden farklı şekillerde kokar? Uçakların çoğu neden beyazdır, su neden her sıcaklıkta buharlaşır? Merak edilen pek çok sorunun cevabını sizler için araştırdık. Bu yazımızda cevapları derleyip sizinle paylaşıyoruz...

Hapşırıkla dışarı çıkan parçacıklar metrelerce uzağa ulaşabildiği gözlemlenmiştir. Ancak hapşırık sırasında ağız ve burnun kapatılması içeride oluşan basıncın sinüslere, burun boşluğuna ya da göğse geri gitmesine neden olmaktadır. Üstelik böyle bir engelleme sonucunda, hapşırık sırasında oluşan basınç normalin 20 katına kadar yükselebilmektedir.

Korkular Genetik Yolla Aktarılabilir mi?

Araştırmacılar, tehlikelere karşı hayatta kalmaya yardımcı olduğu için korkuların genetik yolla aktarılabileceğini dile getirmişlerdir. Korku gibi insanların olumsuz etkileyen duyguların da sorumlusunu içerdiği araştırmalarca kanıtlanmıştır. Araştırmalara göre; korku, endişe gibi duygular, SLC644 isimli bir genden kaynaklanmaktadır.

Bir Davranış Ne Kadar Sürede Alışkanlık Haline Gelir?

Genellikle bir davranışın alışkanlık haline gelmesi için 21 gün gerektiği ifade edildiği bilinmektedir.  21 gün kesin bir bulgu sayılamaz. Yaklaşık gün sayısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse eğer bir araştırma da 12 hafta boyunca 96 kişinin alışkanlıkları analiz edilmiştir. Ortalama olarak, bir alışkanlığın otomatik bir davranış haline gelmesinin yaklaşık 2 ay, tam olarak 66 gün sürdüğü gözlemlenen bir durum olduğu ortaya çıktığı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Tuzlu Yiyecekler Susatır mı?

Patates cipsi, kraker, kuru yemiş gibi tuzlu yiyeceklerin daha fazla su içmemize neden olduğu yakın bir zamana kadar çoğu uzmanlar tarafından da desteklenen bir düşünce idi. Buna göre kandaki tuz miktarının artması hücrelerdeki su yoğunluğunun azalmasına sebebiyet veriyor idi. Bunun sonucunda hücrelerin beyne sıvı kaybettiklerine dair mesaj gönderdiğinden kaynaklı kişiyi su içmeye yönlendirdiği düşünceler arasında yer almaktadır.

Araştırmalar sonucunda ise tuzlu yiyeceklerin susatmadığı, acıktırdığı ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçlarına göre yiyeceklerdeki tuz oranı arttıkça tahmin edilebileceği gibi idrardaki tuz oranında ve toplam idrar miktarında artış gözlemlenmişti. Ancak ilginç olan idrardaki artışın daha fazla su içmekle ilgisinin olmaması da bu araştırmada önemli bir detay.

Aynı Kimyasal İçerdikleri Halde Limon ve Portakal Neden Farklı Şekillerde Kokar?

Bir molekülün A kimyasalı yararlı olabilirken, ayna görüntüsü olan B kimyasalı zararlı olması olasılığı bulunmaktadır. Limon ve portakal aynı kimyasalı içerseler de tamamen aynı bileşik olmadıkları için burnumuzla farklı şekilde etkileşime sahiptirler ve bunun sonucunda da portakaldan ve limondan farklı kokular alındığı gözlemlenmiştir.

Uçakların Çoğu Neden Beyazdır?

Beyaz renk, güneş ışınlarını yansıtmaktadır ve bu sayede uçak daha az ısınma gerçekleştirir. Güneşten gelen radyasyonun oluşturabileceği olası zararlar, beyaz renk sayesinde en aza inecektir. Uçağın dış kısmında meydana gelen yıpranma veya çöküntüler olması durumunda da beyaz renkte daha kolay anlaşılacaktır.

Su Neden Her Sıcaklıkta Buharlaşır?

Bazı moleküllerin kinetik enerjisi diğerlerinden o kadar yüksek olarak yer almaktadır ki moleküller arası çekim kuvvetini yenerek gaz haline geçmektedir. Yani su için konuşulduğunda taktir ederseniz buharlaşırlar. Böylece her sıcaklıkta buharlaşma gerçekleştiği gözlemlenecektir. Ancak buharlaşma düşük sıcaklıkta çok yavaş olurken sıcaklık arttıkça giderek hızlanma gösterecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir