Evde Salça Nasıl Yapılır?

Evde Salça Nasıl Yapılır?
14.10.2021 13:15
Sonbaharın gelmesi ve kış mevsiminin yaklaşması ile beraber hazırlıklar başladı. Ev salçası nasıl saklanır ve bozulur mu? Bu soruların cevaplarını derledik.

Kış için menemen, turşu, kurutulmuş sebzeler ve salça gibi pek çok şey yapılır. Bu yiyecekler hem çok sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Ayrıca kışın çok pratik bir şekilde yemek yapabilmeyi sağlar. Yaz aylarının sonuna doğru domates fiyatlarının ucuzlaması ile beraber herkesi salça yapma telaşı aldı. Özellikle hazır satılan salçayı kullanmak istemeyenler doğal salça yapmayı isteyecekler. Evde doğal bir şekilde nasıl salça yapılır, salça yapmak için hangi malzemeler gerekir ve salçayı nasıl saklamak gerekir gibi soruların cevaplarını sizler için bulduk. Evde nasıl salça yapılacağını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz. Evde salça yapmak için bazı malzemeleri edinmek gerekli. Bu malzemeler yaklaşık 10 kilo kadar domates, 1 kilo acı biber ve 2 çay kaşığı kadar tuzdur. Evde domates salçası yapmaya başlamadan evvel domatesleri iyice yıkamalı ve gelişi güzel bir şekilde doğranmalıdır. Doğranan domatesler geniş bir tencereye konur ve üstüne de kırmızıbiberler atılır. Bu biberlerin de iyice yıkanması ve gelişi güzel doğranması gerekir. Ardından tencereyi ocağa koyarak yaklaşık 1 saat kadar pişirilmesi gerekir. Domatesler ve biberler yumuşadıktan sonra blender ile ezilmesi gerekir. Ardından ezilen domatesler süzgeçten geçirilmesi ve kabukları soyulması gerekir. Sonra tekrar ocağa konmalı, üzerine tuz, yağ ilave edilmeli ve yine pişirilmesi gerekir. Domatesler koyu bir kıvam alana kadar pişirildikten sonra bez torbalarla süzülmeli ve fırına atarak biraz daha pişirilmelidir. Ardından kavanozlara koyulur ve ters çevirerek serin bir yerde muhafaza edilir.

Ev Salçası Nasıl Saklanır?

Ev salçası çok lezzetli ve çok sağlıklıdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek isteyen kişiler tarafından çok fazla tercih edilir. Yaz mevsimin sonlarında ve sonbahar mevsiminin başlarında kış için hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar arasında salça yapmak da vardır. Evde salça yapmak son derece basit bir iştir. Salça yapmak için 10 kilo kadar domatese, kırmızıbibere ve tuza ihtiyaç vardır. Bu malzemeler toplandıktan sonra salça yapımına başlanır. İsteğe göre domatesler daha fazla alınır ve daha fazla salça elde edilir. Domates salçası yapımına başlarken ilk olarak domatesler iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. Daha sonra gelişi güzel bir şekilde doğranır ve tencerenin içine atılır. Ardından kırmızıbiberler de yıkanıp doğrandıktan sonra tencereye eklenir. Ocağın altı açılır ve domatesler pişirilmeye bırakılır. Domatesler biraz yumuşadıktan sonra kabukları ve çekirdekleri ayrılır. Çatalla ezildikten veya blender ile karıştırdıktan sonra tuz ile yağ eklenir ve tekrar pişirilmeye bırakılır. Domatesler piştikten ve koyu bir kıvam aldıktan sonra salça hazır olmuş olur. Bir kepçe yardımıyla salça bez bir kumaşın üzerine alınır ve iyice süzülüp, katılaşması sağlanır. Ardından da cam kavanozlara koyulur. Ev salçasının nasıl muhafaza edileceği merak edilmektedir. Salça serin bir yerde saklanmalıdır.

Ev Salçası Bozulur Mu?

Özellikle sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte hemen hemen herkes ev salçası yapmaya başladı. Ev salçası hem çok lezzetli, hem de içinde hazır salçalarda olduğu gibi katkı maddesi olmadığı için çok sağlıklıdır. Bu nedenle hazır salça almak yerine ev salçası yapılması önerilmektedir. Ayrıca ev salçası yapmak hiç büyütülecek bir iş değildir. Son derece kolay ve pratik bir şekilde hazırlanır. En taze ve en güzel domatesler alındıktan sonra güzelce yıkanması ve doğranması gerekir. Doğranan domatesler kırmızıbiberlerle beraber pişirildikten sonra kabukları ve çekirdekleri ayıklanır. İyice ezildikten sonra tekrar, katı hale gelene kadar pişirilir. Tuz ve yağ da eklendikten sonra kavanozlara koyulur. Ev salçası içinde hazır salçalar gibi katkı maddeleri olmadığından dolayı çok uzun süre muhafaza edilemeyebilir. Bu nedenle cam kavanozlarda koyulmalı ve serin bir yerde saklanmalıdır. Kapağı açıldıktan ve ilk kez kullanıldıktan sonra buzdolabında saklamalı ve kısa süre içinde tüketmelisiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir