Gevşek Argoda Ne Demek?

Gevşek Argoda Ne Demek?
14.02.2023 23:02
Argo belli genellikle aynı kültür çevresine mensup kişilerin birbiri arasında konuştuğu uydurma bir dildir. Bazı argo kelimeler merak edilmektedir. Argoda gevşek, gazoz, gebeş ne demek? Argoda geblo, gıcık, hampa, hep yek ne demek? Sizin için araştırdık.

Argo konuşmak ya da argo kelimeler olarak tabir edilen sözcük ya da sözcük öbekleri, belli ve aynı kültürün çevresinde toplanmış kişilerin benimsediği ortak dil olarak konuşulan yapay bir dildir. Gevşek kelimesinin argoda ne anlama geldiği merak edilmektedir. Gevşek argoda “ciddiyetsiz davranışlarda bulunan kimse“ anlamında kullanılmaktadır.

Gazoz Argoda Ne Demek?

Argoda bir kelime birçok farklı anlamda kullanılmaktadır. Kelimenin asıl anlamına ulaşabilmek için cümlenin tamamına bakmak gerekmektedir. Gazoz kelimesinin argoda ne anlama geldiğine gelin birlikte bakalım.

Gazoz 1. Anlam: Gereksiz, vasıfsız, etkisiz bir insanı ifade etmek için kullanılır.

Gazoz 2. Anlam: Olumsuz bir durumu ifade etmek için kullanılır. Bir olayın sonunun iyi bitmediği manasına gelmektedir.

Gebeş Argoda Ne Demek?

Gebeş kelimesinin argoda neye karşılık geldiğini sizin için araştırdık. Gebeş sözcüğü hakaret anlamında kullanılan bir ifade sözcüğüdür. Gebeş argoda aptal, bön ve aklını kullanamayan insanları yermek için kullanılmaktadır.

Geblo Argoda Ne Demek?

Geblo kelimesi yöresel ağızda da argoda da yeri olan bir kelimedir. Genellikle belli bir bölgede kullanılan ve insanlar tarafından çok da bilinmeyen bir kelimedir. Geblo kelimesinin anlamını sizin için araştırdık. Geblo argoda kaba saba bir insanı tanımlamak için ve hakaret etmek için kullanılan bir sözdür. “aklını kullanamayan, sabit fikirli “ demektir.  Aptal ve muhakeme yeteneği olmayan kişileri tanımlamak için de kullanılmaktadır.

Gıcık Argoda Ne Demek?

Argoda en çok kullanılan hatta argo olduğunu bilmeden dilimizde de yaygın şekilde kullanılan bir tanımlama sözcüğüdür. Gıcık kelimesinin anlamını herkes biliyor olsa da bilmeyenler için tekrar açıklayalım. Argoda gıcık söz ve davranışlarıyla karşı taraftaki kişiyi kızdıran ve sinirlendiren insanlar için sıklıkla kullanılmaktadır. Belki de argo kelimeler içerisinde en sık duyduğumuz yaygın kelimelerden bir tanesidir. Sinirine dokunmak, öfkelenmek, kızmak, sinirlenmesini sağlamak, sinirlenmesine yol açmak manalarına gelmektedir.

Hampa Argoda Ne Demek?

Argo konuşmak ya da argo kelimeler aslında sokak jargonu olarak ifade edebileceğimiz bir konuşma tarzıdır. Sokak jargonunda bilinen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Ayrıca birden fazla anlamı da bulunmaktadır. Hampa kelimesinin anlamı merak edilmektedir. Kelimenin anlamını sizler için araştırdık. Hampa “asılmak, musallat olmak, başına dert olmak“ manasına gelmektedir. Ayrıca bazı yörelerde “ omuz, sırt bölgesi“ anlamında da kullanılmaktadır.

Hep Yek Argoda Ne Demek?

Argo kelimelerden merak edilen bir diğeri de hep yek değimidir. Yek kelime kökeni olarak “teklik, bir tek “ anlamı taşımaktadır. Argoda hep yek “yalnızlık, bir başınalık, teklik“ anlamını ifade etmek için kullanılmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir