Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Nasıl Geçer?
31.07.2022 20:26
Kanal tedavisi sonrası şişme olur mu, kanal tedavisi sonrası yemek yemek , kanal tedavisi sonrası geçmeyen uyuşukluk vb. soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kanal tedavisinden ardından diş ağrısı, hekiminizin tavsiye ettiği ağrı kesicilerle dindirir. Bunun harici kanal tedavisi ardından ağrı olayında hastanın ağız bakımını düzenli yapmak ve diş iplerinden destek almak beklenir. Ağrıyan kısma buz uygulanır, bir çay bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ilave edilip gargara yapılır, bol bol su içip sıvı alımını çoğaltabilirsiniz. Bu tavsiyeleri dikkate alan rahatsızların kanal tedavisi ardından diş ağrısı ortadan kalkar. Kanal tedavisi yapılan dişim ağrıyor ne yapmalıyım diyen hasta kişiler ağrıları 1 haftadan ardından da devam ediyorsa mutlaka bir diş doktoruna danışmaları gerektiği unutulmasın.  

Kanal Tedavisi Sonrası Şişme Olur mu?

Tedavi ardından 2-3 gün dişinizde şişme yaşanabilir ve bu zamanda diş doktoru sert yiyecekler çiğnememenizi tavsiye eder, dişin üzerine basmanız sıkıntı yaratabilir. Tedavi evvel enfeksiyon ne kadar vahimse, tedavi ardından şişme de o kadar uzun devam edecektir. Rahatsızlığı azaltmak adına ağrı kesici kullanabilirsiniz. Çoğu prosedürde olduğu gibi bu tedavide de komplikasyonlar meydana gelebilir. Bazen kök kanalı tedavi adına açıldığında havadaki oksijen bazı bakterilerin büyümesini tetikleyip şişme ve ağrıya sebep olur. Bakteriler köklerin ucundan dışarı atar. Kan damarları dişin alt kısmında küçük bir delikten dişe girer. Bazen kanal tedavisi esnasında bakteriler bu küçük delikten etrafa dokulara atılırlar. Eğer bu gerçekleşirse etraf dokular iltihap oluşturup enfekte meydana gelir. Bu olay antibiyotik ve ağrı kesici faydasıyla tedavi olur ancak iyileşene kadar ağrı devam etmektedir. Kanal tedavisinde kazara dişin yanı delinme durumu olabilir. Bu durum, eğer kanal bulunmazsa veya kıvrımlıysa görülür. Kullanılan aletler esnek olur ve kanalın yapısına uygun hareket eder ancak bazen alet dişin kenarında minik bir delik açılır. Eğer deliğin içine tükürük kaçılırsa, ileri tedavi ya da dişin çekilmesi gerekir. Eğer delik diş etinin altında kalıyorsa kendi kendine iyileşir.

Kanal Tedavisi Sonrası Yemek Yemek

Kanal tedavisi yaptırdıktan sonra dişlerinde ağrı duyulmak istemeyen rahatsızların sorduğu kanal tedavisinden sonra yemek yenir mi sorusuna ilk birkaç saat yenmez cevabı verilmektedir. Çünkü kanal tedavisi ardından dişler anestezinin etkiyle birkaç saat uyuşuk kalır ve bu uyuşukluk sebebiyle çiğneme esnasında yumuşak dokulara zarar görebilir. Kanal tedavisi ardından yemek yiyecek hastaların çok sıcak ya da çok soğuk, sert ve yapışkan yiyecekleri tercih etmemeleri önerilir. Kanal tedavisinden ardından yemekler, kaygan, ılık ve yumuşak tercih edilir. Kanal tedavisi ardından 1 hafta hasta ağrı yaşar ve bu normaldir. Fakat ağrının artmaması adına kanal tedavisi sonrası yemekler, işlemin uygulanmadığı tarafta çiğnenmesi önerilir. Kanal tedavisi ardından yemek adına acele etmeden bölgenin şişliğinin inmesi beklemek gerekir, kanama vb. sorunlarda kesinlikle yemek yenmez.

Kanal Tedavisi Sonrası Geçmeyen Uyuşukluk

Dişteki uyuşukluk, diş tedaviniz bittikten yaklaşık olarak üç ile dört saat ardından biter. Hastanın canının yanmaması adına uygulamadan evvel yapılan ampul anestezi maddesi sebebiyle diliniz, damağınız, dudağınız ve ağzınızın içi birkaç saat uyuşuk kalıp ve ardından kendiliğinden geçecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir