Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
12.10.2022 14:41
Hesaplamalar hayatımızın her yerinde bize yardımı olan uygulamalardır. Evlilik tazminatı, elektrik faturası nasıl hesaplanır? Firma değeri, gümrük vergisi, günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır? Sizler için en güncel cevaplarını araştırdık…

Kanunlara göre; evlilik sebebiyle iş sözleşmesini 1 yıl içerisinde feshetme hakkı sadece kadınlara verilmektedir. Bir kadın, hali hazırda çalışırken evlenirse ve evlilik sebebiyle işinden ayrılmak isterse, çalıştığı iş yeri işten çıkmak isteyen kadına tazminat ödemelidir. Bu haktan yararlanmak için de evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde verilen bu hakkın kullanılması için başvuruda bulunmak gerekmektedir.

Devlet kadınlara bu durumda iş sözleşmesini feshetme imkânı tanımaktadır. Evlendikten sonra 1 sene içinde iş verene, işten ayrılmak istediğinizi dilekçe ile belirttiğiniz durumda son aylık brüt ücretiniz, çalışılan sene sayısına çarpılarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplama yapılırken, çalıştığınız süre içerisinde iş yerinin sizlere sürekli olarak verdiği yemek yardımı ya da aldığınız primlerde dahil edilmeyecektir.

Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

01 Ocak 2022 tarihi itibariyle 1 kWh elektrik birim fiyatı evler için; 150 kWh e kadar 1,37 TL, 150 kWh üzerinde kalan tüketimleriniz için 2,06 TL’ dır. Elektrik tüketimi, kWh (kilowatt saat) cinsinden ölçülür ve ölçüm sonucuna göre faturalandırma yapılmaktadır. Tüketim miktarı (kWh),elektrik birim fiyatı (TL) ile çarpılarak fatura tutarı hesaplanarak faturalandırma yapılır.

Firma Değeri Nasıl Hesaplanır?

Firma değeri belirlemek, özel birkaç teknik uygulanarak ve pek çok kriterin gözden geçirilmesiyle yapılan bir uygulamalar bütünüdür. Günümüzde büyük ölçekteki şirketlerin değeri, bu konuda özel danışmanlık veren şirketler tarafından hazırlanmaktadır. Teknik analizler, şirketin değeri anındaki durumu ve gelecekteki öngörülere göre çeşitli değer yöntemleri bulunmaktadır. En çok kullanılan değer yöntemleri ise şunlardır;

- Emsal değeri yöntemleri

- Tasfiye değeri yöntemleri

- Net bugünkü değer yöntemleri

- Kurulum maliyeti yöntemleri

- Hisse fiyatına göre değerleme yöntemleri

Firma değerini basit olarak; borçlar + özkaynak – nakit varlıklar şeklinde hesap yaparak bulabiliriz.

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gümrük vergisi deyimi, ilgili mevzuat uyarınca eşyaya uygulanan ithalat vergilerinin ya da ihracat vergilerinin tümünü, eşyanın Türkiye’ye ithali veya Türkiye’den ihracı nedeniyle Gümrük idarelerince tahsil edilen vergiler şekline açıklanmaktadır. Gümrük vergileri; ticari işlemler için ithalatta, gümrük yükümlülüğünün başladığı tarihte yürürlükte olan gümrük tarifesine göre hesaplanır. Eşya Bedeli + Navlun (Uluslararası taşıma ücreti) + Sigorta şeklinde alınan ücretler üzerinden hesaplama yapılmaktadır.

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacımızı hesaplamak, kilomuzu yönetmede ve beslenmemizi takip etmede ilk adımlardandır. Kalori hesabı doğru yapıldığında alacağınız sonuçlar, en iyi ölçebileceğiniz sonuçlar olacaktır. Günlük kalori ihtiyacımız; bazal metabolizma hızımız + besinlerin termik etkisi + egzersiz dışındaki aktivite düzeyimiz + egzersize bağlı aktivite düzeyi şeklinde hesaplanabilmektedir. Kilo almak, enerji dengesi konseptine göre tükettiğimiz kalorinin harcadığımız kaloriden fazla olması anlamına gelir. Kilo vermek ise tükettiğimiz kalorinin harcadığımız kaloriden az olması gerektiğini anlatmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir