Enginar Yaprağı Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Enginar Yaprağı Hakkında Merak Edilen Bilgiler
20.10.2021 19:00
Enginar yaprağı faydaları nelerdir, zararlar nelerdir? Enginar yaprağı nasıl kurutulur? Enginar yaprağı ile ilgili sorularına yanıt verdik.

Doğanın bize sunduğu mucizevi bitkilerden biri olan enginar, sağlığa birçok faydası ile insanlara yardımcı olmaktadır. Enginar uzun yıllardan beri ekilen ve biçilen bitkilerden olup, insanlar tarafından tüketilmektedir. Özellikle Akdeniz ülkelerinde yoğun şekilde üretilmekte olup, buralarda çok sık tüketilir. Bu yüzden bu faydalı bitkinin ana vatanı Akdeniz bölgesi olarak bilinmekte olup, birçok farklı bölgede de yetişebilmektedir. Cynara scolymus yani enginar yaprağı bu bitkinin Latince adı olurken, papatyagiller ailesine mensuptur. Çok yıllık otsu bir bitki olarak karşımıza çıkan Enginar, sapsız yaprakları, biçim olarak oval ve parçalı şekilde bulunmaktadır. Birçok faydası olan bu bitkinin yaprakları da çay olarak tüketebilmektedir. Özellikle çocukların da sık tüketmesi gereken bir bitki olan enginar, çocuklarda gelişim adına önemli bir göre üstlenir. Sayamayacak kadar çok faydası olan enginar bitkisi, pek çok şekilde tüketilebilmektedir. Yaprakları hem yemek olarak tüketilebilirken, hem de çay olarak demlenebilmektedir. Hatta bu yapraklar ile enginar suyu yapmakta mümkün olabilmektedir. Ölçülü ve düzenli şekilde tüketildiği zaman, birçok faydasını görebildiğimiz bu mucizevi bitki, fazla tüketildiği zaman bazı sorunlara yol açabilmektedir. Enginar yüz yıllardır, insanlar tarafından tüketilirken, bilimin gelişmesi ile faydaları meydana çıkmıştır. Özellikle insanlar bunu duyduktan sonra, bu bitkiye yönelim artmış durumda. Bu yüzden birçok yerde bu bitkinin üretilmesi görülmekte olup, piyasaya sürülmektedir. Bu bitkinin tüketimi 7’den 70’e herkesin sağlığı üzerinde fayda sağlamakta olup, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Enginar Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Bu bitkinin kendisi ve yaprakları, birçok soruna iyi gelirken, düzenli ve ölçülü tüketilmelidir. Ancak böyle tüketilerek faydası görülebilen enginar, böyle çok daha faydalı olmaktadır. Tam bir karaciğer dostu olan bitki, bu organla ilgili birçok problemi halledebilir. Antioksidan yönünden zengin olup, vücuttaki zararlı toksinleri iyice temizler. Bunun yanında sindirim sistemi üzerinde çok etkili olurken, aynı zamanda kolesterol seviyesini de düzenlemektedir. Kan temizliği ve hücre artırımına katkı verirken, kan yapıcı özelliği ile de çok faydalıdır. Özellikle kansere direnç gösterip, cilt sağlığı açısından olumlu sonuçlar verir. Egzama tedavisinde de bir alternatif olarak kullanılıp, bu alanda çok işe yaramaktadır. Kilo problemlerin çözümü konusunda da yardımcı olup, damar tıkanıklığı konusunda da işe yaramaktadır. Bu kadar saydığımız şeyde büyük faydalar sağlayan bir bitki olup, daha birçok faydası henüz kanıtlanmamıştır.

Enginar Yaprağı Nasıl Kurutulur?

Enginar yaz aylarında çok tüketilirken, kışında yaprakları şifa dağıtmaktadır. Özellikle enginar yaprağı ile çok güzel çay demlenirken, bunlar kışın çok tercih edilmektedir. Tabi ki bu yaprakların öncesinde bir işlemden geçip kurutulması gerekiyor. Bunun için yapraklar güzelce ayıklanmalı olup, iyice yıkanmalıdır. Daha sonra gölge bir yere serilmeli olup, burada iyice kuruduğundan emin olunmalıdır. Bu işlemlerden geçen yapraklar, daha sonra bir kavanoza alınıp, saklanabilmektedir. Ayrıca bu yapraklar aktar gibi yerlerde, hazır ve kurutulmuş bir şekilde de bulunmaktadır.

Enginar Yaprağı Zararları Nelerdir?

Enginar yaprağı ile yapılan çaylar günde 1 ya da 2 defa tüketime uygun olurken, çok fazla tüketmek çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Yani sağlığını koruyacakken, sağlığınızdan olma ihtimali meydana çıkmaktadır. Çok fazla tüketildiği zaman sindirim siteminde ve çeşitli organlarda hasara neden olabilmektedir. Ölçülü davranmayan kişilerde özellikle alerjik reaksiyonlar başta olmak üzere, ishal, kabızlık ve bazı organlarda ağrı görülebilmektedir. Yoğun içeriğe sahip olduğu için özellikle hasta kişiler, kullanmadan önce doktordan bilgi alırlarsa, bu daha faydalı olabilmektedir. Eğer onay verilirse bu çayları içmekte sıkıntı olmaz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir