Erkek Sağlığı İçin En İyi Yiyecekler!

Erkek Sağlığı İçin En İyi Yiyecekler!
30.07.2022 23:48
50'nin artık yeni 30 olmasıyla birlikte, erkekler her zamankinden daha uzun yaşıyor ve 70'li, 80'li yaşlarında ve sonrasında sağlıklı yaşamanın yollarını arıyorlar. Peki, erkek sağlığına olumlu katkıda bulunan yiyecekler neler? İşte, erkeklerin sağlıklı yaşamasına katkı sağlayan yiyecekler...

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, daha iyi beslenme ve diyetle kalp hastalıklarının ve felçlerin neredeyse dörtte üçü önlenebilir. Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak birçok gıda vardır. Erkek sağlığı için en iyi yiyecek seçeneklerinden bazılarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Ispanak

Yapraklı yeşilliklerin kraliçesi mükemmel bir vitamin, mineral ve bitkisel besin kaynağıdır. Bir fincan pişmiş ıspanak, kanın düzgün bir şekilde pıhtılaşmasına yardımcı olmada kritik bir rol oynayan günlük K vitamini sağlar; bu nedenle, egzersiz sonrası herhangi bir öğüne veya salataya ıspanak eklemek iyi bir fikirdir. Ispanak ayrıca iyi bir folat ve magnezyum kaynağıdır. Temel Reis haklıydı: ıspanak gerçekten sonuna kadar güçlü olmanıza yardımcı olacak!

Elma


Gerçek şu ki, sağlıklı yiyeceklerin sıkıcı olması gerekmiyor. Aslında, keyif almaya devam ederken sağlıklı beslenmenin anahtarı, sevdiğiniz yiyecekleri bulmak ve onları daha sağlıklı hale getirecek şekilde hazırlamaktır. Elmalar, ne kadar kolay olabileceklerinin harika bir örneğidir. Bir elmayı sadece dilimlemek yerine, ekstra lezzet ve yağ yakma potansiyeli için fıstık ezmesi veya tarçınla doldurun.

Brokoli

Brokoli, erkek sağlığı için önemli olan birkaç önemli besin içerir. Brokoli, her ikisi de sağlıklı kemikler ve kıkırdak oluşturmaya yardımcı olan K vitamini ve C vitamini açısından zengindir. Brokoli ayrıca kanser önleyici özelliklere sahip olduğu bilinen sülforafan içerir. Ayrıca brokoliyi kaynatmak yerine buharda pişirdiğinizden emin olun; buharda pişirmek, kaynatmaktan daha fazla besinin korunmasına yardımcı olur. Diğer paketlenmiş ürünler yerine sade dondurulmuş brokoliyi tercih ettiğiniz sürece dondurulmuş brokoliyi de tercih edebilirsiniz; daha yüksek miktarda sodyum ve koruyucu içerme eğilimindedirler.

Somon


Somon hakkında sevilecek çok şey var. Sadece mükemmel bir protein ve kalp-sağlıklı omega-3 yağları kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda odaklanmanıza ve zihninizi keskin tutmanıza da yardımcı olabilir. Yüksek miktarda B12 vitamini içerir. Bu, oksijeni vücudunuzda hareket ettirmeye, beyin işlevini artırmaya, hafızayı desteklemeye ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olan temel bir besindir. B12 vitamini ayrıca kan şekerini dengelemede ve depresyonla mücadelede önemli bir rol oynar; serotonin üretimi üzerindeki güçlü etkileri sayesinde kaygı düzeylerini bile azaltabilir. Somon, vücudunuzun her seviyede en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu şeye sahiptir ve bu da onu haftalık menü rotasyonunuza eklemeye değer kılar.

Yulaf

Bir tahıl olan yulaf, kalp hastalığını ve diyabeti azaltmaya yardımcı olabilecek lifle doludur. Bir kase yulaf ezmesi yaklaşık 100 kalori ve 4 gram protein içerir. Yulafta bulunan çözünür lif aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı olur ve bu da onu erkek sağlığı için harika bir besin yapar. Yulaf ezmenize biraz süt veya yoğurt eklerseniz protein içeriğini daha da artırırsınız ve aynı zamanda sağlıklı yağlar da eklersiniz! Bazı tarifleri denemek için buraya tıklayın.

Yumurta

Yumurta sarısı, beyin gelişimine yardımcı olan hayati bir besin olan kolin ile doludur. Araştırmalar, daha fazla kolin tüketen erkeklerin hafıza kaybı ve bunama riskinin daha düşük olabileceğini düşündürmektedir. Lesitin veya fosfatidilkolin gibi sentetik kolin formları kullanan gıdalardan kaçının; vücudunuz bunları doğal kaynaklardan ayırt edemez. Kolin kırmızı et, yumurta sarısı ve soya fasulyesinde bol miktarda bulunur.

Yaban Mersini


Yaban mersini harika bir seçenektir. Antioksidanlarda yüksek, kötü kolesterolü düşürebilir ve kan basıncınızı ve kalp sağlığınızı koruyabilirler. Ayrıca soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı bağışıklığı artırmaya yardımcı olan mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca yaban mersini, makula dejenerasyonu gibi göz problemlerini önleyebilir. Erkekler için iyi beslenme gıdaları yapan diğer meyveler arasında böğürtlen, çilek, ahududu, dut, kızılcık ve kuş üzümü bulunur. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir