Evlendikten Sonra Adet Ağrısı Geçer Mi?

Evlendikten Sonra Adet Ağrısı Geçer Mi?
28.10.2022 17:13
Kadınların özel günlerini evlendikten sonra farklılıklar olma nedenini araştırdık. Evlendikten sonra adet ağrısı geçer mi, adet düzene girer mi, adet sancısı neden evlendikten sonra gider? Bir kadın evlendikten sonra ne zaman hamile kalır, evlendikten sonra adet düzensizliği olur mu?

Evlendikten sonra adet ağrısının geçmesi gibi bir husus vardır. Evlilikle beraber kadın ve erkek arasında düzenli şekilde cinsel hayatları olur. Aktif şekilde olan cinsel hayatlarında bir takım olumlu ve olumsuz gelişmeler olabilir. Kadınların her ay belirli günlerde adet ağrısı evlenmeden önce daha şiddetli olabilir. Ancak evlendikten sonra ve ilişki sonrası bu sancının şiddeti azalmaktadır. Bu tamamen tıp bir süreç ve olması gereken bir durumdur. Tabi herkes için bu geçerli olmaz.

Evlendikten Sonra Adet Düzene Girer Mi?

Adet düzensizliği her kadından biri yaşar. Bu genelde yumurtalıklarının daha az oranda yumurtlaması veya yumurta bölgesinde kist olmasıdır. Bundan ötürü kadınlar adetlerini düzensiz şekilde tamamlarlar. Bu bazen kadınların kısır ve çocuk doğuramama gibi engeller de teşkil etmektedir. Bu engeller bazı kadınlarda gözlenmiştir.

 Evlendikten sonra adet düzensizliği azalmış ve normal her ay döngüsüne dönülmüş. Fakat bazı kişilerde hiçbir fark olmamış eskisi gibi devam etmiştir. Bu kişilerin ilişki sonrası spermin yumurtalıkları hareketlendirmesi ve adet döngüsünü düzene sokmasına bağlıdır. Kişilerin yumurtalıkları ilişki ile daha aktif hale gelir ve yumurtalıkları çatlatır. Bu da adet olmasını ve düzene girmesine sağlamaktadır.

Adet Sancısı Neden Evlendikten Sonra Geçer?

Adet sancısı her kadının başına gelen bir rahatsızlık olmaktadır. Bu durum yaş ilerledikçe daha hafif bir ağrıya dönüşür. Özellikle kadınlar evlendikten sonra birçoğunun adet sancısı daha da azalmış hatta geçecek kadar ağrısız geçmiştir. Bunun nedenlerinden kadınların ilişki sonrası erkek hücre yani sperminin etkisi ile yumurtaların hızlı şekilde çatlamasıdır. Çatlayan yumurta kan akışını daha da hızlandırır ve ağrı gibi bir noktayı hissettirmez. Bu da evlendikten sonra daha hafif şiddetli hatta geçecek kadar adet sancılarını çekilmesini sağlar. Her kadın için bu durum söz konusu değildir.

Bir Kadın Evlendikten Sonra Ne Zaman Hamile Kalır?

Bir kadın evlendikten sonra adet günün 7. Gününden sonra hemen ilk ay hamile kalabilir. Bu tamamen yumurtalıkları ile ilgili bir durumdur. Eğer kadınların yumurtlama evrelerinde ilişkiye girilse evlendiğinin ilk gününden itibaren hamile kalmış sayılır. Bu noktaya dikkat ederek hamile kalması. Özellikle kadınlar özel günlerini bitirdikten sonra yedinci ve sekizinci günde yumurtalıklar çatlamasa evresine girer. Bu sırada girilen ilişkide hamile kama olasılığı yüksek olacaktır.

Evlendikten Sonra Adet Düzensizliği Olur Mu?

Evlendikten sonra kadınların adet düzensizlik oranları çoğalmıştır. Bunun nedeni daha önceden yetiştirilme evresinde hormonlu gıdaların tüketilmesidir. Özellikle son 20 yılda hormonlu ve içerik açısından sağlıksız besinler kadın ve erkeklerde üreme oranını azaltmıştır. Kadınlar evlendikten sonra da bu adet düzensizliği ile ilk görülmesi başlanır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir