Evlilik Cüzdanı Neden Kadına Verilir?

Evlilik Cüzdanı Neden Kadına Verilir?
12.11.2022 18:37
Evlilik cüzdanı, iki kişinin aile olduğunu gösteren resmi ve çok dilli belgedir. Evlilik cüzdanı neden kadına verilir, evlilik cüzdanı numarası sorgulama nasıl yapılır, pasaport yerine geçer mi? Evlilik cüzdanı seri no nerde yazar, tekrar nerden alınır, evlilik cüzdanı ile uçağa binilir mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık…

Evlilik cüzdanı, aileyi oluşturan kişilerin kimlik bilgilerinin bulunduğu, çok dilli, resmi bir belge niteliği taşıyan cüzdandır. Bu cüzdan evlilik yasal olarak gerçekleştiğinde, yetkili nikah memurları yoluyla çiftlere teslim edilir. Evlilik cüzdanın kadına yani geline teslim edilmesi kültürümüzde ya da resmiyette herhangi bir şeyi temsil etmemektedir. Sadece şov amaçlı olarak yapılan görsel bir durumdur. Kadınların daha düzenli ve evdeki düzen hakkında daha çok söz sahibi olduğu düşünüldüğü için ayrıca kaybetme olaylarını azaltmak amacıyla yapıldığını düşünenlerde vardır. Sizlerde daha birçok anlam yükleyebilirsiniz.

Evlilik Cüzdanı Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evlilik cüzdanı numarası sorgulaması e-devlet üzerinden yapılmaktadır. İş başvurularında, izin başvurularında, pasaport ve yurt dışı çıkış işlemlerinde evlilik cüzdanı numarası ibraz edilmesi istenebilmektedir. Bu durumda e-devlet girişi yaparak öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden ve Alo 199 numaralı hattan yetkililere ulaşarak bilgi alabilme ihtimali de vardır.

Evlilik Cüzdanı Pasaport Yerine Geçer Mi?

Evlendikten sonra değiştirilmesi gereken belgeler arasında pasaportunuzda yer almaktadır. Balayı niyetiyle yurtdışına gidilmesi durumlarında evlilik cüzdanınızı yanınızda tutmak doğru bir tercih olacaktır. Resmi makamlarda soyadınız henüz değişmemişse evlilik cüzdanı kurtarıcınız olabilmektedir. Bazı ülkeler çiftlerin girişlerinde evlilik cüzdanını görmek isterken bazıları buna gerek görmemektedir. Evlilik cüzdanında gerekli bilgiler resmi makamlar tarafından onaylandığı için belge sorulduğunda göstermek zorunludur.

Evlilik Cüzdanı Seri No Nerede Yazar?

Her vatandaşa özel olarak verilmiş olan seri numaralar, eski kimliklerimizde fotoğrafımızın hemen altında yer almaktaydı. 6 haneli olan bu numara artık resmi kimliklerde yer almaz. Aile seri no ise 9 hanelidir ve evlilik cüzdanında ad-soyadı kısmından hemen sonra yer almaktadır. Evlilik cüzdanınıza erişiminiz yoksa e-devlet kapısından bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Evlilik Cüzdanı Tekrar Nereden Alınır?

Evlilik cüzdanınızı kaybetmek veya değiştirmek isterseniz, muhtarlığa başvuru yaparak kayıp ve değişim belgesi doldurmanız gerekmektedir. Muhtarlığa onaylattığınız belgeyle birlikte sizin ve eşinizin 2 tane fotoğrafıyla beraber Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır. Evlenen kişiler kendilerinin ve çocuklarının medeni halinde meydana gelen değişiklikleri gerekli makamlara bildirmekle yükümlüdürler.

Evlilik Cüzdanı İle Uçağa Binilir Mi?

Evlendikten sonra hemen çıkılacak olan tatile balayı denmektedir. Balayı için yaptırdığınız uçak rezervasyonlarınızı kullanacağınız soyada göre yaptırmanız gerekmektedir. Yeni kimliğiniz gelmeden yapacağınız tatillerde, uçak biletinizi eski soyadınızla aldıysanız, bineceğiniz uçaklarda geçerli olması için evlilik cüzdanınızı yanınızda götürmeniz doğru olacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir