Ev İnterneti Geçmişi Nasıl Silinir?

Ev İnterneti Geçmişi Nasıl Silinir?
26.12.2022 17:37
Türkiye, dünya üzerinde yer alan 178 ülke arasında sabit internet hızı sıralamasında 105. Sırada yer almaktadır. Ev interneti geçmişi nasıl silinir, hızı kaç olmalı, kaç mbps olmalı? Ev interneti kaç günde bağlanır, laptopa nasıl bağlanır, modem şifresi nasıl değiştirilir? Ev interneti hakkında merak edilen soruları bu yazımızda sizler için derleyip cevap verdik.

İnternet, tüm dünya üzerinde kullanılan, bilgisayara ve telefon gibi aletlerle veri ve bilgi iletip almayı sağlayan bir iletişim ağıdır. Eve bağlatılan internetin dağıtılması modemler sayesinde sağlanmaktadır. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan araştırdığınız şeyleri geçmişten silseniz de ya da gizli sekmeden baksanız da ev interneti geçmişinden silinmemektedir. Ev interneti geçmişi silmek için en kolay yöntem modemin arayüzüne girmektir. Bu işlemleri sırası ile şöyle yapılmaktadır;

·        İnternet tarayıcısı üzerinden modeminizde oturum açın

·        Gelişmiş seçeneğine tıklayın

·        Sistem seçeneğine tıklayın

·        Sistem geçmişi sekmesine giriş yapın

·        Modem geçmişinde bütün aramalar gözükecektir

·        Hepsini temizle butonuna basarak geçmişinizi silebilirsiniz

Ev İnterneti Hızı Kaç Olmalı?

Evlerimize bağlanan internetler genellikle hızı ve kotası değişecek şekilde tarifeler halinde satılmaktadır. Birçok insan sunulan seçeneklerde verilen internet hızının ne kadar iyi olduğunu pek anlayamamaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre 24 Mbps internet hızı, ev interneti için yeterli ve iyi olacak denilmiştir. 24 Mbps hıza sahip bir ev interneti ile yüksek hızda indirme yapılabilir ve videolar yüksek kalitelerde rahatlıkla izlenebilmektedir. Tabi ki de internet hızının yüksek olması daha iyi ancak Türkiye’de bulunan firmalar daha yüksek hızda internet vermek için daha çok para istemektedirler.

Ev İnterneti Kaç Mbps Olmalı?

Ev internetleri, dağıtıcı firmalar tarafından hızı ve kotası sınırlandırılarak paketler halinde satışa sunulmaktadır. Bir internetin Mbps değeri ne kadar hızlı olursa o kadar hızlı ve iyidir. Ancak internet sağlayıcı şirketler yüksek hızlı internet vermek için çok büyük paralar istemektedir. Bundan dolayı uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, 24 Mbps internetin ev interneti için oldukça iyi olduğunu söylemektedirler. Bu hızla, yüksek hızda indirme yapılabilir ve videolar yüksek kalitelerde donmadan izlenebilmektedir.

Ev İnterneti Kaç Günde Bağlanır?

Evinize bir internet paketi aldıysanız ve bağlanmasını bekliyorsanız bu süreç firmalar tarafından değişiklik göstermektedir. İnternet kurulumuna gelecek olan ekipler Turkcell’de 12 saat ile 3 gün arasında gelip bağlantı portlarını açmaktadır. Port açıldıktan kısa süre içerisinde internetiniz bağlanacaktır. Ancak bu süreç Türk Telekom ve Vodafone’da 2 ila 15 güm arasında sürebilmektedir.

Ev İnterneti Laptopa Nasıl Bağlanır?

Evinize bağlanacak olan internette bağlantı modemler tarafından dağıtılmaktadır. Eğer laptopunuzu internete bağlamak istiyorsanız 2 yöntem bulunmaktadır. Laptopunuzu ya wifi sistemi üzerinden uzaktan internete bağlayabilirsiniz ya da laptopu kullandığınız yer modeme yakınsa direkt olarak kablo ile bağlayabilirsiniz. Kablo ile kullanırsanız bu yöntem daha hızlı ve bağlantı kopukluğu yaşanmadan gerçekleşecektir.

Ev İnterneti Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Evinize internet bağlandığı zaman genellikle wifinin şifresi modemin altında yer alan karmaşık bir sayı ve harf dizesidir. Bu internetten kurtulmanız için modemin arayüzüne girmelisiniz. Bu işlem için adres çubuğunuza modeminizin modeline uygun kodu yazarak arayüze girerek burada yer alan güvenlik sekmesinden rahatça değiştirebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir