Fesleğen Hakkında Sıkça Araştırılan Konular

Fesleğen Hakkında Sıkça Araştırılan Konular
11.08.2022 14:11
Ballıbabagiller familyasının bir üyesi olan fesleğen, halk arasında reyhan olarak da bilinmektedir. Güzel kokusu olan fesleğenin anlamı nedir, nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır? Fesleğen budama, canlandırma ile ilgili tüm detaylar…

Çoğunlukla ılıman bölgelerde yetişen fesleğen, tek yıllık bitkiler grubunda yer almaktadır. Yetiştiriciliği genellikle yemeklerde kullanılmak için yapılan fesleğen, kokusu için evde yetiştirilen bitkiler arasındadır. Yetişkinlik döneminde boyları 20 ile 60 santim arasında değişiklik göstermektedir.

Yaprakları oval ve kenarları dişlidir. Koyu yeşil bir renge sahip olan fesleğenin gövdesi kırmızı renktedir. Çiçekleri yaz aylarının sonlarına doğru açmaktadır. Renkleri genellikle beyaz ya da pembe olmaktadır. Tohumları gözyaşı şeklinde olan fesleğen, pişirilerek ya da çiğ olarak yemeklerde kullanılmaktadır.

Evde Fesleğen Yetiştirmenin Faydaları Nelerdir?

Evde fesleğen yetiştirmenin faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz;

Sakinleştirici özelliği ile vücudu rahatlatmaktadır,

Sindirimi düzenler ve iştah açar,

Baş dönemsini ve öksürüğü keser,

Ağız içerisindeki yaralara iyi gelir,

Arı sokması ile oluşan zehrin etkisini hafifletir,

Saç köklerinin güçlenmesini sağlar.

Fesleğen Anlamı Nedir?

Fesleğen, anlam olarak rahatlığı, sevgiyi ve huzuru temsil etmesi ile bilinmektedir. Bu neden birçok kişi fesleğenin huzur verdiğine inanmaktadır.

Fesleğen Budama Nasıl Yapılır?

Fesleğeni budarken makas kullanmak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Fesleğenin daha gür bir hale gelmesi için boyu 10-15 santime ulaştığında makasla kesilmelidir. Düzenli bir şekilde büyüyebilmesi için ilk olarak üst yapraklarının budanması gerekir. Sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için haftada bir kere budanması gerekir.

Fesleğen Bakımı Nasıl Yapılır?

Fesleğen bakımının en önemli noktası güneç alan bir alanda bulunmasıdır. Suyu çok seven bir bitki değildir. Ancak kuraklığı da sevmemektedir. Haftada bir defa bol miktarda sulamak yeterlidir. Çok sıcak havalarda ise sulama miktarını haftada iki üç defaya çıkarabilirsiniz. Sulama işlemini dibinden yapmalısınız. Eğer yaprakları kurumaya başlarsa, bu durum yeteri miktarda sulamadığınızı işaret eder. Aynı şekilde toprağının üzeri kuruduğu zaman bitkinizi sulamalısınız. Eğer yaprakları sararırsa bu durum çok fazla suladığınızı işaret etmektedir.

Fesleğen Fidesi Nasıl Ekilir?

Fesleğeninizi köklendirebilmek için kök çeliklerini kesip bir suya koymalısınız. Yaklaşık bir hafta sonra fesleğen köklenmektedir. Hem dış hem iç mekan bitkilerinden biri olan fesleğeni evde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Saksının alt tabanının çakıl taşları ile kaplamalısınız ve toprağı taşların üzerine koyarak ekebilirsiniz.

Her fide arasında minimum 20 santim bir boşluk bırakılmalıdır.

Fesleğen Güneş Sever mi?

Fesleğen, güneşi seven bir bitkidir. Bunun yanı sıra soğuğu hiç sevmemektedir.

Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Fesleğen genellikle makarna için yapılan soslarda kullanılmaktadır. Ancak siz yakıştırdığınız tüm yemeklerde kullanabilirsiniz.

Hamileler Fesleğen Yiyebilir mi?

Hamileler, fesleğeni baharat olarak yemeklerde küçük bir miktarda kullanabilir. Ancak çaylar için kullanılan büyük miktarları tüketmemeleri gerekir.

Kuruyan Fesleğen Nasıl Canlanır?

Gerekli koşullar sağlanmadığında fesleğenler kuruyabilir. Kuruyan fesleğeninizin köküne buz koyarak üzerine sıcak su dökmelisiniz. Bu uygulamayı birkaç kez tekrarlamalısınız. Bu şoklama işlemi sayesinde fesleğeniniz canlanacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir