Erkan Baş Aslen Nereli?

Erkan Baş Aslen Nereli?
20.02.2023 22:06
Erkan Baş aslen nereli, alevi mi, babası kimdir, Haydar Baş ile akraba mı? Erkan Baş boyu kaçtır, kaç yaşında, çocuğu var mı, dini nedir, HDP’ den neden ayrıldı? Türk siyasetçi ve akademisyen Erkan Baş hakkında merak edilen soruları sizin için yanıtlıyoruz.

Ünlü siyasetçi ve akademisyen Erkan Baş Almanya Berlin’de dünyaya gelmiştir. Henüz çok genç yaşlarında siyasete Sosyalist İktidar Partisi’nde üye olarak başlamıştır. Aslen Yugoslavya göçmenidir.

Erkan Baş Alevi Mi?

Türk siyasetçi ve akademisyen olan Erkan Baş 2009 yılında Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanlığı yapmıştır. Erkan Baş özellikle mülteci meselesi ve ittifaklarla ilgili açıklamalarıyla gündeme gelmektedir. Kendisi alevidir.

Erkan Baş Babası Kimdir?

Erkan Baş Yugoslavya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Almanya’da dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası bir dönem Almanya’ya işçi olarak yoğun göç yaşanan dönemde Almanya’ya göç ederek fabrika işçisi olarak çalışan işçilerden biriydi.  Asıl soy isimleri Jusoviç’tir.

Erkan Baş İle Haydar Baş Akraba Mı?

Soyadı benzerliğinden dolayı sık sık Haydar Baş ile akraba olup olmadığı merak edilmektedir. Kendisi hakkında sorulan sorulara Çiğdem Boz’un sunuculuğunu yaptığı Youtube platformunda cevap verdi. Erkan Baş Haydar Baş ile herhangi bir akrabalık bağının bulunmadığını dile getirmiştir.

Erkan Baş Boyu Kaçtır?

Ünlü siyasetçi, yazar ve politikacı Erkan Baş hakkında merak edilen bir diğer soru ise fiziksel özellikleri hakkındadır. Uzun boyu ile dikkat çeken Erkan Baş 1.89 cm boyundadır. 83 kilo ağırlığındadır.

Erkan Baş Kaç Yaşında?

Erkan Baş Almanya’da dünyaya gelmiş bir işçi ailenin çocuğudur. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayan Erkan Baş lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünde bitirmiştir. Henüz çok genç yaşlarda atılmış olduğu siyasete aktif bir şekilde devam etmektedir.

Mezun olduğu üniversitede misafir öğretim görevlisi olarak görev yaparken, yemekhane işçilerinin haklarına dair vermiş olduğu mücadeleden dolayı görevinden uzaklaştırılmıştır. Parti üyelikleri ve ardından parti başkanlıkları görevlerini üstlenmiştir. Erkan Baş 1979 doğumludur. 2023 yılı itibari ile 44 yaşındadır.

Erkan Baş Çocuğu Var Mı?

Ünlü siyasetçi Erkan Baş’ın özel yaşamı da merak edilmektedir. Ünlü siyasetçi hakkında en çok merak edilen detaylardan biri de çocuğu olup olmadığıdır. Erkan Baş 2 çocuk babasıdır.

Erkan Baş Dini Nedir?

Erkan Baş 2018 yılında milletvekili seçilmiştir. Henüz çok genç yaşlardayken üniversite yıllarında Sosyalist İktidar Partisi üyesi olmuştur. İstanbul’da oldukça yoğun bir şekilde görevler üstlenmiş, daha sonrasında partinin genel sekreterliğini yapmıştır.

Okullarda öğretilen din derslerine karşı fikirlerini sert bir şekilde ortaya koyan Baş, “ bu yaştaki çocuklara hiçbir din dayatılmaya çalışılmamalıdır. Bu evrensel çocuk haklarına aykırı bir durumdur“ demiştir. Ancak ünlü siyasetçinin kendi inancı hakkında yapmış olduğu herhangi bir açıklayamaya rastlamadık.

Erkan Baş HDP’ den Neden Ayrıldı?

Erkan Baş katılmış olduğu bir TV programında neden HDP’ den ayrıldığını açıkladı. 2018 yılında HDP ile bir ittifak ilişkisine girdiğini ve partiye girerken böyle bir düşüncesinin olmadığını kendisine gelen teklifi değerlendirip partiye girdiğini söylemiştir. HDP’ ye girdiğinde kendisinin asıl ideolojisi olan İşçi Partisi’nin (TİP) tam olarak kurulmamasından dolayı partide kalmış,  sonra kurulan (TİP) partisine katılmak için HDP ‘den ayrıldığını açıklamıştır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir