Gece Fotoğraf Çekme Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Gece Fotoğraf Çekme Hakkında Merak Edilen Bilgiler
27.08.2021 18:00
İster profesyonel, ister amatör olarak birçok kişi fotoğraf çekmektedir. Gece fotoğrafı nasıl çekilir, düzenleme nasıl yapılır, çekim ayarları nasıl olmalı? Gece fotoğrafı için hangi lens kullanılmalıdır, gece ay fotoğrafı nasıl çekilir, gece fotoğraf çekerken flaş nasıl kullanılır? Gece net fotoğraf çekmek için nelere dikkat edilmelidir, gece uzun pozlama nasıl olur?

İster profesyonel, ister amatör olarak birçok kişi fotoğraf çekmektedir. Özellikle teknolojinin gelişimi ile hep elimizin altında olan telefonlarla bile binlerce fotoğraf çekiliyor. Fotoğraf çekmenin binlerce nedeni olabiliyor. Doğa, manzara, insan, obje kısacası dünyada ki her şey fotoğrafın konusu olabilmektedir. Tabi ki gece fotoğraf çekmek de bu tutkulardan biridir. Gündüze nazaran çekimi daha zor olsa da gereken emek verildiği takdirde, ortaya muazzam fotoğraflar çıkabilmekte. Özellikle gündüz fotoğraf çekimlerinden farklı tekniklerin kullanıldığı bilinmektedir. Gündüz genelde güneş ışığından yararlanılırken, gece ise, ay, yıldızlar ve yapay ışıklarla fotoğraf güçlendirilmeye çalışılır. Gece çekimlerinde ışığı doğru kullanmak, size çok faydalar sağlamaktadır. İyi gece fotoğrafı yakalamak adına bol bol fotoğraf çekmek, sizi geliştirir.

Gece Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Fotoğraf için önemli olan unsurlardan birisi de ışıktır. Bunun için geçe çekimleri oldukça zorludur. Birtakım ön hazırlık gerektirir. Bir fotoğrafçının iyi bir gece çekimi yapabilmesi için gerekli olan şeyler ise şunlardır;

·        Fotoğrafçı manuel netleme ayarı yapmalıdır.

·        Mümkünse üç ayak yani tripod kullanmalıdır.

·        Diyaframın en keskin olan değeri seçilmelidir.

·        Fotoğraf formatının RAW olmasına özen gösterilmesi gereklidir.

·        Mümkünse fotoğrafçı zamanlama ayarını iyi yapmalıdır.

·        Fotoğrafın pozlamalarda beyaz dengesine dikkat edilmelidir.

Gece Fotoğrafı Düzenleme Nasıl Yapılır?

Gece fotoğrafı düzenlemelerde çeşitli uygulamalardan destek alınabilmelidir. Işık ayarlarının yapılabilmesi için bazı fotoğraf düzenleyicilerinin efektlerinden yardım almak önemlidir. Düzenlemek için sıklıkla kullanılan programlardan biri de Adobe Photsohop’tur. Bu uygulama sayesinde karanlık düşen noktalar temizlenebilir ve başka detaylar eklenebilir. Fotoğrafçılıkta çekilen fotoğrafların daha iyi görünmesi için bu meslekle ilgilenen pek çok kişinin Adobe Photoshop uygulamasını iyi kullanmak gereklidir.

Gece Fotoğrafı Çekim Ayarları Nasıl Olmalı?

Gece fotoğrafçılığı ayrı bir dikkat ve ön hazırlık gerektirmektedir. Bunun için kullanılması gereken pek çok fotoğrafçılık malzemeleri de fotoğrafçının işlerini kolaylaştırabilmektedir. Fotoğrafçılar ilk olarak gece çekimi yapmak istedikleri mekanı önceden belirlemelidir. Ayrıca az önce de bahsettiğimiz üzere tripod kullanımı olası titremelerin ve ışık alım hatalarının önüne geçer. Buna ek olarak cihazın bazı ayarlının da yapılması önemlidir. Makinenin titreşimi an aza indirilmeli ve ISO ayarları yapılmalıdır. Makinenin enstantene değeri ise f:1.8 olmalıdır.

Gece Fotoğrafı İçin Hangi Lens Kullanılmalıdır?

Her bir fotoğraf kompozisyonu için makinelerde ayrı ayrı lens kullanılmalıdır. Özellikle aynasız olan makineler için lens takviyesini gerekliliği unutulmamalıdır. Fakat gece çekimleri için öncelik kesinlikle ışığın kadraja nasıl gireceğidir. Bunun için ayrıca bir lens kullanımı gerekmemekle birlikte önemli olan ISO değerleri ve enstantene değerleri iyi ayarlanmış olmalıdır.

Gece Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Geceleri ayın fotoğrafını çekmek gece fotoğrafçılığının en üst seviyesidir. Bunun için fotoğrafçıların tele objektif kullanılmaları önerilmektedir. Ayın kendi yaydığı bir ışık da olduğu için bu durumda ışığı minimize etmek önemlidir. Bu nedenle fotoğrafçıların dar açılı lens tercih etmeleri gerekmektedir. Buna ek olarak diyafram, netleme ayarları da son derece iyi olmalı ayrı bir filtreleme yapmaya gerek kalmamalıdır.

Gece Fotoğraf Çekerken Flaş Nasıl Kullanılır?

Gece çekimlerinde hem dahili hem de harici, flash kullanımı yapılabilmektedir. Dahili olan flaşlar yani kısacası makinenin kendi flaşı hem ortam ışığını absorbe edip hem de aynı zamanda tek bir kez çaktığı için kullanışlı değildir. Ayrıca pozlama sürelerine dorudan müdahalesi vardır. Bu nedenden dolayı fotoğrafçıların daha etkili sonuçlar elde edebilmeleri için mutlaka flaş kullanımını harici olanlardan tercih etmeleri önerilmektedir.

Gece Net Fotoğraf Çekmek İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gece net fotoğraflar çekebilmek için fotoğrafçının kullanması gereken bazı ekstra malzemeler bulunur ve aynı zamanda fotoğrafçı bazı noktalara dikkat etmelidir. İyi ve net bir gece fotoğrafçılığı için dikkat gerektiren unsurlar ise şu şekildedir;

·        Deklanşöre uzun süre tutulması gereklidir çünkü eğer basılı tutulmazsa titreşim görülebilir.

·        Noise engelleme özelliği kullanılmalıdır.

·        Tripod gibi netleştirici aparatların önemi unutulmamalıdır.

·        ISO, diyafram ve enstantene ayarlarının iyi yapılması gereklidir.

·        Harici ışık yani flaş kullanımı önerilmektedir.

Gece Fotoğrafı Uzun Pozlama Nasıl Olur?

Uzun pozlama ister gece çekimlerinde ister gündüz çekimlerinde olması fark etmeksizin nesnenin hareketliliğini sağlamaya yardımcı olan bir tekniktir. Ortam ışığının daha az kalması için esntane ayarlarının düşük olarak kullanılması gereklidir. Fotoğraf makinelerinde yer alan bulb seçeneği uzun pozlama için gereklidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir