Çeyiz Parası Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Çeyiz Parası Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Çeyiz Parası Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Şahsın evlendiğine dair bir belge ile nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekir. Bu belgenin olması ile her zaman başvuru yapmanız mümkün olacak. Orada sizlere resmi evrakların tamamlanması ve düzeltilmesi ile işlemlerinizi tamamlamış olacaklar.

Dul ve yetim olan şahıslar çeyiz parasını devlet bir kereye mahsus karşılamaktadır. İkinci evliliklerde bu ödeme olmaz. Çeyiz parasını bir yıl net maaş ne kadarsa onun hesaplanması ile bir ödeme yapılır. Yetim ve ailesi olmayan kişiler için hem çok mantıklı hem de kurtarıcı yöntemlerdir. Dul ve yetim olan bireyler evliliklerinde zorluk çekmeden çeyizlerini bu vesileyle almış olacaklar.

Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesilir Mi?

Çeyiz parasının bir miktarını yetim bireyler için devlet karşılar. Bu yüzden annenin maaşı etkilenmez. Anne maaşını aynı şekilde almaya devam eder. Eğer anne bir evlilik yaparsa bu maaş kesilir. Çocuk için bu durum da geçerlidir. Birey ya da anne olan ebeveyn evlendikten sonra dul ve yetim maaşlarını kesilir.

Çünkü buradaki mantık artık kimseye muhtaç olmadan onlara bakacak birilerin olduğuna dair resmi belgeler vardır. Bu resmi belgeler aracılığıyla maaş eskisi gibi yatmayacak ve diğer ay kesilecektir. Anne tek başına çalışıyor ve çocuğun masraflarını da kendi cebinden çıkıyorsa düğün için devlete çeyiz parasına başvurmanız önerilir.

Çeyiz Parasının Şartları Nelerdir?

İki tür çeyiz parası ödemesi vardır. Birincisi kendinize ya da çocuklarınızın hesabına para yatırabilirsiniz. Bu paralar çocuklarınız belli yaş aralığında evlendiğinde çekmek zorunda kalır. Örneğin bankaya çeyiz parası hesabı açtırmak istiyorum dediğinizde kendiniz ve bankanın karşılıklı kurallar ile belirlemiş olursunuz. Çocuğunuz 28 yaşına gelmeden ya da belirleyeceğiniz evlenme noktasına gelmeden bu paranın çekilmemesi hakkında yaptırım sağlayabilirsiniz.

İkincisi ise yetimler ve dulların bir kere evlenmelerine devlet desteği ile çeyiz parası verilir. Bir senelik gelir hesaplanır. Maaşları üzerinden 12 ayın hesaplaması yapılır. Bu şekilde yetim olan aileye çeyiz parası aktarılır. Özellikle dul ve yetim kamış çocuklar için avantajlı bir pakettir. Hiç kaçırmadan başvuru yapabilirler.

Çeyiz Parası Almanın Şartları Nelerdir?

Sosyal güvenlik kurumuna durumunuzu söyleyerek bir dilekçe vermeniz gerekir. Bu başvuru için genel şartlar babasından aldığı yetim maaşının sın dekontu ile gidecek. Ölen babasına ait bir ölüm belgesi getirecek ve nüfus cüzdanı gerekir. Çeyiz parası alacak olanlar muhakkak yetim olması gerekir. Aksi halde devlet diğer kişilere bu özelliği vermez.

Çeyiz Parası Alınca Maaş Kesilir Mi?

Çeyiz paranızı devletten aldığınızda daha sonra evlenmiş oluyorsunuz. Devletin çıkardığı ve karar verdiği kanunlara göre yetim dul kişilere çeyiz parası verilir. Bu çeyiz parasını verdikten sonra kişi evlenirse düzenli olduğu maaş kesilir. Bu yüzden aldığınız düzenli maaş evlendiğinizde kesilmiş olur. Çünkü başkasının sorumluluğu altına ve bakım için başkasıyla yaşamaya başlamışsınız. Devlet bu şekilde olanların maaşını keser.

Çeyiz Parası Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Şahsın evlendiğine dair bir belge ile nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekir. Bu belgenin olması ile her zaman başvuru yapmanız mümkün olacak. Orada sizlere resmi evrakların tamamlanması ve düzeltilmesi ile işlemlerinizi tamamlamış olacaklar.

Çeyiz Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Sosyal güvenlik kurumu tarafından faaliyete geçmiş çeyiz parası nüfus müdürlükleri gibi resmi kurumlardan başvurulması gerekir. Aksi takdirde diğer devlet kurumları bu sorumluluğu almaz hem de yerine getirmeyecektir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir